Prvoligový fotbalový zápas mezi FK Jablonec a Viktorií Plzeň skončil remízou 2:2. V očích fanoušků a nejen v nich byl čitelný názor na kauzu, která hýbe českým fotbalem.

Nad budoucností jabloneckého fotbalu a nejen nad ním, se vznáší otazník. Mohla by rozhodnout blížící se valná hromada ČMFS?
Jablonecký fotbalový expert Jaroslav Hrabák a předseda výkonného výboru Okresního fotbalového svazu Ladislav Čičmanec na tuto a další otázky odpověděli následovně:

Co by měl výkonný výbor udělat, může odložit valnou hromadu, nebo se odloží jen volby?
JH: Těch radilů se vyjadřuje mnoho, jeden chytřejší než druhý – a tím já nebudu. Fotbal má svoje řádně zvolené orgány, pracuje v něm řada skvělých lidí, oni určitě řešení najdou. A já jako komentátor se potom eventuelně k tomu řešení vyjádřím, ale radit, to si nedovolím.

LČ: Domnívám se, že valnou hromadu nelze odložit, protože funkční období současného výboru jednoduše končí. Že může na samotné valné hromadě tento vrcholný orgán rozhodnout o prodloužení mandátu nebo o nějakém zkráceném mandátu nového výboru na další období si umím představit. Legislativci na FAČR jistě s nějakým návrhem přijdou.

Podpoříte člověka, jehož policie vzala do vazby z obav, že by pokračoval v trestné činnosti?
JH: Ano, podpořím, dokud nebude odsouzen, to zaprvé. Zadruhé by ale měl Míra Pelta do vyřešení případu funkci složit a to okamžitě, aby uvolnil fotbalovému svazu ruce k řešení nastalé situace.

LČ. Zde platí, podle mého, presumpce neviny a nikoli presumpce viny. Dokud není kdokoli pravomocně odsouzený, tak na něj pohlížím jako na bezúhonného. Jiná věc je, jak budou členové FAČR pohlížet na vazebně stíhaného, který by chtěl kandidovat. Bylo by nutné zvážit, zda by to bylo přínosem nebo naopak. A konkrétně k panu Peltovi, to co jsem prozatím četl, či slyšel, tak se nedá hovořit o trestném činu. A skutečnost načasování této policejní monstrakce téměř současně s ohlášenou či neohlášenou demisí vlády vypadá přinejmenším podivně. Bůh ví, zda se někdy dovíme pravdu, jak to opravdu bylo.

Do voleb zbývá málo času. Je tady jiný možný šéf?
J.H. Těch lidí, co si brousí zuby na Peltovu pozici, je hodně a nikoli novináři, ale fotbal ze svých zdrojů si musí vybrat a řádně ho zvolit. Je ale vyloučené, aby při dodržení stanov se to stihlo na ohlášené valné hromadě v červnu. Ta by se však sejít měla, kluby by si měly ohlídat svoje delegáty a nastalou situaci na valné hromadě využít k tomu, aby si kluci popovídali jak s českým fotbalem dál. To nasměrování je důležitější než osoba nového předsedy. V tomto případě si poradit dovolím: zelená je tráva, fotbal to je hra a ta se hraje na zelených pažitech, víc nemám co dodat.

LČ: Jestli je možný Jiný předseda, když návrhy se mají podávat do 12. května tohoto roku? Žádné jméno, které by uchvátilo nemám. Fotbal si zaslouží mít v čele skutečného vůdce, protože tento celek je velmi nesourodý vzhledem k různým zájmovým skupinám. Současní místopředsedové Berbr a Zlámal jsou asi nejblíže k funkci předsedy, ale protože se na valné hromadě volí předseda dvoukomorově, tak by muselo nastat zřejmě velké přesvědčování jak komory české, tak komory moravské.