Před vypuknutím pandemie byla zaměstnána na stálo v malešickém podniku Půda. Již tehdy zkusila aplikaci Grason, díky které si občas přivydělávala i jinde. Kvůli covidu si značně finančně pohoršila, je ráda za každou korunu. Proto se z ní stala příležitostná skladnice.

„Brigády jsou fajn. Přejít na jinou práci pro mě nebylo zas tak těžké, vše potřebné mi ukázali,“ oceňuje. Rozdíly tu jsou… „V gastronomii jsem byla zvyklá odejít, až jsem měla hotovo. Ve skladu padne šestá, jdete domů a vaši práci dokončí někdo jiný,“ říká Novotná.

Spolumajitel klubu Lukáš Hemek (vlevo) na posezení s přáteli.
Majitel klubu v centru Prahy: Propustili jsme zaměstnance a vrátíme se za bar

Servírka, barmanka a dnes už i skladnice Eva Novotná není rozhodně sama. V aplikaci Grason je nyní zaregistrováno přes 14 tisíc lidí, aktivně ji využívá 4,5 tisíce. Možná jste se ocitli ve stejné situaci jako hrdinka našeho příběhu, mohlo by vás proto zajímat, jak systém funguje.

Po stažení GrasonPlan do mobilního telefonu se musíte zaregistrovat a přijít na krátký pohovor. Pak už je možné se hlásit na pracovní směny, které vypisují podniky.

Vít Jásek, ředitel Unie zaměstnavatelských svazů ČR.
Vít Jásek: Lidé se musí přeorientovat na jinou práci, nezaměstnanost vyskočí

Firma, o jejíž směnu stojíte, musí odpovědět do 24 hodin. Možné je to zkusit na více směnách a až poté se rozhodnout. Důležitá věc: v aplikaci zadejte, za jaký obnos jste ochotni pracovat.

„Před krizí byla průměrná sazba 150 korun na hodinu, teď 120 korun,“ upřesňuje Karel Mařík, jeden ze zakladatelů společnosti Grason.

Jednou se chci vrátit, přiznává servírka

Od začátku pandemie Eva Novotná v aplikaci odpracovala téměř 100 směn v několika restauracích a logistických skladech. „Baví mě poznávat nové prostředí a lidi, všude se přiučím, co mi chybí,“ usmívá se Novotná.

Věří, že restaurace opět znovu otevřou. „Nechtěla bych zůstat ve skladu nastálo, je to pro mě přivýdělek, i když vítaný. Práce tam je stereotypní, chybí mi komunikace s lidmi. Mám svoji původní práci moc ráda,“ vyznává se.

Restaurace s předzahrádkami mají podle Hospodářské komory Praha 1 konkurenční výhodu
Pražské restaurace bez předzahrádek jsou znevýhodněné, varuje Hospodářská komora

S aplikací firma Grason přišla přibližně před čtyřmi lety, původně sdružovala barmany, číšníky nebo kuchaře, které si poté najímaly restaurace, jež zrovna potřebovaly pomoci se směnou. Užitečné jistě je, že se obě strany následně ohodnotí, stejně jak to dělají uživatelé Airbnb, Uberu nebo Liftaga.

Současná krize postihla aplikaci stejně jako restaurace. Grason proto jádro byznysu přesunul do jiných oborů a přišel s aplikací GrasonPlan. „V gastronomii je nyní pokles. Restaurace si drží své lidi na okýnko, nepotřebují další na výpomoc. Obrovský nárůst je však v logistice,“ líčí Mařík.

Nespolehliví musí z kola ven

A firmy mají zájem. Nemusí totiž své případné pracovníky obvolávat, což jim šetří čas a mohou spravovat své zaměstnance přímo bez personálních agentur.

Aplikace má samozřejmě svá pravidla. Pokud se uchazeč o práci třikrát do měsíce odhlásí nebo jednou nepřijde na směnu, tak se jeho profil zablokuje. „Jde nám o to, aby portfolio lidí bylo kvalitní a ti nespolehliví ho nekazili,“ dodává Mařík.