S neskromnými nadějemi hleděl jablonecký fotbal k pohárovému finále do Teplic. Po blamáži s Příbramí, kterou podtrhl klubový prezident nezapomenutelným předzápasovým setkáním na trávníku s přáteli, mezi kterými chyběl snad jen Berbr, se jablonecký fotbal nedostal do pozitivního světla před veřejností.

OTRÁVILI JICH ASI DOST

Jedna rána na bránu s Příbramí a celková nechuť dát gól otrávily mnoho lidí a ujišťování z Příbrami i Jablonce o tom, jak to bylo „normální" ,bylo po právu pro smích. V minulých utkáních Frťala zachraňoval výsledky se zabetonovanými soupeři třeba tak, že ve druhé půli posílal k Doležalovi a Teclovi i Wagnera a nakonec šel na hrot i Beneš. Beneše ani Tecla tentokrát Frťala k dispozici neměl, ale pokus rozhodnout zápas nějakým závarem či odraženinou jsem tam prostě neviděl.

První půle v Teplicích nevypadala zle, hrálo se hodně dobře v obou obranách, které pustily k příležitostem Doležala či Kalabišku, ovšem nezapršelo. Druhá půle byla z jablonecké strany slabší. Mingazov očekávaně „odešel", protože bez tréninku i při velkých hráčských kvalitách, které Ruslan nepochybně má, se liga moc hrát nedá.

To Jarolím vytáhl z talonu trumf v podobě Chramosty. A en vyškolil postavením oba jablonecké stopery Pernicu a Rossiho a bylo po poháru. Náběh Ščuka po standardce, kdy byl naprosto sám před Hrubým, jenom dokumentovalo celosezónní bolístku jablonecké hry.

Vzadu ementál, vpředu neproduktivita, uprostřed nepřihrávka a v útoku nestřelba, zvláště když „sedmička" Tecl chyběl (dal v lize sedm gólů a na sedm jich nahrál). Je otázka, co by Frťalův soubor v té Evropě vůbec chtěl dělat. Nebo si snad na Střelnici pořád myslí, že stačí koupit dva, tři „galacticos" a bude se jen válet? Teď se čeká perestrojka, která přijít musí.

MUSÍ TO UŽ PŘIJÍT

Tou největší bude avizované předání moci majitele Pelty na zatím nejmenovaného nového klubového bosse. Copak je možné, aby s batohem FK Jablonec měl šéf FAČRu takovou pozici, že se neodváží v Plzni předat vítězi pohár za vítězství v lize a stejné se stalo v Teplicích po finále poháru?

Změny musí nastat i v hráčském kádru. Pokud chce Jablonec pomýšlet na hru nahoře, bude do toho muset říznout asi víc, než by se slušelo. Záhadou zůstává, že stejní hráči sehráli fantastický zápas a vyhráli na stadionu FC Kodaň, snad nejlepší ze zápasů jablonecké evropské historie.

A ti samí si pak neporadí nejen v Olomouci s padající Sigmou, ale ani doma s Příbramí, které darovali účast v lize i v příštím ročníku a dostanou šest gólů na Dukle. Cosi shnilého, řekl bych. Ale těch záhad tam bylo více, třeba sestavení defenzivních štítů tvrdošíjně ve složení Greguš-Hübschman a nehledání varianty. Copak Frťala nevidí, jaké typy to hrají jinde? Vaněk-Hrošovský v Plzni, Rada-Ščuk v Boleslavi, a tak bych mohl pokračovat. Prostě fotbal se dnes ubírá jinými cestami než „s poctivostí v obraně s dostatkem hráčů si vystačíš …"

KDE UDĚLALI CHYBU?

Nezapomenu na rozhovor s trenér Šilhavým, když mi na tuto námitku odpověděl: „Kdybych vyndal jednoho z defenzivních hráčů ve prospěch ofenzivního, tak by mi tam vzadu chyběl …" Stará nemoc, dozadu ano, dopředu ne! Nebo takový Tomáš Wágner, vloni v Mladé Boleslavi nejlepší střelec s deseti góly a v Jablonci, který právě na koncovku marodí, paběrkoval. Kde udělali soudruzi z NDR chybu, táži se s klasikem? A dál, co Martin Pospíšil, který vloni koketoval s Vrbovou reprezentací a letos jen paběrkuje? Mnohokrát jsem psal, že je to mužstvo, jehož systém a tvář se budují. Trenéři Šilhavý a Frťala jakoby tuto svatou pravdu ignorovali. Hráče do zápasu tahali jako králíky z klobouku, o kostře mužstva, systému, sehrannosti nemohla být vůbec řeč. Kdyby to takhle mělo pokračovat dál, no tak to bychom si asi „užili" i v sezoně 2016/2017.

Je dobře, že nastává přestávka a od Střelnice a jejích problémů si odpočineme. Všichni si přejeme aby dobře dopadlo Euro, aby se fotbalová nálada v českém fotbale (a hlavně v Jablonci!) zvedla a abychom co nejrychleji zapomněli na to utrpení, které namlsaným jabloneckým fandům ambicemi hýřící klub ze Střelnice v právě skončeném ročníku připravil. A hlavně, aby ta revoluce u sudích znamenala, že pískat budou rozhodčí a ne režiséři, kteří nechutně tahali za provázky loutkového divadla s názvem Synot liga.