Před zápasem ani nepomyslel na to, že by mohla nastat. Po skončení duelu si ale tu paralelu nemohl nepřipomenout.
„A bylo to příjemné,“ líčí útočník Tomáš Necid.

Má za sebou parádní utkání proti Anglii. Zahajovací mač mistrovství Evropy do devatenácti let, který rozhodl dvěma góly.
A v čem spočívá ta podobnost? Před dvěma roky na Euru v Lucembursku se hned v prvním střetnutí proti Srbsku trefil také dvakrát, český tým vyhrál 2:1.

„Na ten šampionát vzpomínám hrozně rád. Bylo to krásných čtrnáct dní,“ usmívá se Necid.
„Jen škoda, že jsme to nedotáhli do konce,“ připomíná útočník cestu českého týmu až do finále, kde podlehl až po penaltovém rozstřelu Rusku.
Mimochodem, tehdejší výběr do sedmnácti let byl velmi podobný tomu nynějšímu do devatenácti, oba celky spojuje i osoba hlavního trenéra Jakuba Dovalila.

Bude se úspěch opakovat i nyní, na domácím šampionátu?
Nejen Necid by si to přál. I proto prakticky nemluví v první osobě jednotného čísla, namísto toho stále užívá slůvko „my“, čímž jen zdůrazňuje, jak důležitý je celý tým.

„Že v hledišti byla spousta agentů, kteří nás sledovali? Na to jsme při zápase nemysleli,“ odpovídá například útočník.
Necid skvěle nakročil k tomu, aby se „prodal“ do zahraničí. Zatím udělal pouze první, pořádně dlouhý, krok, ale… pro upřesnění: na šampionátu v Lucembursku vstřelil celkem pět branek a stal se nejlepším střelcem evropského turnaje.

A poté byl navíc vyhlášen nejlepším dorostencem roku 2006.
Kde bude na konci roku 2008?
Uplatní se ve Slavii, jejíž je odchovancem, a odkud v zimě odešel na hostování do Jablonce?
„To bych určitě rád. Chtěl bych trenérovi dokázat, že na to mám,“ zní odhodlaně z Necidových úst.
Třeba ale své kvality bude dokazovat úplně někomu jinému, než Karlu Jarolímovi. A možná to bude na západ od našich hranic…