„Nikdo neví, kdy nastane reorganizace soutěží, o které se mluví. Trochu se toho jako kluby bojíme. Naše vyjádření směrem ke svazu bylo jednoznačné. Nepřejeme si, aby se B třídy úplně zrušily. Degradovalo by to polovinu mančaftů, které by sestupovaly do okresních soutěží. A to by dobré nebylo. Ti hráči, kteří zvažují, jestli ještě fotbal hrát nebo ne, by se na to určitě vykašlali, a to proto, že nechtějí nižší soutěž hrát. Všude je hráčů málo. Posily se nedají skoro nikde sehnat. Podobný obrázek už je i ve městech. Český fotbal je tím ovlivněný a je škoda, že zrušili stanovisko, kdy se hráči mohli vzít na hostování. Není totiž možné doplnit mančafty z jiných nebo i z nižších soutěží. To by současné situaci ale prospělo. Stačí jeden, dva hráči, aby se šlo do zápasu v klidu. Jít do něj s jedenácti, dvanácti hráči, to je pro tým strašně únavné,“ řekl asisten trenéra Slavomír Beran.

A vyjádřil obdiv trenérovi Bělé Davidu Grebeníčkovi, který si na sebe při nedostatku hráčů navalí ten kámen, že si obleče dres s číslem dvě a jde na hřiště. A taky dává góly, třeba v utkání s hostujícím Rychnovem, kdy vstřelil gól hlavičkou po rohu na 1:2.

„Ukáže tak klukům, že ani věk není rozhodující a že se kvalita hráče ukáže jen a jen na hřišti. Celou sezónu jsme mu to přáli. A v posledním domácím zápase sezóny se to povedlo. Utkání tím aspoň trochu zdramatizoval, i když jsme pak 2:4 prohráli. Udrželi jsme si sedmé místo, které nám zajišťuje klid v případě, že by reorganizace nastala už teď. Tak my se nemusíme bát. Zůstáváme v A třídě a myslíme si, že v této třídě fotbal hrát umíme. Když se nám podaří přes léto doplnit nějaké hráče, mohli bychom být konkurenceschopní i v těch vyšších patrech tabulky. Budeme se o to určitě snažit.“

Pěnčín A - Turnov A, příprava
Pěnčín - Turnov bez gólů. Trenéři chválili. V plánu mají další přáteláky

Poslední utkání v Krásné Studánce pak Slavomír Beran okomentoval stručně a jasně. „Po celou dobu jsme byli na hřišti, jak řekl profesionálně trenér Csaplár, náš fanoušek, lepším týmem. Měli jsme mnoho brankových příležitostí, ale absolutně jsme nezvládli konec zápasu (2:1)."

„Klukům jsem za celou sezónu poděkoval. Nebyla jednoduchá, hráli jsme občas na krev, jen v jedenácti lidech. I tak jsme ale některé zápasy, díky naší bojovnosti, vyhráli. Skončili jsme sedmí a tím, že jsme získali v půlce soutěže výborného nového brankáře, tak by se u nás mohlo blýskat na lepší časy. V nadcházející sezóně chceme vykopat ještě lepší výsledky,“ má jasno asistent trenéra.

V Bělé budou navíc v roce 2024 slavit osmdesát let založení fotbalového klubu. A bude to velká sláva. Už dnes vedení klubu ví, že si chce pozvat starou gardu Liberce v čele s Tomášem Janů a dalšími.

Mšeno A - Pěnčín B
Áčko Mšena postupuje do I. A třídy. Generálku si zahraje s Chrastavou

Hráči Bělé dostali za sezónu dárek, který by jim mohly ostatní kluby závidět. „Jedeme na čtyři dny na wellnes do maďarských lázní. Jede s námi náš hráč, osobnost české kopané Tomáš Janů, a přijede za námi i trenér Csaplár. Ten je naším fanouškem a často k nám jezdí. Budeme si wellnes užívat a hovořit o čem jiném, než o fotbalu. A v červenci ještě společně vyrazíme na vodu. Manželky jsou povolené, ale ne každý ji bere s sebou,“ dodal s úsměvem Slavomír Beran.

Bělá je vyhlášená svými fanoušky, v tom dobrém slova smyslu. Na domácím hřišti fandí tak, že jsou slyšet široko daleko, nechybí ani pořádný bubeník. A dovedou svoje barvy podpořit, i když se zrovna nedaří, prostě za všech okolností. Atmosféra výborná, výsledky kvalitní. Za tím vším vedle hráčů a trenéra musí být vždycky někdo, kdo toto všechno stmeluje, zajišťuje, řídí. A tím je v Bělé právě Slavomír Beran.

„Vyrůstal jsem tady na hřišti od dětství. Hrál jsem v Bělé od žáků. Celý výbor se fotbalu věnuje společně a naplno. Velký kus práce také dělá Petr Kuchta, bez kterého by hodně akcí nebylo. Jsme fotbalová rodina, my v pozadí se snažíme, aby se tady klukům hrálo dobře. Chceme si fotbal prostě užívat,“ zdůraznil Beran.