Dva finalisté domácí pohárové soutěže Ondrášovka Cup vzejdou ze čtvrtečních semifinálových odvet Slavia - Jablonec a Olomouc - Plzeň.

Šťastnější z kvarteta týmů se střetnou v posledním soutěžním duelu domácího fotbalového jara, který se bude hrát 18. května na Strahově. Nejvýhodnější výchozí pozici má Olomouc, která v Plzni uhrála remízu 2:2. Slávisté budou doma dohánět ztrátu po prohře 0:1 v Jablonci.

Slávisté šetřili hráče v posledním ligovém duelu, co mohli. V Olomouci prohráli 1:3, pro ně je dnešní zápas utkáním roku.

„Uděláme pro postup na hřišti vše, co bude v našich silách. Dosavadní výsledek nám velí hrát útočně, ale na totální ofenzivu vsadit také nelze,“ zdůraznil trenér František Cipro.

Jablonec jako jediný bojuje o evropské poháry na dvou frontách, k úspěchu má totiž nakročeno i v lize. Kouč František Komňacký vidí před pohárovou odvetou šance obou týmů stále vyrovnaně.

„Je to pořád tak půl na půl. Slavia bude doma určitě hodně nabuzená a pro postup udělá všechno. Bude však muset hrát na výhru, tlačit se dopředu, a tam by se mohl otvírat prostor pro nás,“ věřil Komňacký.

Jablonec bude hájit v Praze nejtěsnější vedení 1:0, které se zrodilo před týdnem v jablonecké Chance Areně.

Hráči Baumitu si vytvořili v prvním zápase před domácími diváky více šancí, dvakrát nastřelili Vaniakovu tyč, skórovat se jim však povedlo až chvíli před koncem zápasu z penalty, kterou proměnil po faulu na Lafatu střídající Marek Jarolím.

K údivu všech ale trenér horšího celku po prohře prohlásil. „My se do těch pohárů stejně dostaneme,“ překvapil reakcí Cipro.

Slavie totiž nechyběla v pohárové Evropě od sezony 1991/92 a neúčast na mezinárodním poli by byla pro loňského mistra určitě těžkým oříškem po stránce prestiže. Velký zásah by to byl také pro klubovou pokladnu, která je na příjmy z pohárových zápasů zvyklá.

Před odvetou má lepší vyhlídky jablonecký Baumit. Ten si v sobotu připsal v lize nejtěsnější jednobrankové vítězství nad Brnem.

Jablonci by velice prospělo vstřelit gól. V tom případě by Slavia musela díky pohárové matematice skórovat nejméně třikrát.

Pokud Slavia vyhraje 1:0, bude následovat hned penaltový rozstřel. V domácím poháru se neprodlužuje.

Zápas v Olomouci začne v 17.30 hodin, pražské utkání má výkop v 19.15 a vysílá ho ČT4.

Předpokládané sestavy:
Slavia: Vaniak - Krajčík, Trapp, Lafrance, Hubáček - Grajciar, M. Černý, Ragued, J. Černý - Janda, Ivanovski.
Jablonec: Špit - Zábojník, Drsek, Huber, Krejčí - Jarolím, Loučka, Pavlík, Kovařík - Pekhart, Lafata.
Absence: ze Slavie Vlček, Kopic, Hloušek, Vomáčka, Kaufman, Naumov (všichni zranění), Grajciar (nejistý start) - z Jablonce nikdo.

(čtk, jsj)