Do Rakouska neodcestovali obránci Petrové Pavlík a Zábojník. První jmenovaný si hledá nové angažmá a druhý bek Zábojník kvůli přetrvávajícím problémům s kolenem ukončil aktivní hráčskou kariéru na profesionální úrovni. Rakousko vynechal také Jan Vošahlík, který se v pondělí stal na rok hráčem Slavie Praha, kde hostuje.

V posledním přípravném zápase v domácích podmínkách porazil Jablonec druholigový Střížkov 2:1, trenér byl hlavně rád, že se nikdo nezranil, což by byla jistě před herním kempem komplikace.

„Bylo vidět, že se hráči trochu šetří v osobních soubojích, bylo tam moc zbytečných ztrát míče, ale spíš to vyplývalo ze snahy o rychlou kombinaci na kluzkém terénu. Teď na tom budeme pracovat, abychom tu předfinální fázi zlepšili a věřím, že se nám to podaří," říká trenér Jablonec Kotal.

Hráči mají za sebou větší část přípravy, takže se v určitém ohledu mohla projevit na týmu také únava. Jak hodnotí trenér uplynulou část přípravy? „Postupně jsme pracovali na taktických věcech, co se na jaře nedařilo. Pracujeme na způsobu bránění, aby se nedělalo tolik chyb a neinkasovali jsme tolik gólů. Přeci jen je v obraně spousta nových hráčů, takže tam ten problém bude mít delší řešení, ale já věřím, že do začátku soutěže zvládneme. Samozřejmě až liga ukáže, jak jsme to zvládli. Ty zápasy předtím, tak to je pořád jenom příprava," líčí úkoly letní přípravy Kotal.

„Všechny zápasy máme natočené, analyzovali jsme základní úkoly, jaké jsme dávali hráčům, jak je plnili. Postupně se to lepší, chyby tam samozřejmě byly, hlavně ve způsobu bránění, zbytečně tam chceme sebrat míč v situacích, kdy to nejde, kdy to má hráč pod kontrolou. Chceme odstranit ty chyby, po kterých by soupeři mohli mít šance," dodal.

Na soustředění Jablonec odehraje čtyři zápasy a pomalu se rýsuje také základní sestava v novém herním systému. „V dalších utkáních by měla nastoupit sestava, nechci říkat přímo základní, ale taková, kde by mělo docházet k minimálním změnám," míní Kotal.

Kvalita soupeřů v Rakousku není vůbec špatná, takže to bude slušná prověrka před generálkou s druholigovým Varnsdorfem. „Právě na tohle čekáme, přeci jen to bude jiný způsob hry, ta mužstva praktikují ofenzivnější hru, než se hraje u nás. Věřím, že naší obrannou fázi důkladně prověří," řekl Deníku Kotal.

Kádr pro kemp v Rakousku

Brankáři: Špit, Valeš, Krásný; obránci: Beneš, Eliáš, Štochl, Novák, Kubista, Kysela, Jablonský, Simerský; záložníci: Čížek, Kopic, Piták, Valenta, Loučka, Kovařík, Vaněk, Haurdič, Zoubele; útočníci: Lafata, Vukadinovič, Třešňák.

Plán přípravných zápasů

11. července: Vojvodina Novi Sad (Srbsko); 12. července: Kapfenberg (amatéři); 15. července: FK Volga Nizhny Novgorod (Rusko); 18. července: Wisla Krakow (Polsko).