Trenér Komňacký vyjádřil spokojenost se změnami v kádru a ředitel klubu Aleš Pangrác ujistil, že Jablonec zvládne jarní boje i po ekonomické stránce.

V Jablonci se událo minimum změn bez výraznějšího nákupu. Přesto byl trenér Komňacký s posilami spokojen. „Chtěl jsem přes zimu hlavně udržet kádr, s jakým jsme odehráli podzim. Samozřejmě, že jsem počítal s odchody hostujících hráčů a potěšilo mne, že jsme za ně přivedli několik nových tváří do mužstva. Nejvíce jsem spokojen s příchodem Čížka, který má mezinárodní zkušenosti a vrací se do známého prostředí.“

S novými spoluhráči byl spokojen také kapitán týmu Petr Pavlík. „Žofa bude asi hodně chybět, protože především ze začátku soutěže hodně zápasů rozhodoval. Číža, pokud bude hrát na jeho postu, to po něm bude mít těžké, laťka je hodně vysoko, ale myslím, že na to má. Kučera je hráč evropských parametrů a tak bych v tom také neviděl problém.“

Navíc trenéra potěšil výrazný výkonnostní posun u mladých kmenových hráčů Jablonce. Především si pochvaloval výkony Vukoviče. „Po příchodu do Jablonce jsem z něj neměl dobrý pocit, ale nyní tvrdě na sobě pracoval a zejména ve hře hlavou je velmi dobrý. Stal se i nejlepším střelcem v přípravě, rozhodně v něm vidím velký potenciál a tato zimní příprava ho hodně přiblížila k první lize,“ poznamenal trenér na adresu Vukoviče a plynule přešel k dalšímu mladíkovi Haurdićovi.

„V Anesovi vidím druhého Rosického. Je v něm technická zdatnost, pohyblivost, fotbalové myšlení a má veliké předpoklady pro další růst. Já ho aktuálně společně s Klapkou vidím na postu tvořivého hráče a k lize má ještě blíže než Vukovič. Uvažuji i o jeho nasazení do prvního duelu v Boleslavi.“

Mimo hráčů Žofčáka s Heskem, kterým skončilo hostování, opustili Jablonec Fujerik (Slovácko), Kocourek (Čáslav) a Vošahlík (Bohemians). „Je v našem zájmu, aby tito mladí hráči hráli a sbírali zkušenosti. Proto jsme je uvolnili na hostování do dobrých klubů. V Jablonci by při současné silné ofenzivní konkurenci příliš příležitostí nedostali,“ řekl k odchodům trenér Komňacký. Trenér nelituje ani ztráty Hubera, když náhradu v podobě Kučery považuje za adekvátní.

Jablonec tak trápí jediná věc, a to počasí, které neumožňuje trénovat na přírodní trávě jak v Jablonci, tak také širokém okolí.
A jaká je ekonomická situace? „Doba není jednoduchá nejen pro sport, ale společnost jako takovou. Je to těžké, bude to ještě těžší, ale rozhodně to nevypadá, že bychom to tu zavřeli a začali na hřišti pěstovat brambory,“ uvedl ředitel klubu Pangrác.

„Osmdesát až devadesát procent českých klubů je postaveno na prodeji hráčů jako my, a pro nás ten výhled není špatný. Máme hodně mladých hráčů, kteří by mohli přestoupit v budoucnu i ven a významně tak pomoci Jablonci.“

Dále si fotbalový ředitel pochvaloval stále se lepšící vztahy s městem. „Mnohokráte za to starostovi Tulpovi děkuji. Jsem rád, že nacházíme společnou řeč a město nepovažuje fotbal jen za bezednou studnu na peníze,“ doplnil Pangrác.

Zabudování mladých hráčů do základní sestavy je hlavním cílem pro jarní boje. Jablonec se po roku hrůzy nemusí obávat přímého ohrožení sestupu, a tak nastal čas pro postupnou integraci mládí vedle zkušených opor.

„Rozhodně nás bodová situace po podzimu ale neuspokojuje. Máme těžký los, když na začátku jedeme do Boleslavi, pak doma nevyzpytatelná Olomouc, pak opět ven a doma Slavia … Dokud nebudeme mít 30 bodů, tak musíme každý zápas brát jako klíčový a budeme chtít v každém bodovat,“ přemítal nad jarem trenér Komňacký.

O tom, kolik mladíků naskočí do základní sestavy, se budou moci příznivci přesvědčit již v neděli, kdy Jablonec odstartuje jarní boje v Mladé Boleslavi od 20 hodin.