V sobotu se hrálo v Jablonečku divizní derby s posledním celkem tabulky a tím byly Semily. Jasná záležitost, řeklo by se. A když kvůli marodce na Střelnici nedorazily slíbené ligové posily Wágner a Rossi a naopak do brány dorazil Valeš a do obrany Rys, mělo to být hned jasné. Mělo, ale …

Skončilo to plichtou

Domácí Jablonec nad Jizerou vstoupil do zápasu vlažně, hosté se dostali do vedení gólem Ježka z 10.minuty. Makali na sto procent, a i když druhá půle probíhala již podle očekávání natěšených fanoušků, bylo z toho jenom vyrovnání gólem Štemberka a zápas skončil plichtou 1:1, na penalty pak vyhráli domácí.

V penaltovém rozstřelu, i díky Vaňkovi, který chytil svému gólmanskému kolegovi Koudelkovi penaltu, získal Sokol Jablonec nad Jizerou alespoň bod navíc. Při situaci v tabulce, kdy prakticky každý může tuto skupinu divize vyhrát a každý sestoupit, je to skutečně nemilé. Farma Jablonečku se zrodila v situaci, kdy se duo kormidelníků fotbalu v Jablonečku Petr Martínek a David Holman pustilo do fotbalu zgruntu a dostali svoje svěřence až do divize. A tam narazili poprvé.

Jen odchov nestačí

Hrát tuto soutěž jenom s odchovanci nelze, a tak není divu, že si Jabloneček plácl s Jabloncem a ten si ze sympatického klubu udělal farmu. Do dnešního dne našli v Jablonečku herní uplatnění mnozí z jabloneckých odchovanců, kteří neměli šanci ani v juniorce. Ale přesto se mezi nimi našli hráči, kteří tu šanci na farmě chytili za pačesy a posunuli se dál.

Takový Martin Kouřil, dvoumetrový stoper, se objevil v Jablonečku na přestup doslova za pár šupů a ejhle, zrak tehdy varnsdorfského trenéra Zdenko Frťaly zabrousil na Martina, koupil ho do Varnsdorfu a tam se Martin stal takovým objevem, že dokonce nastoupil v lize jako hráč Baníku Ostrava! V Jablonečku je fotbal zajímavý, pravidelné návštěvy přesahují dvě stě diváků, pořadatelé se o ně pečlivě starají. A z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že atmosféra v malém Jablonečku, ve městě, které má 1700 obyvatel, je vynikající a fandové to svým hráčům dávají najevo také při pozápasových děkovačkách!

Nastoupí i hráči ligy

Velkým tahákem jsou starty hráčů z ligového kádru, kteří v Jablonečku najdou vděčné prostředí. Málo platné, áčko v Jablonečku je divácky o třídu výš, než start v jablonecké juniorce. Petr Martínek a David Holman shodně říkají: „Nesmírně si startu těchto hráčů vážíme už proto, že se jim do Jablonečku chce, a to svědčí o jejich výborné morálce."

Oboustranně výhodná spolupráce prospívá, vždyť ten seznam hráčů, kteří prošli Jablonečkem, je za těch pár sezon široký: Karásek, Štemberk, Chropůvka, Sedláček, Rozkovec, Tichý, Kouřil, Šiohán, Paldus, Rudolf, Linka, Brezar, Králíčkové Petr a Ondra, Klíma, Barcuch,Dorničák, Helm, Vodrážka, Braun či Holman. Pokud jde o hráče z jabloneckého ligového kádru, tak nejvíce v Jablonečku vzpomínají na Crnkiče či Okleštěka. Crnki dal ve Svitavách za Jabloneček tří góly a šup, už se pak hned objevil v ligovém Znojmu.

Táhnou to nadšenci

Zajištění chodu klubu na tak malém městě, to by také byla dlouhá historie. Na bedrech mají doslova všechno dva lidé a jsou rádi za každou pomocnou ruku. Zasloužili by si výraznější podporu ze strany mateřské TJ Sokol, váží si pomoci města a i když součet těch částek není závratný a tvoří tak dvacet procent potřebné sumy, jsou za každou korunu vděční.

Ale věří v lepší zítřky. Ránu dostávají kluby podobné Jablonečku ze strany FAČR. Ten zrušil od příští sezony farmy. To je velký problém, protože sehnat a zaplatit vlastní hráče, to tedy bude! Není divu, že se jedná už dnes a hledají se možnosti, které budou zřejmě možné formou dlouhodobých hostování.

FAČR zrušil farmy

Však už s Ivanem Horníkem, ředitelem jabloneckého FK, na to téma už započala diskuse. Fotbal je pro Jabloneček nejen zábavou pro lidi, ale i dobrou reprezentací města. A diváci s fotbalem cítí, když bylo svého času nejhůř, uspořádali i finanční sbírku.

Jak vidí budoucnost oba hlavní protagonisté Petr Martínek a David Holman? „Budeme bojovat, sháníme sponzory i řešení situace, kterou nám FAČR nadělil. Ale věřte, těch problémů, někdy i klacků pod nohy je až příliš. A jak říká známé přísloví, stokrát nic umořilo i osla. Věříme, že fotbal pro Jabloneček zachráníme, ale bude to chtít víc podpory nejen od mateřské TJ, ale i od města. Víme, všichni mají svoje problémy, ale my věříme!" To není jenom o Jablonečku, s podobnou situací se potýká drtivá většina klubů v nižších fotbalových soutěžích.

Je to problém všude

Všude to táhnou dva, tři lidé, kterým se fotbal zasekl hluboko do těla. Patří jim uznání, obdiv, ale i přání hodně sil do věčného boje s problémy, které se na kluby valí jako na běžícím pásu. A je nutné na ty problémy upozorňovat a v zájmu fotbalu jim vyslovit nejen uznání, ale podat pomocnou ruku. Ten malý fotbal si to zaslouží snad víc, než ten profesionální.

Zajet si na fotbal do Jablonečku určitě stojí za výlet. Hráči a výkony jsou ke koukání, atmosféra k pohledání. Také atmosféra plní ve fotbale důležitou roli.

Pánové, za to báječné fotbalové odpoledne v Jablonečku, byť asi výsledkově nedopadlo podle Vašich představ, vřelý dík. Za výjezd k vám to stálo a doporučuji ho každému.