Jablonec n. N. – Fotbalisté Jablonce si pořádně oddechli.  Svěřenci trenéra Petra Rady hodili za hlavu prohrané finále poháru a zvládli důležitý domácí ligový duel s Karvinou.

Severočeši udolali předposlední tým tabulky 2:1 a dvě kola před koncem si zajistili účast v evropských pohárech. Předkolo Evropské ligy už mají jisté, ve hře je ale i základní skupina. Jablonec dělí od třetí Olomouce dva body a tři od druhé Slavie, kterou čeká pondělní dohrávka na Dukle.  

Jablonec poslal do vedení Jan Chramosta. Po změně stran vyrovnal stoper Pavel Dreksa, který se trefil v lize po 19 měsících. Rozhodující vítěznou branku obstaral v 71. minutě hlavičkující Martin Doležal, který stylově oslavil nedělní narození syna.

 FK Jablonec - MFK Karviná 2:1 (1:0)

Trenér Jablonce  Petr Rada:

Myslím si, že  jsme uhráli to, co jsme chtěli. Že to bude těžké utkání, to jsem věděl a věděli jsme to všichni. Připravovali jsme se na to a splnilo to, co jsme čekali, že Karviná hraje o holý život a potřebuje bodovat. Věděl jsem, že hraje dobrý fotbal, že na to mají i typy hráčů. Pro mne to bylo asi nejtěžší utkání, co jsem v Jablonci, hlavně vzhledem že ty tři body nám zaručovaly předkolo evropské ligy. Ani já, ani kluci dole v kabině , ani ostatní, co tady sedíme,  by určitě neřekli, že budeme mít po dvacátém osmém kole padesát bodů. A to, jestli jsme dneska hráli dobře nebo špatně, mne v tuto chvíli nezajímá. Dvě kola před koncem hrajeme o třetí místo. Mrzelo mě  to u některých diváků, co si mysleli, že  hrajeme špatně. Když skončíte šestý, tak všichni na ty předchozí zápasy zapomenou. To je česká povaha. To je to špatné. Nikdo si neváží toho, co ti hráči dokázali. Udělat ten poslední krok je to nejhorší. Ještě máme před sebou jeden a my o něj budeme bojovat. Já vůči hráčům dnes nic nemám. Na vlastní kůži jako hráč jsem zažil hodně těžké zápasy, takže vím, o čem mluvím. Já smekám před hráčema, klobouk dolů, těch padesát bodů je jejich zásluha. Řekl byste někdo z vás, že Jablonec bude  po podzimu třetí nebo čtvrtý?  A my jsme ty body udělali. A ne žádnou oklikou. Je to náhoda? Není! My jsme si je uhráli. Z tohoto pohledu mě to trošku mrzelo. Hráčům musím poděkovat, i když nás Karviná patnáct minut zavřela a my jsme byli potrestaní. Zápas jsme vyhráli. Hráči si hrábli na dno svých sil a patří jim dík. Poděkoval jsem jim za těch dvanáct zápasů, ale taky jsem jim připomenul, co nás ještě čeká. Že ty dva zápasy budou stejně těžké, jako tyto. A věřím hráčům, že se o ně poperou.  Řekl jsem jim, že dneska pro nás jsou důležité tři body, i když vím, že zápas nebyl optimální a byly v něm nedostatky.  Dnešního  výsledku a tří bodů si cením, i toho krůčku k tomu, že hrajeme předkolo evropský ligy.  A budeme se o ty dva zápasy prát. Martin Doležal toho moc nenaspal a já s ním. Volal mi v půl druhý, v půl třetí. Volal, že odjel do porodnice  a že tam zůstává. Narodil se mu syn, všichni mu gratulujeme. Smekám, že do zápasu nastoupil. Výkonu, který odmakal a navíc okorunoval gólem, toho si cením. Jsem pak na infarkt, když slyším z tribuny „proč ho střídáš“? Ten člověk se dívá na fotbal a ani neví, co se tam děje. Klobouk dolů, chtěl do zápasu jít a myslím, že nám zajistil tři body.

 Trenér Karviné Josef Mucha:

Pro nás to bylo smolné utkání.  Hra byla v prvním poločase vyrovnaná. Byly momenty, kdy jsme měli i více ze hry. Bohužel jsme  udělali chybu a soupeř nás ztrestal.  Ať už to pak byly centry nebo středy, tak jsme je nedotáhli kvalitně. Úvod druhého poločasu nám vyšel. Měli jsme tam několik šancí, několik standardek, zaslouženě se nám podařilo vyrovnat.  Soupeř tam moc šancí taky neměl, ale tu jednu dobře zakončil Doležal. Rozhodla kvalita v koncovce.

 Branky: 34. Chramosta (Jovović), 71. Doležal (Zelený) – 63. Dreksa

Karty:   89. Chramosta (JAB) – 30. Šisler (KAR), 68. Letić (KAR), 81. Dreksa (KAR)

 


FK Jablonec: V. Hrubý – Holeš, Pernica (C), Lischka, Zelený – Jovović (88. Jaroslav Diviš), Považanec, Trávník (84. Piroch), Matěj Hanousek – Chramosta, Doležal (79. Hübschman).
Náhradníci: Hanuš – Hübschman, Piroch, Jaroslav Diviš, D. Breda, Janković, Pleštil.


MFK Karviná: P. Le Giang – Čolić, Dreksa, Janečka, Eismann (C) – Šisler (61. Voltr), Panák – Štepanovský (61. Ramírez), Budínský, Letić – Wágner.
Náhradníci: Krnáč – Štěrba, Lingr, Voltr, Weber, Hošek, Ramírez.


Rozhodčí: Pechanec – Boček, Hock.


Diváci: 2 603