Když se o víkendu objevil na oficiálních stránkách pražských strážníků mezi kriminálními případy článek, který popisoval negativní zkušenost s nákazou jednoho ze zaměstnanců magistrátní organizace, bylo z toho velké haló. Jedni potvrzovali, že systém ani po několika měsících nefunguje a nadávali na odpovědné orgány. Druzí se naopak divili, proč je kritický text na webu městské policie v Praze, když „tam nemá co dělat.“

Teď zase může leckoho napadnout: „Vrací se snad staré časy? Vždyť cenzura je praktikou totalitních režimů!“ Komunistický Federální úřad pro tisk a informace byl v Československu zrušen v březnu 1990. Ale podle zpráv médií se lehký závan minulosti prohnal současným veřejným prostorem.

Deník N uvedl v pondělí večer, že stažení článku požadoval primátorův náměstek Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN). Novinky pak uveřejnily rozhovor s ředitelem pražské městské policie Eduardem Šustrem, který tvrdí, že kvůli smazání textu naléhal jeden ze zaměstnanců Krajské hygienické stanice Středočeského kraje: „Dotyčný chtěl cenzurovat naše sociální sítě a požadoval stažení příspěvku.“

Inkriminovaný text z webu i z facebookové stránky skutečně zmizel. Lidé jej teď na internetu sdílejí skrze archiv. „Předpodělanost před centrální mocí začíná být zřejmě nutnou kvalifikační výbavou. To už jsem kdysi zažil…,“ glosuje na twitterovém účtu opoziční poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

Strážník. /Ilustrační foto
Zkušenosti strážníka s koronavirem: Systém selhal, spolehni se sám na sebe

Pražskému deníku potvrdila požadavek stažení strážníkova příběhu Lilian Rumlová, ředitelka protiepidemického odboru středočeské hygieny. „Městská policie není oprávněna, aby burcovala veřejné mínění proti ostatním orgánům veřejné správy nebo – ať veřejným, či soukromým – poskytovatelům zdravotní péče,“ vysvětlila Rumlová.

Vládní resort zdravotnictví, který vede Adam Vojtěch (za ANO), se vyjádřil na webových stránkách relativně stručně s tím, že „došlo ke špatnému zhodnocení zdravotního stavu dotyčného ze strany lékařů“. Podle ministerstva je systém nastaven správně a doktoři mají „jasně dané metodiky a algoritmy a skrze odborné společnosti probíhá jejich kontinuální informování o tom, jak by měli postupovat“.

Středočeská hygiena zveřejnila delší vyjádření, pod nímž je podepsána právě Rumlová. Podle ní dosud neodržela oficiální stížnost a kvůli anonymitě pražského strážníka i jeho syna, jenž chytil koronavirus na nechvalně proslulém večírku v nočním klubu Techtle Mechtle, nelze skutečnosti na konkrétním případu ověřit.

Rodina kontruje: Je to snaha zamést vše pod koberec

„O to víc nás pak taková veřejná kritika mrzí, protože podezření z pochybení, jež na nás díky článku ulpělo, z nás už nesejme ani sebeprůkaznější tvrzení opaku,“ píše Rumlová s tím, že popisu odpovídá jedna rodina. V následném líčení situace se však tvrzení hygienické stanice rozchází s tím, co psal pražský strážník.

„Celkově to působí dojmem, že se ministerstvo zdravotnictví i krajská hygiena snaží zamést celou věc pod koberec a poškodit rodinu, která se nebála ozvat a upozornit na nefungující systém,“ uvedl strážník a jeho příbuzní prostřednictvím e-mailu médiím.

Jarmila Rážová.
Podle covidového semaforu je nejhorší situace v Praze. Nošení roušek se rozšíří

Pracovnice hygieny podle Rumlové neudělala chybu a prováděla epidemiologické šetření i nad rámec své pracovní doby. Matce pozitivního muže údajně hygienička nabídla ověření výsledku, i když už byla na cestě z práce domů. Otec dvacetiletého vysokoškoláka naopak uvedl, že mu v pátek 24. července odpoledne naopak na hygieně odpověděli, ať si rodina obvolá ohrožené osoby z okolí sama. Navíc se podle zaměstnance městské policie do minulého čtvrtku nikdo neozval. „Naše kolegyně celý víkend, ačkoli neměla službu, řešila kontakty pozitivního muže, jeho matky a přítelkyně,“ tvrdí Rumlová.

Krajská hygienická stanice navíc uvedla, že pokud mladý muž jevil známky nemoci už v polovině července a její pracovníci se o pozitivním výsledku na covid-19 z informačního systému dozvěděli až o týden později, nese svůj podíl viny rovněž strážníkova rodina. „Měla se zachovat zodpovědně sama a zajistit synovu izolaci, minimálně od seniora, který s nimi sdílel domácnost,“ píše Rumlová. „Pokud členové domácnosti tušili, a posléze věděli, že se jedná o koronavirus, sami se měli chovat tak zodpovědně, aby nikoho dalšího nenakazili.“

SMS z 24. 7. cca 18:00
„Výsledek Vašeho testu na COVID-19 je pozitivní, zůstaňte doma v izolaci. V pondělí kontaktujte svého lékaře. Epidemiologie Beroun.“

Podle odpovědi Rumlové na dotazy Pražského deníku měl být příbuzný starší 65 let přestěhován na čtrnáct dní jinam: „Pokud tato možnost není, je třeba v domácnosti zavést jiná protiepidemická opatření, jako je omezení přímého kontaktu s touto rizikovou osobou, užívání roušek při kontaktu s ní, dezinfekce a tak dále.“

Jenže také toto vyjádření strážníkova rodina rozporuje: „Útok ministerstva zdravotnictví a krajské hygienické stanice na rodinu spočívající v jejím obviňování z nezodpovědnosti, neschopnosti a neznalosti, je pouze podlým útokem na jejich psychiku, pravděpodobně vedeným snahou zakrýt skutečně nefungující chyby systému.“ Zaměstnanec pražské městské policie je připraven poskytnout odpovědným orgánům „maximální součinnost“. Vojtěchovo ministerstvo totiž nejprve uvedlo, že případ prošetří.

Hygiena má nedostatek zaměstnanců

V závěru článku si ředitelka protiepidemického odboru stěžuje na „neinformovanost veřejnosti“, která podle ní z tohoto rozporuplného případu vyplývá. „Lidé jsou za své zdraví zodpovědni hlavně sami, nikoliv epidemiologové, hygienici a ošetřující lékaři. Je načase, aby tento fakt byl veřejnosti opakovaně sdělován a aby se do obecného povědomí zakotvila zodpovědnost každého za své chování a možná rizika, která s ním souvisí,“ uzavřela Rumlová.

Pro Pražský deník pak lékařka uvedla, že podobně jako v pražské hygienické stanici se i ve Středočeském kraji potýkají se „zoufalým nedostatkem zaměstnanců“. Podle Rumlové jsou zaměstnanci už půl roku pod psychickým tlakem, dělají přesčasy a neustále telefonují, přičemž se snaží všem volajícím vyhovět.

Kapacitu pracovníků se snaží středočeská hygiena zvýšit pomocí výběrových řízení, do nichž se však hlásí velmi málo zájemců. Navíc mnoho hygieniků a epidemiologů pod náporem souvisejícím s koronavirem nevydrží ani zkušební dobu. Několik zaměstnanců kvůli pracovnímu vytížení odešlo v posledních měsících.

„I naši zaměstnanci mají své rodiny, děti, příbuzné, kterým se vůbec nemají čas věnovat, neboť jsou od rána do večera v práci a o víkendech drží služby, kdy neustále pracují také,“ říká ředitelka Rumlová.

Klub Techtle Mechtle na Vinohradské ulici
Covid-19 z baru: bolest hlavy, obří fronta na test, hygienici s papírem a tužkou