Kategorie F4 je na Fujitově stupnici druhá nejničivější. Vítr při ní dosahuje rychlosti až 418 kilometrů v hodině. Solidní domy srovnává se zemí, stavby se slabšími základy odnáší. Auta odmršťuje a těžké předměty přetváří v létající projektily. Tornáda o takové síle jsou v Evropě vzácným úkazem.

Tornádu předcházela studená fronta, která se ve střední Evropě objevila už v pondělí 21. června. „Ve velmi teplém vzduchu v poli nižšího tlaku vzduchu se vyskytovaly střídavě přeháňky a bouřky na většině území. Ojediněle i s výraznými projevy nebezpečných jevů, především intenzivními a vydatnými srážkami, ale také silnými nárazy větru a většími kroupami. Ve východní části území se každý den vyskytovaly vysoké, případně tropické teploty vzduchu,“ píše se ve zprávě.

Dobrovolní hasiči z Hodonínska v Mikulčicích, 27. června 2021.
V obcích zasažených tornádem číhá nebezpečí. Statik: Pozor na náhlý pád budov

Meteorologové proto na čtvrtek předpovídali velmi silné bouřky na celém území republiky. „Ty se však začaly tvořit nejprve mimo naše území v severní části Rakouska, a to rovnou ve větším počtu. Kvůli jejich postupnému vývoji do nebezpečných rozměrů a intenzity jsme vydali varování před velmi silnými bouřkami, které mohou lokálně doprovázet přívalové srážkami, nárazy větru kolem devadesáti kilometrů v hodině a kroupami i větších rozměrů,“ uvádí zpráva.

Pás dosahoval délky 26 kilometrů 

První supercelární bouře se na jihu Moravy objevila zhruba v devatenáct hodin a deset minut. A vytvořila ničivé tornádo. „Momentálně pracujeme na výzkumu, jehož cílem je zjistit, proč jen jedna z několika supercel v dané oblasti vytvořila tornádo a zda je možné z této zkušenosti získat informace, které nám pomohou zpřesnit předpovědi nebezpečných jevů,“ dodávají ve zprávě meteorologové.

Přírodní živel poničil ve čtvrtek 24. června v Luhačovicích budovy, komunikace i zeleň.
Luhačovice byly v dráze tornáda. Nakonec je převálcoval downburst

Tornádo řádilo v pásu dlouhém šestadvacet kilometrů a širokém sedm set metrů. V Hruškách, Moravské Nové Vsi, Mikulčicích, Lužicích, severní části Hodonína a Ratíškovicích si vyžádalo šest obětí, přes dvě stě zraněných a způsobilo škody v miliardách korun.

Česká republika je podle ústavu na podobné přírodní úkazy absolutně nepřipravená. „Silná tornáda jsou jedním z extrémních projevů velmi silných konvektivních bouří a jejich výskyt je velmi ojedinělý. Společnost ani stavby nejsou na tyto výjimečné situace připravené. Je tedy na místě velká obezřetnost a v případě, že je spatřeno tornádo, je nejvhodnější vyhledat vnitřní úkryt,“ uvádí zpráva.

Podrobnější hodnocení tornáda ústav připravuje.