Nově postavená stodola na dvoře u domu Miloslava Kyzlíka v roudnických Podluskách uvnitř ukrývá více než stovku postavených betlémů. Další dvě stovky má pak sběratel uložené v krabicích. Jeho obsáhlá kolekce je výsledkem mnohaletého úsilí.

„Když jsem byl malý, u dědy byl na Vánoce vždy betlém. Jako dospělý jsem také chtěl mít pod stromečkem postavený betlém, ale nějak se to zvrtlo,“ říká s úsměvem o rozsáhlé sbírce, kterou za posledních zhruba třicet let nashromáždil. Soubor čítá retrospektivu betlémů, které se vyráběly hlavně na českém území. Má i repliky Kukského nebo Volnéřovského chrámového betlému nebo originální figurky z 19. století.

„Poté, co Josef II. v roce 1756 zakázal vystavovat betlémy v kostelech, aby neodváděly pozornost věřících při modlitbách a kázání, se jejich výroba hojně rozšířila v lidové tvorbě. Zájem o ně byl tehdy velký a mnoho rodin se jejich výrobou slušně živilo,“ připomíná Kyzlík s tím, že výjevy připomínající narození Ježíše Krista vznikaly z různých surovin, kromě dřeva také ze slámy, kukuřičného šustí, včelího vosku nebo těsta.

Také jeho sbírka zahrnuje vedle převládajících betlémů z překližky i netradiční materiály. Má například jeden malý ze stříbra nebo z olovnatého českého křišťálu a z keramiky. Těší se i z miniatury pocházející ze Španělska, kde Ježíšek měří pouhé tři milimetry.

Naopak mezi největší kousky patří řezaný betlém z padesátých let minulého století, který zdědil po svém dědečkovi. Nechybí mu ani betlémy od Josefa Lady a Mikoláše Aleše. Vzácností je pak jeden z prvotisků vyrobený kolem roku 1800.

Ve sbírce betlémů má zastoupena i česká města, mezi kterými jsou i Litoměřice a jejich známé městské dominanty. Další betlém s více než stovkou figurek ukazuje zase kroje z celé republiky. Botaniky nadchne také betlém od Pavla Körbera, který bohatě doprovází rostliny Blízkého východu.

Postavit stovku betlémů není časově jednoduchá záležitost. „Společně s přítelkyní jsme je stavěli přes týden od rána do večera. Další máme kromě stodoly vystavené také doma, v kuchyni a v obývacím pokoji. Na konci ledna je zase uložíme do krabic a příští rok před Vánoci ze sbírky vybereme zase jiné, které postavíme,“ popisuje Kyzlík. Dívat se na nasvícené a ozdobené betlémy chodí jeho přátelé a známí s dětmi, ale rád je po předchozí domluvě ukáže i dalším zájemcům.

Kromě sbírání betlémů je pro Miloslava Kyzlíka velkou vášní i tramping. A protože pracuje jako vychovatel v dětském domově v Novém Strašecí u Rakovníka, nezřídka bere na výlety také své svěřence.