Snad se nebude zlobit, když ho označíme za živý inventář libereckého fotbalového klubu. Od začátku roku 1998 až do minulé soboty, tedy takřka 15 a půl roku, byl Zbyněk Hauzr neoddělitelnou součástí kabiny Slovanu. S výjimkou dvou krátkých hostování v Českých Budějovicích a v Plzni zde brankář, který v dubnu letošního roku oslavil čtyřicátiny, strávil nejpodstatnější část své pozoruhodné kariéry.

V čem pozoruhodné? Prakticky nikdy ve zmiňované patnáctiletce se v Liberci nedostal do role jasné brankářské jedničky. Jen občas byl v rovnocenné dvojici se svým gólmanským parťákem, většinou ale kryl záda kolegům zvučnějších jmen. Přesto nasbíral přes 140 ligových startů, má na svém kontě tři mistrovské tituly, zachytal si v evropských pohárech ve fotbalových chrámech typu Anfield Road v Liverpoolu nebo San Siro v Miláně, měl v kabině zejména v posledních letech podobně důležité slovo jako opory Nezmar, Štajner či Kováč a navzdory náhradnické roli jej lze bez váhání označit za legendu libereckého fotbalu.

Mohutný aplaus

Tak byl ostatně prezentován i při svém loučení v posledním kole letošního ligového ročníku, kdy proti Příbrami vyběhl na trávník, stejně jako další končící veterán Tomáš Janů, v dresu áčka Slovanu naposledy. Fanoušci z libereckého kotle jeho odchod v poslední minutě zápasu provázeli mohutným aplausem vstoje a skandováním a rozvinuli výstižný transparent: „Děkujeme našemu nejlepšímu druhému gólmanovi".

„Jo, to bylo docela vtipný. Jsem rád, že si na mě vzpomněli," těšilo Zbyňka Hauzra. „A že jsem nikdy nebyl jednička, to už nezměním. Byli tady vedle mě výborní gólmani a byla jich celá řada."

V brankářském dresu se ve Slovanu střídali Maier, Kinský, Marek Čech, Lejsal, Zlámal, Zich, Bičík, Kovář. Jen jejich partner a většinou náhradník byl pořád stejný Zbyněk Hauzr. Vždy se na něj mohli spolehnout, nikdy nezatrpkl a když bylo potřeba, spolehlivě zaskočil na ostře sledovaném postu. „Myslím, že se všemi brankářskými kolegy jsem měl korektní vztahy, i když s někým si samozřejmě padnete do oka víc a s někým míň. Nejvíc jsem se skamarádil s Tondou Kinským, Markem Čechem a Davidem Bičíkem."

Turnovský rodák Zbyněk Hauzr po vojně v Karlových Varech chytal půl roku v tehdejším východočeském krajském přeboru za Bozkov a potom přešel do třetiligového Turnova. „Turnov jsem považoval za svůj vrchol, první liga byla nedostižný sen. A najednou v zimě na začátku roku devadesát osm přišla nabídka ze Slovanu Liberec. Chytal jsem tam nejdřív za béčko, v áčku tvořili dvojici Maier a současný manažer Jablonce Tomáš Bárta. O Láďovi Maierovi se ale vědělo, že za půl roku odejde do Rapidu Vídeň."

Náhradnická anabáze

Posléze ale přišel do Liberce Antonín Kinský a začala Hauzrova náhradnická anabáze. „První ligový zápas jsem chytal na jaře devadesát devět v Blšanech, když měl Tonda nějakou virózu. Pamatuju si, že jsme potřebovali bod k záchraně, bylo to asi tři kola před koncem, a skončilo to dva dva."

Ač v roli náhradníka, dostal se Hauzr vinou zranění jedničky Kinského do branky v nejslavnějších zápasech počáteční éry účinkování Liberce v evropských pohárech na podzim 2000 v 2. kole Poháru UEFA v Liverpoolu a v létě 2002 v předkole Ligy mistrů v Miláně. V obou těchto duelech Slovan podlehl jen 0:1. V Liverpoolu proti Hauzrovi Fowler neproměnil penaltu a jediný gól dal krátce před koncem Heskey, v Miláně libereckého gólmana překonal pouze Inzaghi.

„O tom Liverpoolu jsem už mluvil asi stokrát, to byl jednoznačně největší zážitek kariéry," líčí Hauzr. „Byli jsme v evropských pohárech nováčky a hned v druhém kole jsme nastupovali proti takovému velkoklubu. Pamatuju si to jako dneska, tu cestu z hotelu na stadion, my v autobusu vyklepaní, co s námi domácí hvězdy provedou, atmosféra úžasná už v ulicích a potom nepopsatelná přímo na stadionu. No, myslím, že jsme nakonec uhráli docela přijatelný výsledek, tleskali nám i domácí fanoušci."

Chyba za sto milionů

Podobně přijatelný výsledek uhrál Liberec i za dva roky v Miláně, nicméně navzdory následné domácí výhře 2:1 zůstala vrata Champions League pro tehdejšího českého mistra zaklapnuta. Inkasovaný gól na San Siru se prý příliš nezamlouval klubovému bossovi Ludvíku Karlovi, jemuž trenér Škorpil prý objasňoval: „No, stala se chybička." A Karl údajně odvětil: „No, chybička za sto milionů…" Tolik korun by Slovan v přepočtu získal v případě postupu. Zbyněk Hauzr si gól Filippa Inzaghiho pochopitelně vybavuje: „Kdo to viděl a rozumí brankářskému řemeslu, musí uznat, že nebyla ani tak chyba jako spíš smůla. Stál tam v cestě hráč, bylo to z úhlu hodně šťastně trefené. Ale, co nadělám… Ještě bych dodal, že obrovským zážitkem nebyly jen tyhle dva zápasy, ale hodně dalších v evropských pohárech. Třeba i v Poháru Intertoto. Ten možná někdo podceňuje, ale například utkání na Schalke nebo v Holandsku s Rodou Kerkrade, na to jsou taky úžasné vzpomínky."

Ač Hauzr hájil libereckou branku v předkole Ligy mistrů, u samotných prvních mistrovských oslav v roce 2002 nebyl. „V tom ročníku jsem v průběhu sezony odešel na hostování do Plzně. Ale další dva tituly už jsem si užil parádně, s předáváním poháru přímo na hřišti a následnými dlouhými nocemi… Ty tituly byly vedle zápasů v evropských pohárech největší momenty kariéry."

Kromě řady brankářských partnerů zažil Hauzr v Liberci také několikeré střídání trenérů. „I na ně jsem měl v Liberci štěstí. Jestli musím někoho jmenovat, tak pana Škorpila, s kterým jsme se dostali poprvé do Evropy, a pana Lavičku, což je úžasný člověk jako z jiného světa. Byli tu vždy dobří trenéři, žádný blázen."

A jak si Hauzr vydobyl své postavení v kabině, které podle toho, co z ní proniklo, patřilo k těm významnějším a nekorespondovalo zrovna s rolí náhradního gólmana? Sám Zbyněk Hauzr to nepřeceňuje: „To asi souvisí s tím, že jsem začal patřit k nejstarším. Když jsem do kabiny áčka ve Slovanu přišel, tak tam měli hlavní slovo třeba Luděk Klusáček nebo Michal Hrbek. A jak šel čas, tak ta role vždycky připadala na ty zkušenější, až jsem do toho zestárl já…"

Chytil penaltu s Jabloncem

Co považuje za svůj nejlepší ligový zákrok? „Nevím, jestli nejlepší, ale byl dost důležitý a taky asi nejvíc aplaudovaný. Bylo to, když jsem za stavu dva dva v derby s Jabloncem chytil penaltu. A to se v takovém zápase, jakým tady vždycky tohle derby bývá, opravdu cení."

Kariéra brankáře Zbyňka Hauzra tedy skončila. Poukázku na zboží v hodnotě 40 tisíc korun, věnované na rozlučce libereckým klubem, využije vášnivý nimrod na myslivecké vybavení („Může to být všechno od puškohledu a dalekohledu až po nové oblečení"), ale více než lovu se stále chce věnovat fotbalu. Na hráčské úrovni už ne, ale těší se na výchovu brankářů. Klub pro něj chystá funkci trenéra gólmanů od žáčků až po nejvyšší věkovou kategorii. „Chytat v nějaké nižší soutěži neplánuju, bez tréninku by to byl hazard. A jestli budu trénovat brankáře ve Slovanu, tak bych na to stejně neměl čas."