„Tímto rozhodnutím jsme samozřejmě potlačili sportovní stránku, ale když jsme před rokem odhlásili krajský přebor, tak jeden z důvodů byl i ten, že atraktivita soupeřů v této soutěži je čím dál tím menší úměrně se vzdáleností od hranic jabloneckého okresu. Toto stanovisko u nás, a mě osobně, neustále přetrvává, a bohužel v soutěži jako je I. A třída, je to snad ještě horší než krajský přebor," říká prezident FC Pěnčín Jaroslav Strnad.

Šéfovi klubu se také moc nelíbí, že by v I. A třídě byl jen jeden soupeř z Jablonecka, a to Desná. Jenže ta ještě v případě souhry určitých okolností může zůstat v krajském přeboru. „Při pohledu na možné soupeře se dopočítáte pouze jednoho týmu z okresu Jablonec, a to spadnuvší Desnou z krajského přeboru. V době, kdy jsme hráli krajský přebor, tak tam byl Železný Brod, Desná, Velké Hamry, Mšeno, a to byla pro nás zajímavá soutěž, ale postupem Železného Brodu do divize a pádem Velkých Hamrů do I. A třídy se krajský přebor podstatně změnil," pokračuje ve vyjmenovávání důvodů svého rozhodnutí Strnad.

Celkově není situace s fotbalem na nižší úrovni na Jablonecku ideální, vždyť ze čtyř okresů Libereckého kraje působí právě zde nejméně týmů v okresních soutěžích. „Bohužel je teď jablonecký okres trošku na ústupu také z vyšších krajských soutěží a i s ohledem na perspektivu, kdo má možnost se v příštích letech do těchto soutěží prosadit, to vidím pesimisticky. Samozřejmě jsme tomu teď přispěli i my, že jsme postup odmítli," doplnil šéf pěnčínského fotbalu.

Před časem si hráči Pěnčína ale odhlasovali postup v poměru 8:6. Ani to však konečné rozhodnutí prezidenta klubu nezvrátilo. „Nebyli tam ale všichni, a někteří se k postupu přiklonili velmi váhavě. Bral jsem v potaz i přání trenéra, který to chtěl rovněž zkusit, ale nakonec jsem se rozhodl pro variantu I. B třídy. Svým rozhodnutím jsem zklamal pár hráčů a trenéra, což mě mrzí. Na sobotní rozlučce jsem jim však slíbil, že v případě možnosti opětovného postupu v budoucnu to vezmeme, ale musí být i finanční zabezpečení soutěže, což teď zrovna máme, ale to se může změnit," upozorňuje Jaroslav Strnad.

Podle Strnada bude I. B třída atraktivnější také pro diváky, protože bude mnohem více sousedských derby týmů z Jablonecka. Vždyť od nového ročníku bude v I. B třídě ze 14 týmů hned deset z okresu Jablonec, včetně dvou nováčků Rychnova a Smržovky. „Slib jsem dal klukům i proto, aby ti, co o postup stáli, měli s trenérem do další sezóny motivaci a oni vědí, že když něco slíbím, tak to platí. Osobně se na novou sezónu těším, soutěž se letos zkvalitní také nováčkovským elánem Smržovky. Uvidíme za rok, zda bylo rozhodnutí správné. To ukáže i to, jak si povede tým, který postup do vyšší soutěže místo nás vezme, nicméně si myslím, že tento tým, co máme, by vyšší soutěž uhájil a hlavně je perspektivní, soutěž vyhrál i proto, že jsme měli na rozdíl od jiných, velmi široký kádr," říká Jaroslav Strnad.

Uplynulý ročník se Pěnčínu po stránce sportovní i finanční vydařil, takže u prezidenta klubu panuje spokojenost. „Celkově sezónu hodnotím velmi kladně, finančně jsme ve slušné kondici, nikomu nedlužíme žádné cesťáky či slíbené odměny. Dospělí vyhráli I. B třídu a není lehké vyhrát žádnou soutěž. Starší žáci pod vedením E. Brečka prošli meziokresním přeborem a hlavně jsou připraveni v následující sezóně hrát dorosteneckou soutěž. Velkou radost mi udělali mladší žáci, kteří v těžké soutěži meziokresního přeboru obsadili druhé místo za Harrachovem, přičemž jsme byli v této kategorii mužstvem jara a Harrachov měl velké štěstí, že jsme v sezóně smolně dvakrát prohráli," hodnotí uplynulý ročník Jaroslav Strnad.

„Mým osobním cílem je, aby na Pěnčíně opět vznikla přípravka, kde je největším problémem obsazení trenérského postu. Máme to na Pěnčíně dobře rozjeté i s výhledem na výstavbu nového hřiště, obecní úřad se snaží získat patřičnou dotaci na již částečně vyprojektovaný sportovní areál," dodal Strnad.