Nejvyšší fotbalová soutěž pokračuje 6. kolem. Jablonec přivítá v Chance areně Slavii Praha, která teď neprožívá dobré období. Majitel pražského klubu dokonce vydal ultimátum, že pokud nebude jeho tým v Jablonci bodovat, nastanou změny v realizačním týmu.
Slavia by tak mohla být druhým týmem v řadě, který by přišel po porážce s Jabloncem o svého trenéra. Tím prvním byly České Budějovice, které převzal po trenéru Kotrbovi František Cipro. Jozef Weber, asistent trenéra Komňackého, si uvědomuje, jaká je situace ve Slavii, nicméně v přípravě na utkání se kvůli tomu nic měnit nebude.

„Nedá se říct, že bychom se od toho úplně oprostili. Samozřejmě to Slavii nezávidíme, ani hráči a ani my, jako trenéři, kolegům. Jsou to jejich problémy, jejich starosti. My se snažíme dívat na sebe. Nám se v posledních utkáních dařilo, máme i nějakou svou herní tvář a od toho bychom se chtěli odrazit. Jak říkám, připravíme se na Slavii, budeme jí sledovat, ale jejich vnitřní problémy nás nechávají klidnými. Nejsou to příjemné starosti, nezávidíme jim to. Ale na přípravu na utkání to nebude mít žádný vliv,“ míní Weber.

Dlouhá léta ve Slavii strávil také Karel Piták, který vynechal poslední dva mistrovské zápasy Jablonce a léčil se z nemoci. „Už je to dobrý, v pondělí jsem začal naplno trénovat. Takže na neděli budu stoprocentně připravený,“ říká Piták. „Určitě to je pro mě prestižní zápas, ve Slavii jsem strávil čtyři a půl roku. Na to období hrozně rád vzpomínám, ale teď v neděli budu určitě chtít Slavii porazit,“ dodal.

Jablonec bude moct hrát ve větší pohodě, protože má za sebou čtyři vydařené zápasy, ve kterých čtyřikrát zvítězil a připsal si obdivuhodné skóre 22:1. „Atmosféra v obou týmech je určitě úplně někde jinde. Věřím, že navážeme na naše poslední výkony,“ přeje si Piták.
Jozef Weber je však ohledně pohody v týmech opatrnější. „Ta pohoda by měla být u nás určitě lepší. Ale nepřeceňoval bych to, určitě bych na to nespoléhal. Naopak je potřeba mužstvo držet v ostražitosti, abychom nic nepodcenili. Navíc Slavia měla deset dní na to, aby se z pohárového utkání dostala. Stoprocentně to bude úplně jiné utkání od Slavie,“ uvědomuje si Weber.

Jablonec zcela jistě bude chtít navázat na poslední výkony a výsledky, díky kterým hladce postoupil v Ondrášovka cupu, a také eliminoval nepovedený začátek prvoligové soutěže. Nyní je Jablonec na čtvrté příčce tabulky a jeho nedělní soupeř na jedenáctém místě s pěti body po pěti zápasech.

„Samozřejmě nemůžeme čekat, že budeme dávat v každém zápase čtyři branky, ale určitě bychom chtěli navázat na herní stránku, na ty výkony, které jsme předváděli. Protože z takových výkonů jsou určitě i kvalitní výsledky,“ přiznává Weber. Uzdravený Karel Piták věří, že Jablonec vybojuje další tři důležité ligové body. „Budeme chtít hrát naší kombinační hru, to nám sedí. Daří se nám a dáváme hodně gólů. Jestli chceme hrát o pohárové příčky, tak musíme urvat tři body,“ řekl Piták.

Jablonec měl dlouho přestávku díky reprezentační pauze. Tým tak mohl poctivě zregenerovat a zahojit některé šrámy z předchozích utkání. „Bylo tam zranění Petra Zábojníka, to se bohužel protáhlo a Péťa začíná s tréninkem až teď, takže tam bude trochu tréninkové manko. Zase pozitivní je, že už začal trénovat jak Karel Piták, který byl nemocný, tak Filip Novák i Honza Vošahlík. Takže to jsou pozitivní zprávy,“ popisuje Weber. „První týden se pracovalo na obnovení kondice, samozřejmě tam na to byl prostor, protože jsme nehráli žádný zápas. Měli jsme víc tréninků, silově a kondičně zaměřených. V tomhle týdnu se už od pondělka věnujeme přípravě na utkání se Slavií,“ nastínil přestávkový program Jablonce asistent hlavního kouče.

Kdo si však příliš neodpočinul, tak byl David Lafata a trio „Lvíčat“, kteří si plnili své reprezentační povinnosti. David Lafata nastoupil za reprezentační A tým v přátelském utkání s Ukrajinou a odehrál půl hodiny. Branku však nevstřelil, nicméně Jozef Weber vylučuje, že by to mohlo mít vliv na Lafatovou herní pohodu.

„Vůbec ne, vůbec si to nemyslím. Když to řeknu trochu s nadsázkou, tak z pohledu Jablonce je dobře, že hrál jen třicet minut v tomhle utkání. Tady předtím odehrál všechny zápasy, všechny pohárová utkání, takže toho měl v nohách dost. Takový odpočinek a oddech mu neublíží. Reprezentace vyhrála, takže pohoda tam byla a to, že nedal gól, není až tak důležité,“ přiznává Weber.

Po reprezentační pauze by měli být hladoví po fotbale nejen hráči, ale také diváci. Hráčům by jistě pomohlo, kdyby je v boji o další důležité body v Gambrinus lize podpořilo co nejvíce fanoušků Baumitu Jablonec.

„Tak to už je takový evergreen. My bychom si to přáli, aby lidi přišli. Ale jako mužstvo a trenéři, už pro to asi těžko můžeme udělat víc. Hrajeme ofenzivně, dáváme góly. Stadion je, myslím si, velice pěkný a kvalitní. Soupeř je také známý, řada lidí z okolí určitě fandí Slavii. Takže jak říkám, nic nebrání tomu, aby lidi přišli. Já nevím, co bych k tomu řekl, děláme všechno pro to, aby lidi chodili,“ říká Jozef Weber.

BAUMIT JABLONEC (4.) - SLAVIA PRAHA (10.)
Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Hájek. Bilance: 34 7-15-12 39:44. Poslední zápas: 2:2.
Předpokládané sestavy: Jablonec: Špit - Eliáš, Beneš, Pavlík, Jablonský - Kopic, Jarolím, Loučka, Piták, Kovařík - Lafata. Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Trubila, Hubáček, Hloušek - Janda, Frejlach, Jarolím, Petrák, Koreš - Vlček. Absence: Kocourek, Haurdić, Krajčík (všichni zranění), Zábojník (nejistý start) - Kaufman, Cicman, Pospěch (všichni zranění).
Disciplinární ohrožení: nikdo.
Nejlepší střelci: Lafata (8) - Vlček, Pospěch, Koreš, Hloušek, Jarolím (všichni 1).
Zajímavosti: Lafata (Jablonec) zaznamenal v minulých dvou zápasech hattrick; Jablonec doma 13 zápasů neprohrál (naposledy 17. září 2010 s Plzní); Jablonec má z posledních 4 soutěžních zápasů skóre 22:1; po prohře 0:3 v poháru v Převýšově je v ohrožení trenér Slavie Petrouš, v případě porážky se chystají změny v realizačním týmu.