„Byl to satelitní turnaj, ve kterém se sejde vždycky tak čtyři pět týmů. A hlavně, nehraje se na výsledky. Nezapočítáváme vítězství, nevyhlašujeme vítěze ani posledního. Nechceme dostávat děti pod psychický tlak. Naopak chceme, aby hrály naplno. Hraje se na dvou hřištích, jedno je větší, jedno menší. Délka zápasu záleží na počtu účastníků. Dnes odpoledne hráli čtrnáctiminutová utkání," informoval o akci trenér FK Jablonec Libor Řezníček, který má na starosti ročníky 2008.

Satelitní turnaj je odehraný za dvě tři hodiny, nemá dlouhé prostoje a děti na zápasy tak dlouho nečekají. Sestavu tvoří 4+1 hráč. V brance se střídají všichni, není jen jeden, který je pouze gólmanem. Trenéři tak mají možnost vidět svoje svěřence ve všech situacích.

Vyhrávat ale chtějí

Malí fotbalisté jsou více ve hře, víc si zahrají, jsou častěji u míče. „Každý zápas chtějí děti vyhrát, i když nejde o výsledek. U klasických turnajů, když neuspějí, bývají stresované a smutné. A to právě satelitní turnaj odbourává," vysvětlil trenér FK Libor Řezníček. V odpoledních hodinách se na palubovce haly setkaly ročníky 2008 osm a mladší. Fotbalisté hráli po deseti minutách, bez vyhlašování vítězů. Děti musely často a víc pracovat s míčem, musely hrát na malém hřišti rychleji a na větším si zase vyzkoušely více fotbalové techniky.

Rodiče to prožívají

Na tribunách haly nechyběli rodiče, bez kterých se taková akce nikdy neobjede. Fandí svým, možná budoucím fotbalovým hvězdám. A právě ti také tento způsob hry uvítali. Viděli, že děti nejsou pod psychickým tlakem a že si zahrají častěji, než při celodenních turnajích, kde na své soupeře musejí často dlouho čekat. A samozřejmě sledují, jestli má jejich ratolest ty správné vlohy pro fotbal. A zda si toho trenér také všimne. A jestli může kouč nadání poznat ?

„Poznat se to dá. Ale kluci se stále rozvíjejí, těžko říct, jaký kdo bude za pár let. Hledáme takové, kteří mají rychlost, houževnatost, bojovnost," upřesnil trenér Libor Řezníček. Sám má ve svém týmu ročníku 2008 třiadvacet. fotbalových nadějí a potvrdil, že si celodenní fotbalovou akci určitě všichni užili. Přijely týmy nejen z Libereckého kraje, ale také až z Pardubic, Děčína, Mladé Boleslavy. „Tento turnaj se nám osvědčil, připravujeme ho také přes léto. Je to super myšlenka a takhle by to mělo, podle mne, fungovat. Aby děti nebyly od útlého věku pod tlakem," uvedl kouč mládeže FK a potvrdil, že zájemců má přípravka dost.