Po funkcionářském zemětřesení má za sebou nový tým kolem trenéra Zdenka Frťaly první zimní přípravu. O co méně byla z pohledu fanouška noblesní, o to více, zdá se, byla pracovní. Všechno začalo testy fyzické připravenosti a ty nebyly na to, co a kde chce Jablonec hrát, nic moc. Nový manažer Horník s trenérem sedli a rozhodli: zahraniční soustředění na Kanárech zrušíme a necháme si jenom účast na Atlantic Cupu v Portugalsku. A o to více se bude trénovat. V porovnání s minulostí také fandové viděli svůj tým v Jablonci v míře až neskutečné. A tým táhl, o čemž svědčí na jablonecké poměry hojná divácká kulisa ve Mšeně. A bylo se na co dívat a bylo co pozorovat. Mužstvo se rozloučilo s Fantišem a Vukadinovičem, oba skončili ve Zlíně. Posily? Pouze z vlastních řad, mladíci Lischka, Breda a Mihálik, posilou je i gólman Valeš, který se po řadě měsíců uzdravil. Trenér poctivě pouštěl do hry všechny členy kádru, méně jsme viděli Romeru a Mingazova. U Ruslana je to již třetí zimní příprava, kterou vynechal. Jablonecký Rosa ?

Výsledky v přípravných zápasech byly výborné, tým neokusil hořkost porážky, a to překvapilo hlavně v Portugalsku, kde soupeři nebyli žádní nazdárkové. Příprava je příprava. To, jak si tým sedl a to, zda trenér vytáhne z klobouku těch správných jedenáct, ukáže až a jenom liga.

Jak si hráči vedli?

Při pohledu z ochozů obstáli všichni tři gólmani. Uvidíme, koho trenér brankářů Michal Špit Frťalovi doporučí. Hrubý je vyzkoušená jistota, ale Bárta vypadal výborně! Valešovi asi bude chvíli trvat, než se vrátí tam, kde už v Jablonci byl. Beci? Frťala vrátil do hry Víta Beneše. Ten toho moc pod Šilhavým nenahrál, ale trenér měl pravdu, Vít byl tak někde na „výletě". Beneš projevil chuť hrát, hlavně s Norrköpingem to bylo jeho nevídané sólo, v dobrém,ale i v horším a zdá se, že to bude právě on, kdo s Pernickou vyšachují Kyselu z místa stopera. A to Kysela na podzim hrál výborně? Jeho zkouška na pravém beku? Experiment, on tam nic nezkazí, ale také nic neudělá. Krajní bek by měl mít daleko razantnější švih.

Romera je určitě lepší, ale i mladý Rys si vedl výborně! Levý bek, toť otázka. Karavajev tam hraje přes nohu a na svém pravém beku je rozhodně lepší. Uvidíme, zda ho někdo z leváku vytlačí. Hanouskovi Šilhavý moc nepomohl, když ho nechal debutovat po dlouhé pauze proti Plzni. A dopadlo to nevesele. To si tento určitě talentovaný hráč nese. A je to škoda. Defenzíva bude zřejmě patřit kapitánu Hübschmanovi. Tomu by však zřejmě mnozí přáli daleko lepší přihrávku. Na jeho post jsou další adepti, především Greguš, ale i mladý Kubista. Ten už by po těch nelogických toulkách mimo Střelnici mohl zakotvit na pevněji. Záloze bude dominovat Pospíšil a má o co hrát, má čárku na ME ve Francii a to je už motivace!

Bude Breda bomba?

Být po mém a po tom, co jsem viděl, by měl mít v záloze na levé straně naprosto jisté místo mladý David Breda. Takový hráč by si zahrál ligu jinde než v Čechách určitě dřív než ve dvaceti … Pokud se Frťalovi podaří tento talent rozvinout, tak by to po delším čase mohla být další jablonecká bomba.

Konečně se rozběhal i rozehrál Masopust, v zimě nejlepší nahrávač mužstva. Není líný na krok a záloze s ním to sluší. Největší rébus vidím v tom, jakým systémem bude Frťala chtít hrát. Zda na jednoho či na dva útočníky, protože všichni tři hroťáci, kteří v týmu jsou, mají každý jinou, ale přece jenom svoji kvalitu. Proti Jihlavě nemůže hrát Wágner (žluté). Ten by hlavně doma měl být určitě hrotem číslo jedna, protože v Jablonci bude většina soupeřů bránit a musí tam být někdo, kdo do šancí vletí. Standa Tecl je jiný typ. Ono by bylo docela nadějné, kdyby v základu hráli oba. Ale ani Doležala není nutné odepisovat, až to v Jablonci „pecháček" protrhne, to si říkáme sice už delší čas. Ale Lafata tu měl taky jednou podzim, kdy dal jen dva ušmudlence. tak by „hrdina od Nisy" mohl svůj gólový účet plnit výrazněji. V kádru má Frťala i mladé reprezentanty Mihálika a Trávníka, zkušeného Rossiho, Mingazov, až dožene zimu, tak by se také mohl ukázat.

Koho teď vybere?

V přípravných zápasech bylo na hráčích vidět, že mají chuť. Tým viditelně zrychlil, přidal na důrazu a nevidím hráče, který by v přípravě propadl. Spíše naopak, svým přístupem připravili svému trenérovi první bolehlav, koho vybrat. Ale to jsou příjemné starosti.

Co si přeje divák

Co bych si, kromě úspěchu od jabloneckého fotbalového jara, přál? Méně televizních přenosů v zimním období a v půl deváté večer. Jestli něco vyhání diváky z hlediště nejvíce, pak já to vidím v tomto. Doba se změnila, divák přijde, ale chce určité pohodli. To mu sice modernizovaný stadion skýtá v míře vrchovaté, ale ten termín diváka nesmí otravovat. A těch „otravných" termínů bylo v minulých sezonách pro příznivce FK Jablonec až neuvěřitelně mnoho.

Tak v sobotu přijďte

V sobotu odpoledne přijede Jihlava. Začátek zápasu je v 16 hodin. V dresu soupeře uvidíme dva nedávné jablonecké hráče, beky Krejčího a Mišůna. Ten nejatraktivnější, Muris Mešanovič, již bojuje ve Slávii. Nic lehkého to nebude. Ale zvědavý fanda se na „normalizovaný" Jablonec po zimní přestávce už určitě těší.