Řecko – Česká republika 1:0 (1:0)

Ve městě, kde žil spisovatel Nikos Kazantzakis, tvůrce Nobelovou cenou ověnčeného díla Řek Zorba, dopsala fotbalová jedenadvacítka jiný poutavý příběh o úspěšné kvalifikační baráži, postupu na mistrovství Evropy a naději na olympijské hry. Po domácí výhře 3:0 stačila lvíčatům i prohra 0:1 v bouřlivé řecké odvetě k tomu, aby se jim toto vše splnilo.

Domácí vyrukovali za svitu bengálských ohňů a frenetického řevu publika na soupeře vesměs s vlasy obarvenými na modro, ale Středoevropany zastrašilo spíše enormní nasazení a agresivita, která čišela z každého pohybu Řeků.

Na hřišti létali jako tryskomyši, hosty zatlačili, ale k šancím převaha nevedla. Jejím výsledkem byly pouze střely mimo, které vyslaly ve 2. min. Alexopoulos a v 10. po ukázkové akci Konstantinidis. Po čtvrthodině nápor Balkánců polevil, fanoušci přestali bičovat hlasivky a Češi párkrát zahrozili.

Ve 24. potáhl brejk T.Došek, přihrál Sionkovi, který se začal vzdalovat bekům a Chatzizisis mohl děkovat sudímu, že za přerušení sóla faulem zezadu viděl jen žlutou kartu. O chvíli později se znovu prosadil hbitý Sionko, ale zpětnou přihrávku před Polákem obrana ve vápně ukopla.

Když už to vypadalo, že se Řekové budou vyžívat hlavně v cholerických výlevech, prostrčil Kafes nádherně míč do pokutového území Konstantinidisovi, ten se neukvapil a podél Drobného ho poslal ke vzdálenější tyči - 1:0.

Česká odpověď se jmenovala první střela na bránu, T. Došek však pálil přesně do náruče Kotsolise. Zato oživlí domácí znovu začali utahovat opratě, nebezpečně střílel Loumpoutis, Drobný ukryl balon v rukavicích před Karagkounisem a pohromou neskončil ani závar, při kterém se chystal k ráně Iordanidis.

Útočným hrotům Jihoevropanů spolupráce svědčila i po pauze. Iordanidis přiklepl míč hrudí střelci gólu, jeho nebezpečný halfvolej Drobný na cestě mimo kontroloval a za chvíli se vyznamenal.

Po další pobídce svého nahrávače na něho postupoval Konstantinidis zcela sám, ovšem jeho příležitost Drobný skvěle vykopl a vzápětí chytil i ránu Karagkounise. V 60. se vytáhl opět, když robinzonádou zlikvidoval přímý kop téhož borce mířícího do růžku.

Parádní zákroky českého gólmana nepřenesli někteří diváci přes srdce a odnesl to Týce. V 62. si zpracovával u lajny míč, když z hlediště přiletěla zmačkaná plechovka coca-coly a zasáhla českého kapitána do hlavy! Sudí Trentalange se usmál, corpus delicti schoval do kapsičky, Týcemu domluvil a hrálo se dál.

Tlak domácích v té době znovu zeslábl a dvakrát zahrozil střídající Baroš. Nejprve mu však po kličce odskočil balon, podruhé mu chyběl krok, aby dokopl do sítě Jankulovského centr. Neuspěli ale ani Řekové, z dobré pozice hlavičkoval Katsiaros jen do Kučery.

Jenže v 84. po nešťastném zákroku Brabce pískl italský sudí penaltu a vypadalo to na pekelný závěr. Ale hrdina zápasu, gólman Drobný, se odmítl smažit v ďábelských plamenech závěrečného náporu domácích a Konstantinidisovi pokutový kop chytil!

Řekové nerezignovali, ale naděje se nechytili ani po točené střele Gkalamelose, neboť skončila o chlup vedle.

Branky: 28. Konstantidis. ŽK: Hatzisizis, Katsiaros – Lengyel, Čupr, Polák, Drobný. Rozhodčí: Trentalange (Itálie). Diváků: 8000. Hráno 17. 11. 1999 v Iraklionu (Kréta).
Sestava Česka: Drobný – L. Došek, Brabec, Petrouš, Čupr – Ujfaluši, Lengyel, Polák, Týce – Sionko (61. T. Kučera), T. Došek (68. Baroš). Trenér: K. Brückner.