Stánkaři budou nabízet a většinou i před zraky návštěvníků vyrábět tradiční výrobky. Nejvíce bude zastoupena pro náš kraj typická výroba bižuterie, a to nejen klasická ze skleněných korálků a perel, ale i šperky s využitím kovů, minerálů a smaltu.  V kamenné hale bývalé sklárny bude možné sledovat výrobu skleněných figurek přímo u kahanu.  

V letošním roce skla jsme pozvali další výrobce křehké krásy.  Zastoupena je celá řada tradičních řemesel, například výrobky ze dřeva tradiční i umělecké, různé druhy keramiky, hračky z vlny, šité ozdobné předměty a oblečky, háčkované kloboučky, perníčky, šperky z kůže, malované obrázky na sklo. Svoji naučnou dílničku na Anenské již tradičně bude mít i Severočeské muzeum v Liberci.

Pro děti jsme letos připravili oblíbené loutkové divadlo se zpěvy Rolnička, dětské výtvarné dílničky, houpačky,  řetízkový kolotoč, různé soutěže, jízdu na koních, veselé dráhy s dřevěnými kuličkami. Na louce v centru závodu budou probíhat oblíbené a pro Jizerku typické soutěže na běžkách nebo pětilyžích. Běžecké lyže na letošní pouti spatříme i ve svérázném divadelním představení Běžkařská Odysea provedené známou skupinou Bratři v tricku.

Jaroslav Uhlíř v MŠ Rádlo.
FOTO: Děti z mateřské školy v Rádle zazpívaly Jaroslavu Uhlířovi

V brzkém odpoledni dorazí na Jizerku výprava historických kol z blízké polské osady Orle. Slavností nás bude provázet Staročeská jarmareční kapela. V odpoledních hodinách v kamenné hale bývalé Sklárny budeme promítat film Jizerské hory. Po filmu bude možné pobesedovat s tvůrcem filmu Viktorem Kunou. A samozřejmě bude připraveno i jídlo a pití různých chutí u stánků i v restauracích.

Na Jizerku je možné přijet na kole nebo dojít pěšky přes hory. Lze také přijet autobusem do Horního Polubného nebo vlakem do Kořenova. Pro automobily jsou zajištěna parkoviště v Horním Polubném, v Kořenově a omezeně i na Jizerce.  Z Kořenova a z Polubného bude možné využít kyvadlovou dopravu.  

Renata Dudová