Jürgen Klopp přišel do Liverpoolu v říjnu 2015 a slavnému klubu vrátil punc světového giganta. Německému kouči sice trvalo, než Reds přeměnil ve vítězné mužstvo, ale odměna za vytrvalost byla sladká.

V sezoně 2019/20 dovedl tým k prvnímu ligovému titulu po 30 letech. Třikrát došel s klubem do finále Ligy mistrů a v roce 2019 soutěž ovládl. Ve stejném roce získal trofej i za triumf v Superpoháru a na mistrovství světa klubů. Na domácí scéně přidal v ročníku 2021/22 vítězství v Anglickém poháru i Ligovém poháru.

Trenér fotbalistů Liverpoolu Jürgen Klopp.
Velké gesto trenéra Kloppa. Těžce nemocné legendě chce splnit životní sen

„Cítím se, jako bych dostal ránu do žaludku,“ reagoval jeden z fanoušků Liverpoolu, když se dozvěděl o konci Kloppa. Tohle nikdo nečekal. Vždyť předloni prodloužil na Anfieldu smlouvu do roku 2026. Své rozhodnutí navíc oznámil ve chvíli, kdy je Liverpool první v lize.

„Tahle zpráva by byla pro klub ránou do vazu, ať už by přišla kdykoli. Jen jsem si myslel, že to bude trvat ještě několik let. Jaký manažer, jaký člověk, pojďme se rozloučit s velkou slávou, Jürgene,“ napsal na síť X bývalý obránce Liverpoolu Jamie Carragher.

Klubová legenda narážela na to, že Klopp má velkou šanci rozloučit se s Liverpoolem další trofejí. A nejenom jednou. Liverpool je ve finále Ligového poháru a Premier League vede před obhájcem titulu Manchesterem City. Ve hře je i v Anglickém poháru a Evropské lize.

„Vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že se chystá udělat rozhodnutí, které učinil, a samozřejmě je to naprosto obrovské. To, co udělal pro tento klub a jeho působení tady, není nic jiného než fenomenální,“ řekl někdejší záložník Liverpoolu Ray Houghton pro BBC Radio 5 Live. „Liverpool přivedl k vítězství a klubu vrátil hrdost.“

Vrátí se Anfiled Alonso?

Klopp ochromil celou Anglii. „Pro jednou nemám slov. Řeknu jen, že Jürgen Klopp je lepší člověk než fotbalový manažer - a to už samo o sobě něco vypovídá, protože si myslím, že je to nejlepší fotbalový manažer na světě,“ nechal se slyšet oblíbený zpěvák Jamie Webster, který Liverpoolu fandí už od dětství a často hraje klubové písničky.

V šoku byli i v zámoří. S Kloppem se na dálku loučil basketbalista LeBron James. Hvězda Los Angeles Lakers a jeden z nejslavnějších sportovců světa je menšinovým akcionářem Liverpoolu. „Díky za všechno a ještě víc. Jsi skvělý manažer a nikdy na tebe nezapomeneme, a co je důležitější, nikdy nepůjdeš sám. Reds budeš chybět,“ naťukal na platformu X.

Nejlepší okamžiky Jürgena Kloppa v Liverpoolu:

Zdroj: Youtube

Liverpool teď musí najít nástupce Kloppa. Najít adekvátního kouče nebude jednoduché. „Liverpool má méně než půl roku na to, aby našel někoho, kdo jednak musí pochopit nebo se co nejdříve přizpůsobit způsobu hry/kultuře LFC, ale také se musí snažit dostát standardům Jürgena Kloppa… není to snadný úkol,“ naťukal na X bývalý útočník Liverpoolu Ryan Babel. A později přidal tweet: „Počkejte, je to vlastně snadné… Prostě: Xabi Alonso.“

Právě španělský kouč, který na Anfieldu strávil pět let jako lídr týmu na hřišti, je nejžhavějším adeptem na uvolněné místo na lavičce. Z Leverkusenu, se kterým vévodí Bundeslize, ale nemá důvod utíkat. O Alonsa se navíc zajímá i Real Madrid.

„Momentálně jsem v Leverkusenu opravdu šťastný, užívám si tu svou práci. Každý den a každý zápas je pro mě výzvou,“ oznámil Alonso, který má v Bayeru i tři Čechy - Patrika Schicka, Adama Hložka a Matěje Kováře. „Teď nepřemýšlím o tom, co bude dál. Zajímá mě jen to, co je teď. Jsem na skvělém místě a užívám si to.“

Útočník Ivan Toney z Brentfordu
Kulišárna, nebo podvod? Anglie řeší skandální gól. Experti se přou, klub zuří

A co Klopp? Jeho další kroky by v budoucnu mohly vést k německé reprezentaci. „Žádný klub, žádná reprezentace,“ pronesl. Pocit vyhoření ale možná časem odezní a Klopp se vrátí z "důchodu" zpátky na scénu. Jisté je jedno: dal slovo, že v Anglii nikdy nepovede jiný klub než Liverpool.