„Podle mého názoru by měl venkovní sport v nějakém režimu fungovat. To, že se nesportuje samozřejmě přinese úbytek dětí. Na jaře 2020 to bylo u nás 10-15%,“ řekl k situaci ve fotbale sekretář klubu Jaroslav Kletečka. Ten začal trénovat a pořádat fotbalové turnaje pro mládež v roce 1998. K tomu v posledních sedmi letech ještě také trénoval brodské áčko. Díky dlouhodobé práci s mládeží má mnoho zkušeností. K neobvyklému embargu a jeho dopadu na sport se vyjádřil velmi konkrétně.

„Dříve bylo podstatně více šikovných dětí na sport. Když jsem chodil do základní školy, bylo nás ve třídě patnáct kluků. Tělocvik na druhém stupni měly spojené dvě třídy. Cvičilo třicet kluků. Z toho bylo asi pět sportovních antitalentů. Ze zbývajících chodila skoro polovina na fotbal. Dnes vidím, že ve třídě je pouze deset kluků a z toho na soutěžní sport jsou šikovní třeba jen tři. O ty se pak sportovní organizace v městech navíc dělí s jinými sporty,“ okomentoval situaci ve sportu sekretář železnobrodského fotbalu.

To, že je méně sportovně nadané mládeže, má podle něho více důvodů. „Ve školách jsou dvě hodiny tělocviku málo. Pomohlo by mít hodinu každý den, ale to není reálné.  Naše generace byla skoro pořád venku a měla pohyb. Za tmy nás rodiče doslova naháněli domů. Dnes, bohužel, to tak není. A také ubylo plácků, kam by mohly děti chodit,“ dodal Jaroslav Kletečka.

A připomenul ještě, že nezbývá, než aby zafungovala rodina, rodiče. Ti aby tlačili svoje děti k pohybu a snažili se je vést ke sportování. Možností sportovního vyžití se jim nabízí hodně.
S mladšími žáky trénoval Jaroslav Kletečka naposledy 22. prosince. I přesto je zatím optimista. „Myslím si, že teď, po druhé či třetí vlně pandemie skončí se sportem menší procento dětí než na jaře 2020. To přestaly převážně děti, které nebyly do sportu zase až tak nažhavené, a jejich rodiče také ne. Tím už proběhlo jakési síto.

Věřím, že u sportu zůstali ti, které baví sportovat a kterým sport a pohyb hrozně chybí. Takže já věřím, že sportovat se zase bude,“ zdůraznil optimisticky sekretář Jaroslav Kletečka.