V září minulého roku se v Železném Brodě znovu rozezněly zvony krásné dřevěné zvonice nad malebným náměstím a otevřely se dveře Skleněnému městečku.

Skleněné městečko je festival sklářského řemesla, který se každoročně koná v září v Železném Brodě, městě sklářů a známých umělců, městě, jehož malebná zákoutí lákají mnoho turistů ze všech koutů světa. Jedná se o jedinečné setkání sklářů, umělců, řemeslníků a obdivovatelů. Po celém městě jsou různé akce, prohlídky, doprovodné programy, výstavy, řemeslné stánky, dílničky pro děti, historické automobily, koncerty a mnoho dalšího.

Nemocnice Jablonec se představuje v seriálu: oddělení gastroenterologie.
Nemocnice Jablonec se představuje v seriálu: oddělení gastroenterologie

Prošli jsme časovým tunelem a zastavili jsme se v roce 1936, v roce, kdy byla slavnostně otevřena Městská spořitelna. Byl to rok nečekaných událostí a období poměrné prosperity, než opět přišel pokles. Bylo to období první republiky a tehdejší Československá spořitelna, jako jedna z hlavních finančních institucí v Československu, měla důležitou roli. Bylo to období tvůrčích osobností a nádherných architektonických děl. Jedna z nejkrásnějších a nejzachovalejších budov z první republiky je i budova České spořitelny od architektů Jindřicha Freiwalda a Jaroslava Böhma, byla dostavěna a slavnostně otevřena veřejnosti v roce 1936. Je to funkcionalistická budova s jedinečnou architekturou, kde do moderní budovy bylo zakomponováno průčelí tzv „Klemencovska“, jednoho z nejstarších dřevěných domů ve městě. Je to budova se zachovalým interiérem z první republiky. Tenkrát to byla velice moderní a unikátní budova, skoro nadčasová, nyní je pro nás historická a jedinečná.

Oddělení CEDR Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o.
Nemocnice Jablonec se představuje v seriálu: oddělení CEDR

V pobočce se zastavil čas v období první republiky. Pobočka se z velké části zachovala tak, jak byla dne 14. června roku 1936 slavnostně otevřena. Je málo míst, které mají tuto pohádkovou atmosféru a s troškou nadsázky, když vejdeme do krásné dvorany a zavřeme oči můžeme zaslechnout zvuk šplouchající vody stékající ze skleněných kalíšků starodávné fontány od Aloise Meteláka, profesora a ředitele světoznámé železnobrodské sklářské školy, kde vystudovali i vyučovali známé osobnosti.

Návštěvníci mohli zažít opravdovou prvorepublikovou atmosféru, podpořenou krásnými dobovými kostýmy z třicátých let minulého století a dobovou hudbou, starožitnými artefakty, rozsáhlou sbírku obrazů, knih a dokumentů, a to vše v zachovalých prvorepublikových interiérech. Nechyběly ani hry, zábava a občerstvení.

Anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) je klíčovým místem pro pacienty podstupující operace i ty v kritickém stavu.
Nemocnice Jablonec se představuje v seriálu: oddělení ARO

Den jinak v železnobrodské pobočce České spořitelny byl slavnostně zahájen odhalením unikátních restaurovaných modelů alegorických soch Práce a Spořivosti od Jaroslava Brychty a Ladislava Přenosila, které se nacházejí na průčelí pobočky. Byla to významná událost, která byla zahájena za přítomnosti členů vedení České spořitelny, náměstka hejtmana Libereckého kraje, starosty a místostarosty Železného Brodu. Byli přítomni i další významné osobnosti a široká veřejnost. Byl to unikátní zážitek a významný moment, kdy bylo odhaleno veřejnosti něco, co bylo ukryto po několik desítek let.

Den Jinak v železnobrodské pobočce Spořitelny měl veliký ohlas, nejen díky komentovaným prohlídkám, které se pyšnily velikým zájmem, ale i návštěvností pobočky, kde se napočítalo okolo 600 návštěvníků.

V sobotu 20. dubna se v útulném jabloneckém Klubu Na Rampě odehrálo letošní severočeské oblastní kolo Porty 2024.
Oblastní kolo Porty bavilo zaplněný jablonecký Klub Na Rampě

Potěšil nás veliký zájem veřejnosti, snažili jsme se vyladit vše do detailů, abychom předali nezapomenutelný zážitek návštěvníkům.

Děkujeme všem návštěvníkům za účast a zájem, děkujeme za krásné zpětné vazby, za potlesky po prohlídce, za ohlasy, které zaznívají dodnes, za nadšení, a hlavně děkujeme všem zúčastněným a těm, kteří nám věnovali svůj drahocenný čas a pomohli nám zařizovat něco tak krásného, jako byl tento den, od informací, marketingu, povolení, pozvánek, článků, zapůjčení kostýmů, artefaktů, dokumentů, knih a v neposlední řadě děkujeme zejména našim restaurátorům za úžasné restaurování vzácných modelů.

Za organizační tým v Železném Brodě Claudia Malafarinová 

Mohlo by se vám líbit: Profesionální hasiči v Libereckém kraji zvou na den otevřených dveří 

Zdroj: HZS LK