Do šesti tisícovek diváků moc nechybělo, takový byl zájem o 42. Podještědské derby, které se hrálo na Střelnici v nezvyklém čase, chvíli po nedělním obědě.

Dlouho možný náboj, že v Jablonci bude hrát Liberec o holé přežití v lize se nenaplnil. Slovan se pod trenérem Vavruškou zvedl a i na Střelnici jeho hráči předváděli, že jejich umístění dole v tabulce je omylem jenom potvrzujícím, že fotbal nemá logiku. Jablonec po výsledkovém propadáku v Teplicích bude mít svůj zatím nejdůležitější zápas až ve středu, kdy v 17.30 bude obhajovat vítězství v Mladé Boleslavi v odvetě Poháru FAČR. A to mu dává naději na pohárové finále. A v něm, pravděpodobně narazí opět na Slovan Liberec! A tak se čekalo, který tým v sobě najde větší motivaci a větší chuť do derby něco vložit. V první půli to byl jasně Liberec. Jeho hráči byli, jak bývá tradicí, důraznější, chtělo se jim více běhat.

Ticho před bouří

Naštěstí zadní vozba Baumitu stála na pevných nohách, ale dva vzrušující momenty za poločas, to je na takové derby skutečně málo. Nejprve to byl nevídaný Gregušův volej, po kterém Hroššo ukázal svoje kvality. Potom to byla žlutá karta pro Karišika, ale to bylo od sudího Hrubeše až příliš velkorysé. Karišik neabsolvoval snad ani jediný vzdušný souboj s Doležalem, aniž by použil ruce a zákrok „kravata.". Liberec na body vyhrál i v hledišti, jejich kotel byl hodně aktivní!

Udeřili v druhé půli

Druhá půle byla o něčem jiném. Šilhavého tým do něho vletěl jak se sluší a patří. A hned to před zraky libereckých „peltavenů" kolem „jejich" brány létalo. Nejprve se Hroššo zaskvěl po šanci Pernici, ale po bombě Mingazova liberecký hrdina špatně vyrazil míč. A to byla pro Kopice lahůdka 1:0. Za tři minuty bylo hotovo, další závar před Hroššem a Pospíšilova levačka zmařila jakékoli naděje Slovanu na body po kterých tolik toužil.

Ve druhé půli to bylo pro diváka zajímavější. Často se tleskalo, když míče létaly do vápna Slovanu a rodily se šance. Ale i Slovan mohl ve druhé půli snížit. Explzeňský kanonýr Bakoš trestuhodně neobsazený na malém vápně prodloužil Frýdkův roh hlavou do brány domácích, ale Hrubý skvělým zákrokem svoji další zápasovou nulu uchránil. Pěkné počasí, nádherná atmosféra, rušný děj na hřišti, velká návštěva, to vše bylo ozdobou derby, které se líbit prostě muselo. Již zmíněný sudí Hrubeš zápasu nepřekážel a kdyby se včera díval na derby na Letné a viděl v akci sudího z krásné Andalusie Borbalána, mohlo to být pro diváka ještě fotbalově zajímavější.

Paráda v černém

K tomu Borbalánovi: je z přímořské Almerie, kde hraje v momentálně nejhorším týmu španělské nejvyšší soutěže. Ale ten všem kritikům jeho nominace na čele s komentátorem Bosákem vytřel zrak. Takhle se drží na hřišti morálka a takhle se píská. Ne za každou cenu každý faul, ale faul co něco znamená. Není divu, že i tak vyspělé týmy jako Plzeň i Sparta toho v závěru měly doslova plné zuby, když je sudí přinutil celý zápas hlavně hrát a běhat a ne polehávat.

Sudí je „někdo"

Paráda muže v černém! Borbalán by určitě Doležalovi žlutou kartu nedal, Karišik by asi nedohrál a Šural za „míč ty vole!" by dostal určitě jiné ocenění než žlutou kartu. Ale čeští sudí jsou hluší a slepí a pak se diví, že nejvypjatější zápas letošního ročníku musí přijet pískat Španěl.

To tu ještě nebylo

Shrnuto: Jablonec obhájil podzimní titul Krále Podještědí, dvakrát po sobě porazil svého libereckého rivala, a to se ještě v historii nepodařilo, tedy v té novodobé ligové. Nejlepší střelec Jablonce Filip Novák odehrál v jabloneckém dresu stý ligový zápas a k dalšímu zářezu měl blízko hlavně v první minutě prodloužení. Ale radost mu zkazil liberecký stoper Pokorný úspěšným skluzem.

Jaro ještě nekončí

Málo platné, současný jablonecký tým hraje výborný fotbal a je dobře, že už to zabralo i mezi diváky. Jen tak dál a už hned ve středu, kdy půjde o finále poháru FAČR! Při pohledu do ligové tabulky škoda přeškoda některých ztracených bodů (Dukla,Teplice). Ta Peltova vysněná kvalifikace o Ligu mistrů by byla setsakramentsky blízko. A vstupenky na odvetu semifinále Poháru proti Mladé Boleslavi jsou v prodeji.