Nový ročník první fotbalové ligy začal výhrou Jablonce nad Baníkem Ostrava 2:0. Vítěznou soutěžní premiéru na lavičce domácího týmu zažil trenér Václav Kotal, na gól si ale stejně jako čtyři tisícovky diváků musel počkat do závěrečné pětiminutovky. V ní zlomili nerozhodný stav náhradník Lukáš Zoubele a chvíli po něm nejlepší kanonýr uplynulého ročníku David Lafata.Jablonec od prvních minut držel míč častěji na svých kopačkách, ale branku soupeře ohrožoval pouze Lafata lehkými pokusy zpoza pokutového území. Ve 21. minutě musel vážněji zasáhnout hostující brankář Buček, jehož pozornost vyzkoušel z trestného kopu Čížek, ale ostravský gólman se přelstít nenechal. To však bylo ze strany domácích na dlouhé minuty vše.

Baník jabloneckou branku do 30. minuty prakticky neohrozil, jeho útočnému snažení chyběla přesná finální přihrávka.

Domácí ochozy pak roztleskal pohlednou akcí Loučka, ale branku netrefil. Ve 34. minutě ovšem domácím zatrnulo poté, co stoper Beneš uklouzl a míče se zmocnil osamocený Kraut. Běžel sám na brankáře Valeše, ale ten robinzonádou míč vyrazil a následně ho schoval do náruče.

Ani ve druhé půli se obraz nezměnil, Jablonec měl více ze hry, ale s minimem šancí. Zato v ochozech dominovali hostující fanoušci, kterých do Jablonce přijely zhruba dvě stovky a Baníku vytvořili takřka domácí prostředí. Radost jim mohl udělat v 55. minutě Fantiš, jeho střela však proletěla mimo branku.

Na druhé straně se po rychlé akci ve vápně soupeře uvolnil Kopic, ale klid na zakončení neměl, tvrdě, ale nepřesně vypálil Kovařík. Jablonecký tlak sílil, kýžené branky se mu bohužel dlouho nedařilo dosáhnout. V 61. minutě v ochozech zahučelo, když kolem Valešovy branky proletěla rána Kukece.

Ke změně výsledku měly přispět hráčské rošády na obou stranách a na té domácí se to podařilo. V 86. minutě se trefil střídající Zoubele, který do sítě poslal vyražený míč po předchozí dorážce Lafaty po Kopicově centru.

Sám domácí kanonýr pak o tři minuty později zpečetil vydřené vítězství po rychlém brejku nekompromisní střelou pod břevno.

Výhra fotbalistů Jablonce nad Baníkem Ostrava byla podle debutujícího domácího trenéra Václava Kotala vítězstvím vůle. Jak ale devětapadesátiletý kouč poznamenal, i za to se dávají body.

„Utkání jsme zvládli spíš vůlí než výkonem," zhodnotil zápas, který na domácí stranu převážili až brankami v poslední pětiminutovce náhradník Zoubele a osvědčený kanonýr Lafata.

„Věděli jsme, s jakou taktikou Ostrava přijede, snažili se nás vylákat. Nedařila se nám kombinace, což bylo zapříčiněno výborným napadáním. Hrubými chybami jsme dokonce nabídli soupeři šance, ale brankář nás podržel," řekl Kotal.

Jeho protějšek Radoslav Látal potvrdil, že cílem jeho týmu bylo soupeře potrápit rozbíjením jeho kombinace. „Věděli jsem, že dobře kombinuje. Chtěli jsme předsunout presink, vzadu jsme riskli hru jeden na jednoho. V první půli se nám docela dařilo, ale neproměnili jsme tutovku," litoval Látal nevyužité šance Krauta, kterého vychytal Valeš.

Ostravský kouč také vyzdvihl, že se jeho týmu podařilo vyřešit několik závarů před brankou. „Bohužel jsme nezvládli závěr. Udělali jsme jednu hrubou chybu, kdy se Frydrych nechal školácky obejít, a poté jsme inkasovali. Jediná chybka znamená, že odjíždíme s prázdnou," dodal ostravský kouč.