Jen připomeňme, že první figura je sci-fi. Drží ji Belgie, jeden z favoritů na titul světového šampiona, na jehož hřišti Češi nedávno padli 0:3. Rozdíl byl znatelný. „Byla jasným favoritem, kvalitu a dominanci potvrdila. Už ji těžko někdo předhoní,“ uznal kouč národního mužstva Jaroslav Šilhavý.

Trenér českých fotbalistů Jaroslav Šilhavý.
Kalamita pro Šilhavého. Kraj obrany je znovu bolavým místem reprezentace

Hraje se tedy o druhý flek, což se nakonec čekalo. Belgie je ultrasilná, její tým je našlapaný hvězdami z klubů kalibru Chelsea, Real Madrid či Manchester City.

Češi na takovou úroveň v současnosti nedosahují. I proto myslí na stříbrnou pozici, k čemuž však potřebují porazit Wales, s nímž na jaře prohráli. „Věřím, že oba kvalifikační zápasy s Walesem a Běloruskem úspěšně zvládneme,“ řekl v rozhovoru pro asociační časopis Gól útočník Patrik Schick.

Hlavním motivem je případné nasazení. V semifinále baráže hraném na jedno utkání by totiž mužstvo bylo nasazené. „Druhé místo je důležité. V semifinále baráže bychom totiž hráli doma,“ upozornil Šilhavý. 

Jak do Kataru?

Z evropské větve kvalifikace postoupí přímo na fotbalové mistrovství světa do Kataru vítězové deseti skupin. K nim přibudou tři mužstva. Evropa, byť je nejsilnější kontinent, má na šampionátu pouze třináct míst z celkových dvaatřiceti.

Fotbalista West Hamu Tomáš Souček
Kritika z Anglie: Souček byl nejhorší, na West Ham se valí otázky

Čechů se (prakticky) týká už jen boj o baráž. Do ní postoupí deset celků z druhých míst ve skupině, plus dva vítězové skupin v soutěži Liga národů. Tento úspěch reprezentace zapsala vloni na podzim.

Jak bude dvanáctičlenná baráž probíhat? Mužstva se rozdělí na tři skupiny po čtyřech. 24. a 25. března sehrají semifinále na jedno utkání, finále (opět na jediný zápas) přijde na řadu 28. a 29. března.

Samotný šampionát začíná 21. listopadu 2022.