Před zápasem s Českem se nizozemští fotbalisté tvářili sebevědomě, po závěrečném hvizdu se ovšem jejich sen o útoku na titul mistrů Evropy ocitl v troskách. Tomu odpovídá i nesmiřitelná kritika v médiích: hráči „oranjes“ slízli opravdu důkladný kartáč.

„V prvním opravdovém zápase na turnaji selhali trenér i klíčoví hráči oranjes téměř na všech frontách,“ napsal list Algemeen Dagblad s tím, že relativně snadné zápasy ve skupině s Ukrajinou, Rakouskem a Severní Makedonií Nizozemce vůbec nepřipravily na osmifinálovou výzvu.

Osmifinále mistrovství Evropy mezi Českem a Nizozemskem.
Hrdý národ, Schick jako Baroš. Nečekaný český triumf zaplavil sociální sítě

V podobném tónu se nesou i komentáře dalších médií. Víc než samotný výsledek budí kritiku způsob, jakým favorité k zápasu přistoupili.

„Prostě nehráli fotbal. Promarnili identitu jedinečné fotbalové země. Místo perel, které nás obvykle zdobí, jako je přesvědčivý útok, dominance, hra křídel a důkladná rozehrávka, jsme viděli jen blátivou hru na náhodu. Kromě úvodu zápasu to nevypadalo jako nizozemský fotbal,“ zlobil se list De Volksrant.

Česká taktika si zaslouží jedničku

Kritika mířila jak na předpokládané opory, tak především na hlavního kouče. „Primárně zodpovědný za budapešťský debakl je samozřejmě trenér Frank de Boer. Rozhodl se pro konzervativní taktiku, která vedla k apatickému výkonu,“ píše list Trouw.

Osmifinále mistrovství Evropy mezi Českem a Nizozemskem.
Nizozemsko zahalila smuteční černá. Je to moje vina, kál se vyloučený de Ligt

Nizozemský sen o medaili tak skončil fiaskem. „Kvůli zcela zbytečnému vyřazení se z Eura stal turnaj bez lesku, na který se rychle zapomene,“ konstatoval De Telegraaf.

Většina médií připomíná to, že příležitost na reparát poskytne mistrovství světa v Kataru, otázka ale je, zda u toho stále bude de Boer.

Naopak média dalších zemí vesměs velebí český přístup k zápasu. „Česko způsobilo dosud největší senzaci šampionátu,“ píše se na webu BBC. A bývalý nizozemský reprezentant Mario Melchiot tam komentuje: „Taktická vyspělost Čechů byla na úplně jiné úrovni. Stačí se podívat na góly, které Nizozemsko dostalo. Češi byli takticky skvěle připravení.“

Trenér českých fotbalistů Jaroslav Šilhavý.
Zvítězil týmový duch, řekl Šilhavý. Byl to pro mě ten největší zápas kariéry

Německý Bild si všímá toho, že nizozemský fotbal dál trápí „české trauma“ po několika slavných porážkách v minulosti. Britský The Guardian píše, že holandské „sebevědomí se nakonec ukázalo být sebezničující“, zatímco italský La Gazzetta dello Sport kritizuje „nedostatek charakteru“ a „podprůměrný výkon hráčů jako Depay, Wijnaldum a De Ligt“.