Český fotbal symbolicky od přechodu na styl „na jednoho" je na hranici „koukatelnosti" a, bohužel, letošní Euro, až na několik mimořádných výjimek, žádný posun ke kýžené atraktivitě nepřineslo.

VLÁDNOU PRACHY

Dnešnímu fotbalu vládnou peníze a fotbal jako sport se krčí až někde vzadu. A tak někde se radují z přílivu milionů, ať už za přestupy či za výkony z bohatě dotované Evropy, jinde shánějí každou korunu; ovšem všude platí: hlavně neprohrát! Bohužel, s výjimkou sparťanského Holoubka, který pod dohledem zkušeného šéfa sparťanské mládeže Jaroslava Hřebíka hrál v dorostenecké soutěži tak úspěšně a atraktivně, že si ho dokonce povolal trenér áčka Ščasný mezi své asistenty.

K TOMU TO ALE SPĚLO

V Jablonci starší dorost po letech spadl a je to zřejmě logické vyústění poměrů, které v mládeži vládnou. Množství dobře honorovaných trenérů i „trenérů" prostě nedalo mládeži to, co tu naposledy předváděl Zbyněk Houška. Ony i ty trenérské příručky a videa mají omezenou působnost.

Vrcholem jabloneckého áčka byl zřejmě zápas v Kodani. Tam hráči předvedli skvělé dílo korunované postupem přes dánského favorita. Ale potom početná trenérská ekipa pod vedením zkušeného Jaroslava Šilhavého si to namířila od desíti k pěti a bůh ví proč, nikdo fanouškům nic nevysvětlil. Takže přišlo to typicky české: výměna trenéra, která však nejen že v loňském ročníku nic nepřinesla, ale výkonnost mužstva spadla do ještě do hlubších vod, než se čekalo.

ZELENÉ VLASY? CHYBA!

Takovým „vyhaslým majákem" bylo finále Českého poháru, kde favorizovaný Jablonec podlehl sousednímu Slovanu na penalty. Příčiny lze ovšem také hledat uvnitř kádru a nárocích trenérského štábu. Protože zelené vlasy před zápasem, to byla velká a zaslouženě potrestaná nepokora. Nejenže nebyly výsledky, ale výkony někdejších opor v čele s Vítem Benešem povážlivě zakolísaly.

NA TO JABLONEC DOJEL

A tak jablonecký fotbal dnes prakticky začíná od nuly. O Jablonci se ví, že klubový prezident svoje hochy miluje a moc po nich na hřišti nechce. Vloni měl svých starostí dost v čele svazu, sedět na dvou židlích moc nejde. A tak na to docela očekávaně fotbalový Jablonec dojel.

Když byl v zimě angažovaný trenér Frťala, bylo to ve fotbalové veřejnosti kvitováno už proto, že podobný pokus v sousedním Liberci s ligovým nováčkem mezi trenéry Trpišovským vyšel Slovanu nad očekávání. Ale Trpišovský našel v Ludvíkovi Karlovi zřejmě důraznějšího šéfa, než Frťala v Peltovi. A tak z toho byl na jaře pěkný guláš. Co týden, to jiná sestava, hráči v ní se tahali jako králíci z klobouku. Systém z tribuny nepochopitelný. Atraktivita zůstávala v kabině. Ale aby vše nebylo černé, Frťala uvedl na jablonecké světlo boží mladé borce Bredu a Mihálika. To mu slouží ke cti. Horší už bylo nakládání s Vojtou Kubistou, jedním z nejlepších v portugalské přípravě.

UVIDÍME NOVÉ TVÁŘE

Proto letošní přípravné období sleduji s velkou opatrností. Frťala měl v přípravě hráčů na dvě jedenáctky i s náhradníky, a to ještě nejlepší střelec Standa Tecl a právě mladý David Breda byli ve stavu marodů či rekonvalescentů.

SKONČILA JIM SMLOUVA

Mužstvo opustili „cizinci", kterým skončila smlouva Daniel Rossi, Ruslan Mingazov, José Romera a slovenský reprezentant Ján Greguš.

Tým doplnili na hostování Matěj Hybš ze Sparty, k němu další mladý sparťan, obránce Nový, po ose Jabloneček-Varnsdorf-Ostrava se vrátil Martin Kouřil. Na hostování ze Slávie přišel další mladík Bazal, z Plzně talentovaný středopolař Končal, z Varnsdorfu šikovný Mehanovič a z jablonecké líhně útočník Díl, další halv mladší Kubista Matěj a obránci Lischka se Štěpánkem.

JIRÁČEK BUDE PŘÍNOSEM

Největší jméno si nechám nakonec: Petr Jiráček, jako host ze Sparty, by měl v Jablonci restartovat svoji kdysi úspěšnou kariéru. Pokud se mu to povede, bude to pro Frťalův tým velký přínos.

Tolik hráčů běhalo na Střelnici naposledy v osmdesátých letech, kdy trenér Vlastimil Chobot vzal do přípravy k áčku prakticky celé béčko. V úvodu jsem psal o boji o diváka a napíšu to ještě jednou a jasněji: českého, jabloneckého, ale i evropského diváka nudí „šmrdlaná" kolem půlící čáry bez soubojů, sprintů, centrů a důrazných akcí ve vápně soupeře.

BARCELONU NEUMÍ

Tedy fotbal zkratkovitě nazvaný „barcelona", protože těch hráčů, kteří jsou schopni tu „barcelonu" hrát, je zlomek a v Čechách asi nikdo.

Guardiolův nešťastný systém přinesl do českého fotbalu jenom lenost, alibismus, a to vše se sečetlo a vyniklo s narcismem našeho prvního trenéra Vrby, jehož neomylnost se ukázala na Euru v pravém světle. Utekl do Machačkaly a sebereflexe? Žádná. Ale on ji po něm asi ani nikdo nechtěl …

Takže vše negativní pryč, selský rozum a nástup! Hrajte takový fotbal, který diváka baví. Český fotbal totiž, bohužel, postrádá to hlavní. A to je pokora a podívání se do zrcadla. Peníze ve fotbale byly, jsou a budou velice důležité, ale to, že fotbal je také sport a hraje se pro široké masy diváků, na to by si měl český fotbal zase vzpomenout.

NEDEJTE NA MANAŽERY

Český fotbal chce být evropský, zrenovované kvalitní stadiony, slušně placení hráči i rozhodčí, marketink skutečně na úrovni. Dokonce i s tím fotbalem pospícháme na placené televizní obrazovky, to je skutečně „evropské". Jenom ten neatraktivní, nekoukatelný a líný fotbal jaksi na hřišti ne a ne pozměnit na koukatelný.

Tak, pane Frťalo, ten půlrok snad na trenérské otrkání v lize stačil. Pošlete ty našeptávače z řad manažerů hráčů do háje. A řiďte se svým vlastním rozumem a přiveďte nám do Jablonce zase fotbal, který naplní ochozy.

TAK DRŽÍME PALCE!

A abyste viděl, jak to před mnoha lety v ochozech Střelnice vypadalo, svůj postřeh doprovázím dobovou fotkou.

Pokud by měl zápas a nejen tento první fotbalový trend, jaký se hráči snažili po celé utkání uplatňovat v poslední přípravě proti Písku, tak to by byla skvělá cestě směrem k fotbalovému divákovi. Držím palce!