BYL TAKY U PRVNÍ LIGY

Jeden z nejlepších fotbalistů jablonecké historie odehrál v klubu svého srdce celkem deset sezon, z toho poslední dvě v nejvyšší soutěži. Právě legendární Ruda „Houba“ Svoboda a jeho střelecký talent se zasloužil velkou měrou o historický postup Jablonce do první ligy. Ani tam se rychlý křídelní hráč neztratil a za dva roky stihl nastřílet 29 branek. Nakoukl také na pár utkání do reprezentace. Po skončení kariéry se na dlouhé roky přemístil do amerického Chicaga, odkud se do Jablonce vrátil v roce 2006.
Teď, pokud mu to zdraví a čas dovolí, nechybí na žádném ligovém zápase. Na Střelnici dál podporuje barvy jabloneckého fotbalu a věří, že mužstvo skončí v horních patrech tabulky.

ČASTO JIM PŘIPÍSKÁVAJÍ

Podle jeho názoru ale rozhodčí také často chybují a Spartě, Slavii nebo Plzni přihrávají, pískají pro ně. Nelíbí se mu, že dnes někteří hráči na hřišti spíše zápasí než hrají fotbal. Vzpomíná, že za jeho fotbalové éry nesměl nikdo nikoho ani přidržet, natož, aby se tam prali. „Asi mu přeskočilo a ani nevěděl, co dělá. To se stane, ale nemělo by. Ještě beru, když někdo někoho nakopne. Ale on mu dal pěstí a to je moc. Ale někdy jsem i já míval chuť sudího nejen „nakopnout,“ říká Ruda Svoboda k selhání bývalého reprezentanta Radka Šírla v divizním zápase ve Zbuzanech. Ten dal rozhodčímu pěstí.

CHTĚL SE MNE ZBAVIT

V mysli se mu vybavil zápas s Bohemkou, která tehdy potřebovala vyhrát. A Jablonec hrál dobře. „Přede mnou někdo někoho nakopl a ten mi spadl k nohám. A rozhodčí dal žlutou kartu mně. To jsem se naštval, měl jsem totiž už třetí. Tak jsem ho napálil balónem, že přelít zábradlí. A šel jsem ven. Potřeboval mě prostě vyhodit. Tenkrát bych ho nejradši roztrhl. Ve druhém poločase už jsem seděl na tribuně,“ vybavil si průběh zápasu Ruda Svoboda.

Podotkl ale, že to Radka Šírla určitě teď mrzí. Ten už si vyslechl se slzami v očích verdikt disciplinární komise: dvouletý distanc a finanční pokuta. „A to je jeho konec s fotbalem. Podle mne by ale měli častěji trestat i rozhodčí. Jeden víkend zkazí zápas a druhý už zase pískají. Některé penalty, které odpískají a při kterých ani ruka nebyla, to pak naštve každého. Dobře si na to pamatuju. Býval jsem často vyloučený. Když nám někdo hodně ublížil, tak jsem to prostě pomstil,“ popsal situace ve své kariéře Ruda.

TŘI STOVKY ANI NEZNAJÍ

A jak hodnotí tresty, které hráči dostávají dnes a které pamatuje on? „Tresty jsme dostávali, ale když jsme vyhráli nebo dali gól, tak nám je zase odpustili. Finanční pokuty byly ve výši tři až pět set korun. Ale to dnešní fotbalisté ani nevědí, co je to za nízké částky, takové drobné je netrápí,“ usmíval se Ruda nad svými vzpomínkami.

A jak aktuálně vidí budoucnost jabloneckého týmu? „Trochu Jablonec odpadl. Proti Boleslavi byli jako vyměnění. Ale se Spartou to byla bída. Neměli žádné šance. I když Spartu její trenér psychicky úplně zničil a rozeštval, protože vyměnil hodně hráčů místo, aby se tým sehrál. Teď z nich nikdo neví, jestli příště hrát bude nebo ne. My jsme hráli co nejvíc spolu, vyměnili se jeden dva hráči za sezónu a ti buď zapadli nebo ne. Ale on vymění skoro celou Spartu. To není dobré. V Itálii by ho vyhodili za měsíc. U nás taky, ovšem, pokud by to byl český trenér. Ten by už dávno neměl práci. Myslím, že boss Sparty tomu moc nerozumí.“

ŽENY SUDÍ? PROČ NE!

V zápasech divize, ale i v jiných soutěžích, se často objevují ženy na postu hlavního rozhodčího. Jak hodnotí fotbalová hvězda ženy jako sudí? „Myslím, že to vůbec nevadí. Možná nemají takovou autoritu, ale určitě přítomnost ženy trochu hráče ovlivní. Viděl jsem ženy, které pískaly solidně. Ale, když se naštveš, tak je ti to jedno, jestli je to muž nebo žena. Já jsem proto, aby spíše pískali chlapi.“

A jak tipuje nedělní zápas svěřenců trenéra Zdeňka Kluckého proti Brnu?
Naši se musí chytit, už je na čase. Musejí vyhrát 2:0 nebo i 3:0. Určitě se přijdu podívat, tak si to povíme. Brno hraje špatně, ovšem potřebuje body, je na sestup. Každý zápas je jiný. Nikdy nevíš, jak se to bude vyvíjet. Dostaneš blbého góla hned na začátku a už to je úplně jiné utkání.