Sešli se skoro všichni. Chyběl gólman Miroslav Pelta. Na srazu bývalých hráčů „A" dorostu LIAZ Jablonec ročníků 1960 - 1964, kteří hájili barvy týmu v letech 1978 – 1982, zavzpomínala plejáda jabloneckých fotbalistů, kteří se později zapsali i do historie jablonecké kopané.
Áčko dorostu tehdy hrálo celostátní dorosteneckou ligu, po reorganizaci fotbalových soutěží pokračovalo v dorostenecké divizi. „Trénoval nás Ríša Doležal, Mikuláš Macháček, Bohuslav Pavlíček, Míla Kvaček a taky Jarda Dočkal," zavzpomínal organizátor setkání Miroslav Fedák. Mnozí z nich se pak uplatnili ve vrcholovém fotbale dospělých, například bratři Klučtí, z nich Zdeněk Klucký je nyní trenérem A týmu FK Jablonec. Další hráči, Fedák, Valo, Štálík, se prosadili v I. lize. „Ve druhé lize chytal Mirek Pelta, ostatní ještě dlouho váleli v krajských a okresních soutěžích.

Může za to Mirek Fedák

Na srazu v jablonecké hospůdce U Drahovzalů se sice nepotkali všichni, ale na společné soupisce bylo bývalých dorostenců určitě na tři jedenáctky: Diringer, Vachek, Štálík, Kraus, Bakrlík, Hynek, Bečvář, J. Klucký, Fedák, Sejkora, Fleischmann, Vích, Fiala, Černý, Doležel, Chlomek, Temper, Pešek, Vokněr, Valo, Bavor, Pelta, Korbelář, Lubas, Vaněk, Z. Klucký, Kotyza, Krejzl, Voženílek, Pelikán, Híře, Houžvička, Čapek, Šantroch, Matoušek, Malík a Hudec.
Jak se zrodila myšlenka sraz bývalých dorostenců LIAZu Jablonec a zda je to tradice, prozradil Miroslav Fedák.
Tradice to není. Před třemi lety se sešli bývalí hráči žákovských týmů. A protože se setkání velmi vydařilo, padl návrh uspořádat totéž pro dorostence LIAZu Jablonec. Dostal jsem důvěru a akci jsem se začal věnovat. Oslovil jsem na čtyřicet bývalých spoluhráčů. Zavzpomínali jsme, kdo se mezi nás nedostal, kdo už mezi námi není… Omluvil se Zdeněk Klucký, současný trenér A týmu, který je na zasloužené dovolené. A chybí i náš spoluhráč, gólman Mirek Pelta…

Hráli jsme za jiné peníze

Jak vidíte současný fotbal?
Na Střelnici nechodím. Současná doba, chování lidí, sponzoři, korupce, to všechno většinu hráčů našich ročníků odradilo, a to nejen v Jablonci, ale po celé republice. Upřednostňuji raději kolo, zahradu, rodinu a fotbal hraju dál za Starou gardu.
V čem bývala kopaná  „za vás" lepší?
Byla větší upřímnost, lidi si tolik nezáviděli, nelítalo v tom tolik peněz. Líp jsme se k sobě chovali. Chvíli jsem se fotbalem živil, ale bylo to za částky nepoměrné k těm, za které hrají současní hráči, určitě to nebylo k uživení.
Co říkáte výsledkům voleb vedení FAČRu, koho byste vy rád viděl na postu předsedy?
Z těch, kteří se tam pohybují teď, určitě nikoho, ani Berbra, ani Daňkovou. Mirka Peltu, i když je to můj kamarád z mládí, ze studií, z vojny, také ne, protože je kolem něj příliš mnoho otazníků. Líbí se mi zástupce z Moravy Karel Kula. V sedmnácti letech jsem se s ním jako s fotbalistou setkával.

Uměl pro fotbal sehnat finance

Jak se k otázce voleb a k situaci svého bývalého spoluhráče, Miroslava Pelty, vyjadřovali někteří další  účastníci srazu?

Petr Diringer, 26 let chytal, teď je rozhodčím na Semilsku a předává zkušenosti mladým sudím.
Situace je složitá. Nemůže tam přijít někdo bez zkušeností. Měl by zvítězit zdravý rozum a zlatá střední cesta. Neměl by to být člověk spojený s lidmi, kteří se zpronevěřili korupci, měl by to být slušný člověk. Já bych volil Petra Fouska. Bylo by to asi nejschůdnější řešení. Současná doba nenahrává tomu, aby se na svůj post vrátil Mirek Pelta. I přesto, že jsme kamarádi, že ho velmi dobře znám, seděli jsme v jedné kabině, byli jsme kolegové gólmani. Myslím ale, že jeho čas ještě přijde.

Josef Klucký, fandí Jablonci, drží palce bratrovi Zdeňkovi na postu trenéra A týmu, na všechny zápasy se ale nedostane.
Myslím, že předseda Mirek Pelta nebude mít takového nástupce, který by byl schopen ho nahradit. Uměl sehnat velkou spoustu peněz pro fotbal. Určitě nemá zapotřebí shánět finance pro sebe. Tak, jak ho znám já, vím, že všechno dělal pro fotbal. Ale jeho prostořekost, přímost a jednoduchost vyjadřování ho možná dohnaly k obvinění ze spoluúčasti. Ale schválit to, o čem si povídala Kratochvílová s Peltou, musela pak ještě přece komise, to je řada dalších lidí. Mirek si s každým vypráví, srší spoustou nápadů, ví, kam se vydat, jak jednat s firmami, podnikateli. Věřím, že se k fotbalu vrátí a všichni budeme rádi. Už kdysi jsem mu říkal, že to bude on, který se dostane do evropského fotbalového vedení za naši republiku.

Roman Doležal, na fotbal chodí pravidelně s bývalým spoluhráčem, ví na vlastní kůži, jak to je, že někdy se daří, někdy ne.
Jablonec je fotbalový mančaft, hraje dobrý fotbal s lepšími soupeři. Za vedení Zdeňka Kluckého, coby Jablonečáka, se fotbal hodně zvedl. Mimo pár zápasů jsem spokojený, fandím jmenovci Doležalovi. Bylo by škoda, kdyby to tady zhaslo.
A volba šéfa FAČRu? To je komedie. Není to o fotbale. Problém je Berbr, přál bych to Fouskovi. Má k fotbalu nejblíž. Je to můj typ. Mirka Peltu znám, seděl se mnou v kabině. I přes tuto aféru bych si dovedl představit, že se na FAČR vrátí. Udělal pro fotbal hodně moc. Nikdo před ním nedokázal sehnat tolik peněz pro fotbal nebo pro sport vůbec, jako on. Nemá zapotřebí si hrabat pro sebe. Myslím, že se s veselou vrátí, že na něj nic mít nebudou. On neměl co ukrást, jak někteří říkají. On rozděloval peníze někam a někdo to schvaloval. O komisi se mlčí. Četl jsem, že takové kauzy začnou zároveň s politickými kauzami. A když se nad tím zamyslíme, je to pravda. Je to takový systém pro lidi, chléb a hry… Podobné se dělo i při kauze Nečas – Naďová. Myslím, že je to účelově udělané. Nelíbí se mi, když pan Tvrdík vyhrožuje, že odejde kvůli Berbrovi. A podívejme se, jak si vedl on … Jansta se zase nechal v rozhovoru slyšet, že kdyby nesehnal Pelta peníze, prodali by Strahov. Hušák v rozhovoru řekl, že kdyby za toto měli zavírat, zavřou půlku republiky a že když za někoho někdo lobuje za peníze, tak nedělá nic špatného. A Valachová uvedla, že nic neukradl, protože ještě nic nerozdělili.

Na fotografii: zleva Miroslav Fedák, Petr Diringer, Roman Doležal, Josef Klucký