Stále hlasitěji se v poslední době mluví o federální československé fotbalové lize. Taková myšlenka už tu byla několikrát, jenže nyní je to docela reálné. Představitelé českého i slovenského fotbalového svazu na nedávné společné schůzce vyjádřili federální lize podporu a stanovili si klíčové věci, které by bylo třeba vyřešit. A co na to české kluby? Jsou ukázkově rozpolcené.Z Liberce zaznělo jasné ano, z Příbrami rozhodné ne, další se přiklánějí buď k jedné či druhé straně a několik klubů zatím neví. V Jablonci jsme oslovili přímo ty, kterých se případné cestování na Slovensko týká nejvíc hráče. A výsledek? Většinou zaznívá ne, a to hlavně kvůli obavám, že by česká liga spojením se Slováky ztratila na kvalitě.

Beneš a Kopic: Liga by tím tratila

„Já si vůbec nedokážu představit, jak by to fungovalo. Jaké týmy by zůstaly a jak by bylo pohárové umístění. A určitě by byly velké náklady na cestování na zápasy. Také jsem toho názoru, že česká liga je na vyšší úrovni a nejspíš by tratila," řekl Deníku Vít Beneš.

Podobný názor má i Jan Kopic. „Slovenská liga má podle mě horší úroveň i stadiony. Navíc cestování by bylo delší, takže za mě říkám spíš ne," poznamenal.

Třešňák: Spojil bych spíš pohár

Lukáš Třešňák si myslí, že by federální liga smysl měla, ale jen v případě, že by byla ekonomicky výhodná pro kluby. A o tom pochybuje, už kvůli cestování a ubytování.

„Za další si myslím, že atraktivních by bylo jen pár zápasů, a kvůli historii Československé ligy, ale jinak na to lidi chodit nebudou. Jsem pro, aby se spojil třeba jen pohár, například od osmifinále nebo čtvrtfinále. Ale i tak by to asi za moc nestálo, jelikož pohár u nás nemá moc velké renomé," vyjádřil se Lukáš Třešňák.

Jablonský: Liga by dostala nový náboj

Naopak Tomáš Jablonský by federální československou ligu uvítal, a to hned z několika důvodů.

„Určitě by se udělala jedna kvalitnější liga než ty, co teď na Slovensku nebo u nás jsou. Takže by se podle mě i lépe odcházelo do zahraničí a zároveň by se sem mohlo dostávat víc kvalitnějších zahraničních hráčů. Myslím si, že by to bylo lepší i po stránce sponzorské, reklamní a hlavně asi divácké. Liga by měla větší atraktivitu, hlavně kvůli kvalitě týmů a předváděné hře. Také by se mohlo víc uspět v Lize mistrů nebo Evropské lize," komentoval.

Připustil ale i zápory. „Třeba cestování z Jablonce do Košic by asi nebylo příjemné, to bychom museli letět letadlem. Ale když to vezmu v globálu, tak by to asi nebyl špatný nápad, naopak by dostala liga nový náboj, impulz a byla by určitě zajímavější hned po několika stránkách. Takže za mě federální lize ano," konstatoval Tomáš Jablonský.

Různé názory mají i fotbaloví fandové. „Bral bych federální ligu všema deseti. Tu dobu si dobře pamatuju a úroveň ligy byla tehdy o dost lepší než dnes. V nejvyšší soutěži by zůstaly prostě jen nejlepší týmy, čili by liga byla prestižnější a pro oko diváka by se určitě hrály lepší zápasy," konstatoval Honza z Jablonce.

Řada dalších fandů naproti tomu zastává názor, že po rozdělení Československa by šlo o nesmyslný krok zpátky. „To bychom se rovnou mohli chtít spojovat s Rakouskem nebo Německem," podotkl Petr ze Železného Brodu.