Finále národního poháru si na pražském Strahově nenechala ujít řada osobností. Mezi představiteli svazu, klubu, sponzory i vedení města byl mezinárodní fotbalový manažer – jablonecký rodák Václav Halama.

Můžete říct, jaký jste na Strahově viděl fotbal?

Bylo to spíše bojovné utkání a kvalita šla trochu stranou. První poločas byl celkem vyrovnaný, ale Jablonec šel do vedení a měl ze dvou velkých možností dokonce zvýšit na 2:0, a nutno říci, že Sparta si takové šance v první půli nevypracovala, její výkon byl mátožný. Největší chybou Jablonce bylo, že si nechal dát branku do šatny. Ve druhé půli byla Sparta lepší, ale umožnila mu to i hra Jablonce, který se zbytečně stáhl dozadu. Jak se ukázalo, rozhodujícím okamžikem utkání byla penalta po zákroku Flachbarta a je možné o ní diskutovat, zda byla nebo nebyla. Určitě to neudělal s úmyslem udělat penaltu, ale udělal to nešikovně. Rozhodčí toho využil a penaltu písknul, ale já bych ji osobně nepísknul, protože hráč Sparty byl v takové pozici, že nemohl ohrozit jabloneckou branku. Škoda. Nebýt té penalty, možná mohlo dojít na závěrečný penaltový rozstřel.

Gól, který Jablonec dostal prakticky s ukončením 1. poločasu, byl hodně zbytečný.

Máte naprostou pravdu. Tím, že Sparta vyrovnala, tak ji to zmobilizovalo do druhé půle a jak se říká, za chyby se platí. Ale bohužel, ta branka padla a nastartovala ji k vítězství. Jablonec zaplatil za chyby a pamatujete si, že jsem po Zlínu odmítl utkání hodnotit. Proti Liberci byl výsledek pro Jablonec krutý a dneska se ukázalo, že jablonecká defenzíva sem tam plave. Ve výškových soubojích jsou dobří a nekompromisní, ale hra po zemi dělá jabloneckým hráčům značné problémy.

Co byste ještě vytknul Jablonci?

Na jaře jsem viděl již několikátý zápas a zjistil jsem, že Jablonec zahazuje strašně moc šancí. Prostě gólů dává málo. A opět se vracím k prvnímu poločasu, kdy měl zvýšit stav na 2:0, ale šance neproměnil.

Jste uznávaným odborníkem přes evropský fotbal, jak si myslíte, že dopadne v 1. kole poháru EUFA?

Ještě jednou říkám, jít do prvního kola UEFA je krásný výsledek. V 1. kole může např. dostat Bayern Mnichov, Everton nebo další skvělá mužstva. V současné době zastupuji televizní stanici Sport Feit pro české území a máme i Jablonec pod naší smlouvou pro televizní práva. S vedením Jablonce se budu bavit o televizních právech a věřím, že si to nenechají utéct. Prostě, Jablonec se díky fotbalu připomene Evropě a jestli udělá dobrý dojem, na to si musíme počkat.

Jak vidíte naše šance?

Když budu upřímný, šance jsou, ale člověk nikdy neví jaké. Jablonec se může posílit, může přijít i trochu štěstí. Zápas se hraje devadesát minut a jak se říká, naděje umírá poslední. Fotbal není jen o kvalitě, ale také o nasazení, srdci a štěstí.