Po vydařené přípravě, když Frťalův tým ani jednou neprohrál, jsme jarní premiéru proti Jihlavě očekávali s optimismem a se zájmem. Zájmem, co bude ve srovnání se Šilhavým, Frťala hrát. Ale předně: čekalo se vítězství. A to přišlo, přišlo po velkém boji a hosté v Jablonci sahali po úspěchu, ale měli svým způsobem smůlu.

Vsadil na stejné?

Ale co Jablonec? Frťala začal stejně jako Šilhavý. A ten to po řadě neúspěchů, co do systému, zabalil. Stejně? Ano, vsadil na defenzivní dvojku Hübschman Greguš a hru na jednoho hrota. Neproduktivní. Hübschman s Gregušem jsou nucení proti takovému soupeři tvořit, ale při vší úctě ke zkušenostem prvního a talentu druhého, tak ani jeden na to nemá.

Míče šly z obrany zdlouhavě, a tak Jihlava ani po první červené, a bohužel ani po druhé červené, s jabloneckou ofenzívou příliš starostí neměla. Nejlepším bekem, byť i proto, že nehraje svůj flek, ale přes nohu vlevo, byl Karavajev. Hodně toho naběhal, ale efektivita? Jedno velké nic. Prostě má hrát vpravo.

Tam trenér dává důvěru Kyselovi, slušnému stoperovi. V Liberci či na Spartě možná jeho důraz v defenzívě může být k něčemu, ale doma proti soupeři, který zaparkuje ve vápně autobus? To není typ na krajního beka.

Je škoda, když dal Frťala šanci mladému Bredovi, tak že při absenci zraněného Romery nedal důvěru mladému reprezentantu Rysovi.

A hra na jednoho?

Ale co mě nejvíc zklamalo! Jsem s tím už otravný, ale ta hra na jednoho útočníka zvláště na domácím hřišti, no na to se dá dívat s obtížemi.

Jestli chce Frťala vrátit do jabloneckých ochozů radost, tak musí sebrat více odvahy. Když šli hosté do deseti, tak proč hrát takovou dobu se dvěma defenzivními halvy a jedním hrotem? Takže zatím v té hře oproti té podzimní nudě bylo sice více pohybu, to ano, ale to je tak vše. Zatímco na jaře bude hrát jablonecký tým povětšinou na hřištích favoritů jako Liberec, Sparta, Plzeň, Slávie či Mladá Boleslav, tak do Jablonce budou jezdit herně daleko skromnější soupeři, takoví jako Jihlava.

Breda byl vidět

S takovým stylem hry, jako jsme viděli v sobotu, by to tedy pozvánka pro diváky moc nebyla. Přitom Jablonec má tak kvalitní útočnou vozbu, že mu jí mnozí závidí. A ještě je posílená o náhlý a milý vzestup mladého Bredy. Tak šup s ní na hřiště!

S tou sobotní sestavou a kvalitou jablonecké kombinace to vypadalo, že tým chce hrát na brejky. Doma? Proti Jihlavě? No, to snad ne! Po Šilhavého působení nejsem sám, kdo je alergický na opatrnický fotbal, přemíru přihrávek doleva, doprava, dozadu. A když dopředu, tak na soupeře. Toho jsme viděli na Střelnici až až.

To nemají zapotřebí

Od Frťaly čekáme průvan podobný tomu, jaký na podzim u sousedů předvedl Trpišovský. Pak nebude zapotřebí, aby soupeř hrál v oslabení, aby na Střelnici prohrál.

Je smutná kuriozita, že FK vyhrál v letošní lize v sobotu doma teprve podruhé. A v obou případech tomu pomohly červené karty pro Olomouc a nyní pro Jihlavu. Má tohle jablonecký tým zapotřebí? Určitě ne, ale musí pro to ještě hodně udělat. Hodně zdaru!