Instalace vypráví příběh, jenž se odehrává v tropické zahradě, která je spojujícím prvkem interiérů samotného letiště s ulicemi Singapuru jakožto zeleného a kvetoucího města plného života. Umělecky zpracované svítidlo s názvem Garden Metamorphosis kombinuje jedinečné kompozice s tvary a vzory, které stvořila sama příroda.

„Garden Metamorphosis zachycuje momenty vývoje života v zahradě, jeho dynamiku a plynulost, přesně takové proměny, které se v přírodě běžně odehrávají,“ popisuje svoji prvotní inspiraci Anna Králová, designérka projektu ze společnosti Preciosa Lighting. „V našem pojetí se listy proměňují v motýly a vizuálně spolu splývají. Stejně jako ve skutečnosti – když motýl usedne na květinu či list, zcela s ním splyne.“

Rozměry světelné instalace jsou impozantní. Má více než 10 metrů na délku a 9 metrů na šířku. Skládá se z 650 křišťálových komponentů, které ztvárňují malé i velké motýly, lístky rostlin a také dvojlístky. Každý z komponentů je originálem vyrobeným českými skláři v Kamenickém Šenově. Kovová základna je z leštěné mosazi v barvě champagne a působí hřejivě a přívětivě. Barevnost komponentů variuje od čirého křišťálu, přes pískovaný, v barvě champagne, světle růžový, růžový, až po světlý a tmavý lustr.

Jste u cíle.
FOTO: Tip na výlet: Protržená přehrada je krásná i v zimě

Odborníci z vývojového oddělení společnosti Preciosa Lighting stáli při navrhování této instalace před několika obtížnými úkoly. První z nich představovalo pokročilé programování dynamických scén a další vycházely ze specifických bezpečnostních předpisů pro prostory budov v areálu letiště Changi. Instalace Garden Metamorphosis byla vytvořena v souladu s požadavky na maximální odolnost proti otřesům a vibracím způsobeným letovým provozem.

„Především jsme se snažili vymyslet, jak pomyslně oživit a rozsvítit jednotlivé motýly,“ přibližuje Ondřej Dörfl, hlavní elektro konstruktér. „Kompozice i design svítidla pracují s konceptem odpovídajícím reálnému životu v zahradě. Motýl odlétá z křišťálového stromu, usadí se a okouzluje okolí svým třpytem, dokonce upoutá pozornost tím, že se rozsvítí a pak jeho světlo postupně zhasíná… Věřím, že se nám přesně tento cíl podařilo splnit a že jsme vytvořili instalaci, která má příběh a duši.“

Pro dodržení požadavků na stabilitu a pevnost připravil tým řešení efektivního, avšak nenápadného uchycení křišťálových listů ke kovovým ramenům znázorňujícím větve stromu.

Ortopedické oddělení Nemocnice Jablonec.
Na ortopedii jablonecké nemocnice míří poděkování od pana Oldřicha

Architektonické návrhy včetně designu interiérů byly dílem architektů z RSP Architects Planners & Engineers ze Singapuru. Preciosa Lighting spolupracovala s hlavním dodavatelem letiště, jímž byla místní společnost Takenaka. Zajímavostí je, že zastoupení českého výrobce sklářských lustrů z Kamenického Šenova působí v tomto městském státě v jihovýchodní Asii již 20 let.

Pro skláře z Kamenického Šenova je to již druhá světelná instalace na mezinárodním letišti v posledním roce. Na opačné straně zeměkoule totiž od července dominuje americkému letišti v Los Angeles svítidlo Crystal Swell. „Jsem nadšený, jak se našim designérům podařilo na jednom z nejkrásnějších světových letišť Changi ztvárnit podmanivý příběh tropické zahrady, jenž přirozeně splyne s unikátním ekosystémem tamějších prostor,“ dodává Jan Volšík místopředseda představenstva a ředitel pro obchod a marketing společnosti Preciosa Lighting.

Singapurské letiště v Changi je samo o sobě klenotem mezi dopravními uzly, který dává zážitku z cestování zcela nový význam. Ohromující hale Jewel dokonce vévodí nejvyšší krytý vodopád světa s vlastním deštným pralesem. Oslňující interiéry má nyní možnost si prohlédnout až 82 milionů cestujících ročně. Pro srovnání před covidovou pandemií v roce 2019 cestovalo skrze Changi přes 68 milionů pasažérů.

Lucie Firlová