Dvanáct let trvá vláda Liberce pod Ještědem. Tolik let končil v konečné tabulce výš než Jablonec, dvakrát – jako jediný z „venkovských“ týmů získal titul.
Ale teď se to možná změní.

Zelení rivalové v řízném, ale i kvalitním derby vyhráli po čtyřech letech, teprve podruhé za jedenáct roků. „Až budeme vyhrávat pravidelně, můžeme být spokojeni,“ řekl pokorně Petr Zábojník, původem liberecký bek v barvách Jablonce.

Jeho klubu na jaře o jediný stupínek unikla pohárová Evropa. Teď však pod vedením pedagoga Komňackého navázal na pracovité a poctivé výkony a drží se znovu nahoře. Dokonce ještě výš. Aspoň na den úplně nejvýš…

Jak to přišlo v sobotu? První gól přišel záhy. „Standardy trénujeme. Honza Kovařík kopl ten roh dobře. Protáhl to přes všechny až na zadní tyč, já šel důrazně do balonu a dal to hlavou,“ radoval se Zábojník.

Poté mohl na druhé straně dvakrát oprášit střelecké kopačky loňský král ligových kanonýrů Andrej Kerič. Jenže stále zůstává na nule… I přes účast na sedmigólové pohárové kanonádě ve Dvoře Králové.

Aspoň na vyrovnání ho zastoupil další balkánský objev, srbský záložník Miloš Bosančič. Hned ve své premiéře nejprve chyboval při inkasované brance, pak zaváhání napravil a byl nejlepším mužem hostí.

Jejich tým drží díky na severu usídlenému agentu Majstrovičovi silnou „jugoslávskou“ enklávu. Čtyři Chorvaty, Srba i Bosňana. Ti přišli po cestě vyšlapané Keričem…

„Trénuje stále poctivě. Jenže si nevěří, protože mu schází hmatatelný výsledek,“ neví si s ním rady ani trenér Ladislav Škorpil.

Ten utrpěl první porážku s Jabloncem až ve svém 15. derby. To, že bylo podle jeho slov nejkvalitnější, mu nemusí pomoci.

Liberec se totiž trápí. Letos už počtvrté prohrál, k tomu ostudně ztratil Evropskou ligu. Má druhou nejhorší defenzivu v soutěži. Přitom v létě prodal stopera Košťála a později ještě prvního gólmana Zlámala do ciziny.

Co bude dál? Už před rokem podle informací Deníku majitel klubu Ludvík Kárl probíral se Škorpilem možnou spolupráci s Vlastimilem Petrželou. Jeho ještě čekalo léčení z gamblerské závislosti. V Liberci však stále bydlí a moc se mu nevede v druholigovém Žižkově. Ozvěně jeho jména nad stadionem U Nisy se nelze divit.