Jachetní kluby Černá v Pošumaví, Jestřábí, Lískovec, Kovářov a Jenišov hostily Regatu 130 let jachtingu, která je zároveň mistrovstvím České republiky mládeže v pěti lodních třídách – Optimist, Techno 293, ILCA 4, RS Feva a 29er, mistrovstvím ČR pro lodních třídy ILCA 7, Evropa, Finn a Raceboard a Českým pohárem pro třídy iQFoil, Tornado a Flying Dutchman.

Za počátek českého jachtingu je považováno založení Českého Yacht Klubu Josefem Rösslerem-Ořovským v roce 1893, od kterého uplynulo letos právě 130 let. Oslav se zúčastnilo přes 400 závodníků a dalších asi 600 rozhodčích, organizátorů, trenérů, rodičů a členů doprovodu. Mezi účastníky byli jak členové českého olympijského reprezentačního týmu, sedmiletí začátečníci, jachtaři i windsurfaři, známé osobnosti českého jachtingu…

Na startu nechyběli windsurfaři z Jablonecka a vedli si více než skvěle. Ve třídě Techno 293 zvítězila Alexandra Lojínová, která zároveň získala titul v kategorii dívek, před Jiřím Štěpánkem, mistrem ČR v kategorii chlapců a Annou Bauerovou. Všichni tři závodí za Delfín Jablonec.  Kategorii U15 vyhrál František Burda z JK Česká Lípa.

V olympijské třídě iQFoil zvítězil člen RODOP iQFoil týmu David Drda z Delfínu Jablonec, před olympionikem Karlem Lavickým (YC DIM Bezdrev) a Jakubem Zímou závodícím za ČWA.

V neděli 3. září se pak měla konat slavnostní plavba všech lodí po lipenské hladině. Bohužel vítr jachtařům tentokrát nepřál, a tak se za naprostého bezvětří vydali slavit na vodu jen někteří.

Početná mezinárodní účast a obrovský počet domácích závodníků znamenaly, že Regata 130 let jachtingu se stala jednou z největších jachtařských akcí za poslední desetiletí.

Eva Skořepová, Český svaz jachtingu