Jaroslav Hrabák

Sparta na Střelnici, vždy velká sláva, vždy zajímavý fotbal, dramatický, prostě kvalitní. Tak to se v sobotní podvečer splnilo do puntíku. Návštěva téměř pětitisícová vytvořila náramné prostředí, ale kdo situaci nezvládl, byli domácí. V tomto utkání se v plné nahotě projevily jablonecké bolístky, které jsou dlouhodobé. Jablonec umí neuvěřitelně nakládat s vytvořenými šancemi, v čemž „kraluje“ Martin Doležal, jinak bojovník k pohledání. Obrana je zranitelná ve vzduchu, kde chybějí nejen centimetry, ale i těsnější krytí centrů do vápna, neboť Jablonec patří k týmům, které na sebe pouštějí snad nejvíce centrů v lize. A to navíc chyběl výtečně skákající Pernica (bolavá záda) a vykartovaný dlouhán Kubista.

Zápas ukázal, že Sparta rozhodně není v takovém srabu, jak se po Praze šušká. Stramaccioni svoji sestavu do Jablonce trefil až dokonale, a to se mu hned zkraje zranil poslední dobou výborně hrající Václav Kadlec. Dva centry, dvě minely stoperů , 16.minuta a bylo vymalováno. To se od do té doby výborně hrajícího Jablonce nečekalo. Nejsem sám, co si myslí, že by větší minutáž slušela Mihálikovi, on nebude nikdy bojovat jako Doležal, ale na rozdíl od Martina umí dát gól, když mu tedy kamarádi do šance přihrají. A fotbal je o čem? O gólech …

Uznání takto potrestanému týmu patří za to, že nesložil zbraně a i na dobře hrající Spartu si dokázal vytvořit v ofenzívě dobré příležitosti. Dvě největší však zazdili.

 Co zahodil Martin Doležal, to se prostě v lize zahodit nedá. To už není o tréninku, to je o psychiatrovi. Další klíčový moment neustál Trávník, ten vůbec poslední dobou „drbe“ víc než je zdrávo a i jeho vinou chodily míče třeba na Tecla až v době, kdy sparťanská obrana se srovnala a snaha nejlepšího střelce Tecla tak vyšla naprázdno. „Tráva“ výborně vybojoval míč a zorganizoval nájezd tří jabloneckých hráčů na samotného Hovorku, měl přihrát některému z volných spoluhráčů hned, bez váhání, tím akci ještě zrychlit, ale on drbal, drbal a na vápně to s Hovorkou na plné čáře prohrál, zatímco třeba vlevo sám stojící střelec Mihálik asi nestačil zoufalstvím ani kroutit očima.

To prostě v takovém utkání nejde a to se trestá. A taky trest přišel a byl to hrdina dne Šural, co „propíchl“ Hrubého a míč doskákal k tyči prázdné brány na 0:3. Ale to, co předtím svou „malou domů“ předvedl Považanec, to se taky nevidí. Tak perfektně by Šuralovi do šance neposlal ani stále výtečný Rosický, mimochodem na něho se stále dobře kouká …

Místo očekávaného úspěchu týmu, který je na dobré cestě za kvalitním fotbalem, přišel debakl. Debakl i proto, že i sudí Ardeleánu v 90.minutě neodpískal úmyslné Kadlecovo hraní rukou a odepřel domácím jasnou penaltu.

Klucký si ty chyby určitě se svými svěřenci rozebere, teď jde o to, aby hráči naslouchali. Těch sólování a nepřihrávek s po čase opět kvalitním soupeřem bylo nějak moc. S Plzní Jablonec také prohrál, ale to ji honil celý zápas, do šancí Západočechy tolik nepouštěl a i Vrba uznal, že jim body doslova spadly do klína s velkým štěstím. To Stramaccioni se usmíval, nebylo to bez chyb, ale jeho tým hrál dobře. Zklamáním bylo, že do Jablonce nepřivezl „úkaz“ jménem Lafata, na Davida se těšili i domácí diváci.

A když už označuji výsledek zápasu za debakl, další si podle mého názoru připsalo i vedení klubu. Nevíme pořádně, kdo na Střelnici tahá za nitky, zda pořád ten pán z Nizozemska či kdo, ale nevyužít zápasu se Spartou, aby před utkáním či o půli na plac nepozvali starou, či jak sami říkají spíše „prastarou“ gardu na čele s Rudou Svobodou, Lubošem Šrejmou, Ludvou Húščavou, Josefem Frydrychem, Frantou Patlejchem a dalšími, kteří si u příležitosti tohoto zápasu dali v Jablonci sraz, to už hraničí s neomaleností a ignorancí.

Dostali sice oběd, taštičku s vlaječkou a lístek do vipky, ale pro tyto pravověrné „Jablonečáky“, kteří Jablonec a jeho fotbal doslova milují, vždy byla účast na trávníku tím nej. Škoda přeškoda, mnozí o této akci klub informovali – a jedno velké nic. A právě před Spartou se čekalo rozloučení s dlouholetým hráčem, trenérem, funkcionářem i zaměstnancem klubu Lubošem Šrejmou, kterého klub v rámci „úspor“ poslal do nečinnosti.  Po padesáti letech práce v klubu!

Škoda, škoda, škoda té promarněné příležitosti. Dobré je, že na své předchůdce nezapomněl současný lodivod Zdeněk Klucký a přišel je pozdravit. Toho podání ruky si fotbaloví dědové považovali určitě víc , než tu výtečnou kachničku, pivečko a sedlo ve vipce. Škoda, že to nechápou ti, kteří by to měli chápat jako první a podle toho se ke klubové jablonecké historii chovat.

Proč právě před utkáním se Spartou? Jablonecký fotbal postoupil do první ligy poprvé v roce 1974 a první prvoligový zápas se hrál  na Střelnici právě se Spartou. Bylo to 18. srpna 1974, koukalo na to 18 tisíc diváků a vítězství jabloneckého nováčka 3:1 režíroval právě Rudolf Svoboda … Já jsem tedy na Střelnici v sobotní podvečer zažíval debakly dva, přičemž ten na hřišti mi vadil rozhodně méně, než ten s velikány jabloneckého fotbalu na tribuně.

-