„Náš útulek je soukromou organizací a funguje pod záštitou Ligy na ochranu zvířat ČR. Majitelkami jsou Dagmar Holanová a já. Maximální kapacita našeho útulku je 35 pejsků a 25 kočiček. V nabídce míváme dospěláky, štěňátka, koťátka a také jiná zvířátka, která skončila na ulici,“ uvedla spolumajitelka útulku Dagmar Kubištová.

Některé zvířecí příběhy jsou veselé, některé dramatické, některé i smutné. Nejraději tady mají ty s happy endem. To by mohl být třeba příběh starší fenečky, kterou dva mladí muži našli mokrou, zabahněnou a prokřehlou na dvoře domu ve Smržovce. Byla tam podle všeho několik dní. Nejprve dostala v útulku teplou koupel, vyhřátý pelíšek a vydatné žrádlo.

Ve spolupráci se z.s. Shih-tzu v nouzi Dagmar Kubištová díky tetování zjistila, že pochází z chovatelské stanice na Moravě. Podle záznamů byl první majitel z Jižních Čech, ale tam pátrání končí. Fenka byla prodána dál a dál … ale jak se dostala do Smržovky, zatím není známo. „S bývalou chovatelkou jsme se domluvily, že fenka zůstane u nás. S jistotou ale už víme, že se jmenuje Airynka a narodila se před deseti lety,“ popsala jeden z posledních příběhů Kubištová. A fence se blízká na lepší časy, podle veterináře zřejmě nebude mít ani rýmu. Pokud se neobjeví majitel, tak už si ji může vyhlížet zájemce, ke kterému ale půjde až po vakcinaci, čipování a kastraci.

A v útulku nenajdete jen psy, štěňata, kočky a koťata, ale třeba i morčátka či čuníka, ježka a fretky. Podívat se můžete na fotografie v charitativním kalendáři na rok 2021. „K prodeji je pouze v útulku. Letos jsme k focení našich zvířátek využili různá zákoutí areálu útulku a tak všichni pózovali naprosto přirozeně a vzorně,“ pochvaluje si letošní práci na tradičním dárku z útulku.

Lenka Klimentová