Okresní fotbalový aktiv, který se konal v úterý v restauraci na Střelnici, měl dva hlavní body, rozlosování nového ročníku okresních fotbalových soutěží a seznámení s evolučními změnami v rámci těchto soutěží. Setkání zástupců oddílů a klubů zahájil předseda OFS Vladimír Čičmanec a v úvodu všem funkcionářům a hráčům také poděkoval. „Mám radost, že se podařilo zrealizovat zatravnění dalších hřišť a že v krajských fotbalových soutěžích je jablonecký okres zastoupený stále nejpočetněji," uvedl předseda OFS.

Kdo postupuje?

Celkové hodnocení uplynulého ročníku soutěží z pohledu sportovně technické komise přednesl Oldřich Churý. Seznámil přítomné i s konečnými výsledky soutěží a také s postupujícími týmy.

Z okresního přeboru postoupily do I.B třídy vítězné Albrechtice a spolu s nimi i třetí Lučany. Druhý tým tabulky, Maršovice, totiž postup odmítl. Podobná situace nastala i mezi okresním přeborem a okresní soutěží. Vítěz III. třídy, Mšeno C, také o postup zájem neměl, a tak zůstává ve stejné soutěži. V následujícím ročníku bude ve II. třídě nastupovat deset mužstev, ve III. třídě devět. To, co však přítomné funkcionáře fotbalových klubů zajímalo nejvíce, bylo zavedení nového elektronického systému zápisů a administrativy vůbec. Tento e(re)voluční program spustil FAČR od 1. července a znamená to, že již v podstatě všechnu agendu okolo zápasů a hráčů budou kluby vyřizovat pouze online elektronicky.

Ten hlavní chyběl

Pracovní název celého systému je Darwin a stejně tak se říká i okresním poradcům pro zavádění a práci se systémem. Jenomže právě ten okresní „Darwin" na aktiv nedorazil. A tak se jeho úlohy ujal František Klíma. Popral se s nastalou situací velice statečně a nutno říci, že i se znalostí věci. Nový systém totiž neznamená jenom elektronický zápis o utkání.

Kluby si v něm povedou veškerou agendu týkající se hráčů a komunikace s Fotbalovou asociací. Elektronicky se budou vyřizovat všechny náležitosti s registrací hráčů, hostováním a přestupy. Každý klub musí mít svého administrátora a jeho spolupracovníky, aby byl schopný připravovat zápis o utkání a zpracovaný jej okamžitě po utkání zasílat na FAČR.

Někde to je oříšek

Že to nebude pro některé kluby zrovna jednoduché, to zračily výrazy obličejů přítomných. Ne všude mají totiž internetové připojení. A tak do něho, i do pořízení počítačů s odpovídajícím programovým vybavením musí investovat. A tady přichází první zádrhel.

Zatím jen slibuje

Fotbalová asociace sice přislíbila finanční injekci do klubů právě na toto vybavení. Ale zatím pouze přislíbila! Kdy slíbené finance do klubů dorazí, totiž zatím nikdo neví. Nejedná se o závratné částky, jenže i deset tisíc korun je pro mnohé venkovské kluby velká suma peněz.

A to si zřejmě bossové ve vedení fotbalového svazu neuvědomují. Oni se přeci pohybují v jiných částkách, ty jejich mají šest nul a jsou pro ně i pro jejich příjemce daleko zajímavější.

Je to ale krok vpřed

Darwin je ale zcela jistě krok vpřed a až překoná své první „dětské" krůčky a kluby si jej osahají, zjednoduší život všem fotbalovým funkcionářům. Po té, co se tedy přítomní seznámili s tím, co je čeká, došlo i na předání individuálních cen nejlepším střelcům okresních fotbalových soutěží. Vyhodnocení a ocenění nejlepších klubů jarní sezóny se totiž už odehrálo, většinou po zápase posledního kola, přímo na hřišti před zraky fanoušků.

Jsou nejlepší střelci

Nejlepším střelcem okresního přeboru byl se třiadvaceti góly Michal Bělohlávek z Albrechtic, v okresní soutěži uštědřil soupeři nejvíce gólů Jaroslav Koudelka z týmu Mšeno C s jednačtyřiceti vstřelenými góly.

Nejlépe střílející starší žák byl pak železnobrodský Filip Musílek, který zatížil konta soupeřových brankářů třiceti góly.

Až v úplném závěru okresního fotbalového aktivu došlo na další důležitý bod, na rozlosování následujícího ročníku fotbalových soutěží. To bylo pro kluby hodně zjednodušené. Ty si totiž většinou předem požádali o číslo do losování a vše tím pak bylo pro STK jednodušší a rychlejší.

A tak na okresní fotbal mohou nedočkaví fanoušci vyrazit již 29. srpna. Rozpis jednotlivých soutěží bude v průběhu července a srpna zveřejněný také na sportovní stránce Jabloneckého deníku.

V současné době si ještě některá mužstva užívají zaslouženého prázdninového volna. Jinde už začínají spřádat plány a taktiku do podzimních bojů a startují letní přípravu. S prvními fotbalovými duely začne opět zase oblíbená soutěž fanoušků, tip liga.