Vymrzlí diváci se choulili do zimních bund. Fotbalisté jako by počasí nevnímali. Když se hraje, tak se hraje. A hrálo se zase v Brodě. Tentokrát organizátor a ikona místní kopané Jaroslav Kletečka připravil už 12. ročník turnaje s názvem Fondo Cup. „Turnaj, který měl tradiční termín v půlce listopadu, se obnovil po pěti letech. Důvod pauzy byl hlavně ten, že fotbalové soutěže se protahovaly a tradiční týmy nemohly startovat. Ale i zájem neregistrovaných celkově klesal. Letos skončily soutěže brzy,“ řekl Jaroslav Kletečka k letošnímu ročníku.A důvodem bylo i to, že v Brodě je nová umělka. Takže se brodský oddíl rozhodl zkusit turnaj opět připravit. A podle slov Kletečky byl zájem slušný. Do Brodu přijelo čtrnáct týmů.

Šmekeček kontra Turnov

„Turnaj se hrál v počtu 6+1 ve dvou skupinách a dále o konečné pořadí. Do zápasů nastoupilo přes sto dvacet hráčů. Vítězem se stal tým s názvem „Šmakeček“ složený převážně z hráčů Velkých Hamrů. Ten ve finále porazil 4:2 tým turnovských soupeřů.. O třetí místo se popral tým “ Da Giorgio“ se soupeřem „Klub Lípa“ 2:1, okomentoval vítězná mužstva hlavní organizátor.A ten také zavzpomínal na časy, kdy turnaj v Brodě odstartoval: „V prvním ročníku se zúčastnily většinou „hospodské týmy“. Postupně se z toho stal turnaj pro mladé, aktivní fotbalisty z divize, krajského přeboru, I. B třídy, ale i neregistrovaní.

Zase byly prima ceny

Poslední ročník se konal v roce 2006. Největší účast byla osmnáct celků. Když už jsme měli umělku a mistráky se hráli v listopadu, tak jsme i tady u nás dělali turnaj v listopadu. Dělali jsme pravidelně dva turnaje v listopadu, jeden pro staré gardy, druhý byl Fondo Cup. Pak se dva roky díky coronaviru nehrálo. Ale tentokrát jsme se rozhodli, že oba turnaje připravíme,“ uvedl Jaroslav Kletečka. V Brodě se letos sešlo čtrnáct mančaftů. Jako vždycky na ně čekaly vedle celodenního občerstvení také hodnotné ceny. „Dostanou zase pivo Rohozec a ještě nějaké lahvičky dobrého alkoholu,“ dodal šéf brodského fotbalu.

Sudí nic neprominul

Jeden z rozhodčích, který také pískal zápasy, byl Jirka Šubrt z Turnova. A jak se mu v pořádné zimě ve Fondo Cupu rozhodovalo? „Je to už po sezóně, takže pohoda. A v zimě musí rozhodčí o to víc běhat,“ řekl s úsměvem. Ale, i když se nejednalo o mistrovská utkání, sledoval pozorně všechny přestupky a pískal tak, jak mu káží fotbalová pravidla. „V tomto turnaji jde hlavně o guláš, pivko a popovídání s kamarády. Takže se píská dobře,“ zhodnotil akci sudí.

A Fondo Cup si, tentokrát už jako divák, nenechal ujít ani další kdysi významný brodský fotbalista Petr Kuhn. Ten, jak o něm prozradil Jaroslav Kletečka, rozhodl o tom, že Brod začal hrát krajský přebor. „Petr rozhodl pohárové utkání, které jsme tady u nás hráli proti Hrádku. A vstřelil rozhodující, vítězný gól,“ zdůraznil organizátor.

Petr Kuhn si ale ještě dodnes chodí zahrát za železnobrodský B tým. Na rozdíl od mladých kluků u fotbalu přemýšlí a šetří sílyŽeleznobrodskou legendu chválil i další účastník turnaje Jan Novotný. “Když jsem s fotbalem začínal a hrál za mladší žáky, tak Petr byl pro mne ikona. Zápasy měly úplně jinou atmosféru. Na fotbal chodila spousta lidí. A když Petr dával góly, tak to byla radost na něj koukat.“A v zápětí se ozval opět Jaroslav Kletečka a připomenul, že i Honza Novotný patří mezi legendy železnobrodské kopané.Takže na Fondo Cupu se setkávaly legendy, spoluhráči i protihráči a na železnobrodském hřišti vládla bezvadná atmosféra. Turnaj s mnohaletou tradicí, Fondo Cup, opět potvrdil, že nejen v Brodě, ale i v mnoha dalších klubech, nebýt takových nadšenců jako je Jaroslav Kletečka, tak by se nekonaly. A k nadšencům ještě patří parta správných kamarádů, pomocníků.