Třebaže se v podještědském derby utkaly dva týmy z elitních pater prvoligové tabulky, dohrávka 10. kola měla jasný průběh. Liberecká fotbalová parta smetla sousední Jablonec 3:0.

Tradice pokračovala. Jablonec opět v Liberci na vítězství nedosáhl. A tentokrát k němu měl i hodně daleko.
„Na hřišti jsme byli do počtu, naopak jsme nebyli důstojným soupeřem. Tenhle zápas nám musí otevřít oči,“ řekl po severočeském derby zklamaný jablonecký trenér František Komňacký.

Liberec se dostal brzy Dočkalem do vedení, pak přidal Kerič další dva góly.
„Vycházeli jsme ze zabezpečené obrany, potřetí za sebou uhráli nulu. Soupeře jsme do vážnější akce nepustili,“ konstatoval liberecký kouč Ladislav Škorpil.

Liberec drží domácí neporazitelnost, v tabulce se posunul za Slavii a Mladou Boleslav na třetí místo.

Derby severu přineslo libereckou exhibici
Fotbalisté Liberce zaskočili jabloneckého rivala bleskovým gólem a v klidu dokráčeli k vysoké výhře. Špit musel lovit míč ze sítě třikrát

Marně se jablonečtí fotbalisté burcovali, marně vyhlašovali do světa, že už konečně chtějí přepsat historii. Ani na patnáctý pokus ovšem nedokázali v derby v Liberci zvítězit. Prohráli 0:3 v utkání, které se změnilo v libereckou exhibici.

Jabloneckým katem se stal chorvatský útočník Andrej Kerič. Byl autorem dvou gólů a jeho rychlost činila obraně hostů neřešitelné problémy. „Bylo důležité, že jsme dali rychlý gól. Jablonec pak musel útočit a my jsme měli prostor na brejky,“ řekl Kerič.

Základ libereckému úspěchu položil již ve čtvrté minutě gól Dočkala, který si naběhl na ideální zpětnou přihrávku Dorta a prudkou placírkou nedal brankáři Michalu Špitovi šanci. „Věřil jsem, že už tu sérii porážek v derby v Liberci přerušíme. Jenže zase jsme byli Liberci příjemným sparingpartnerem. Sehráli jsme naprosto nevydařený zápas jako mužstvo, mnou počínaje a posledním útočníkem konče. Nedokázali jsme uhlídat rychlého Keriče,“ sypal si popel na hlavu Špit.

Hosté měli po inkasovaném gólu častěji míč na kopačkách, hráli však komplikovaně. Škorpilovi svěřenci číhali na svou další šanci a ta nastala v 35. minutě. Přesný odkop Košťála našel volného Keriče, když se ve vysunující jablonecké obraně na kraji zapomněl Zábojník. Keričova rána tváří v tvář Špitovi byla nekompromisní – 2:0. Jablonecký brankář si o chvíli později poradil s hodně nebezpečným přímým kopem Papouška.

Snaha hostů o kontaktní gól v prvních minutách druhé půle opět končila na bezchybně pracující liberecké defenzivě.
V 54. minutě zasadil Kerič Jablonci definitivní úder. Utekl, poradil si se stíhajícím Valentou a upravil na 3:0.

„Naše hra postrádala rychlost, pohyb, schopnost vytvářet si šance. Dnes jsme byli ve všem horší. Chtěli jsme hrát takticky, v bloku, ale hned v prvním útoku Liberce jsme se nechali přečíslit a dostali jsme gól,“ konstatoval trenér hostí František Komňacký.