Narušená statika, prohnilá dřevěná konstrukce střechy to jsou jen některé závady na domu v Plynárenské ulici, jež se má ještě letos změnit na azylový dům. Zároveň to jsou závady, které původní projektant neodhalil.

Stavba měla původně stát kolem 17 milionů korun, když dotaci ve výši 11 milionů korun slíbila Evropská unie.

„Předpokládáme navýšení celkových nákladů, neboť začátek stavby odhalil komplikace, se kterými projektant nepočítal. V současné době řešíme s poskytovatelem dotace aktualizaci rozpočtu," přiblížil náměstek primátora Lukáš Pleticha.

Více míst

Město se rozhodlo k rekonstrukci objektu v ulici Za Plynárnou na azylový dům proto, že ten současný je v havarijním technickém stavu, je nedostatečný kapacitně a stěží splňuje hygienické podmínky pro klienty a zaměstnance. Od roku 1998 jej provozuje v Podhorské ulici nestátní nezisková organizace Naděje.

Za Plynárnou je možné navýšit kapacitu vždy o pět míst v azylovém domě, noclehárně i v denním centru.

„Lze vybudovat prádelnu, kuchyni, bezbariérový přístup a kvalitnější zázemí pro sociální pracovníky," doplnil náměstek.

Město na přestavbu požádalo o dotaci z EU, a to z výzvy Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, která je zaměřená na investice v oblasti zdravotnictví a sociálních věcí.

V Podhorské

Azylový dům Dům Naděje funguje v Podhorské ulici od roku 1998. Provozuje jej nestátní nezisková organizace Naděje a nyní poskytuje čtyři sociální služby.

Současný azylový dům s dvaceti lůžky v Podhorské ulici je ve velmi špatném technickém stavu, dvacet lůžek má i noclehárna. Nízkoprahové denní centrum pojme třicet klientů.

„Což je málo zejména v zimě, kdy jej navštěvuje minimálně pětatřicet i čtyřicet klientů denně a zřizují se zde mnohdy i provizorní přistýlky k přenocování," přiblížila někdejší náměstkyně primátora Soňa Paukrtová.

Prostory, jež nabízejí zázemí pro spolupracující bezdomovce, se má podle plánu Magistrátu přesunout do ulice Za Plynárnou.