Bez porážky prošli čeští hráči kvalifikační skupinou, teď je čeká baráž s Řeckem. Před svěřenci trenéra Jakuba Dovalila stojí poslední dva zápasy s Řeckem. V případě úspěchu si Češi zahrají na mistrovství Evropy v Dánsku a kvalifikují se tak i na olympijský turnaj v Londýně.

Před dvěma týdny jste na vlastní oči v Dánsku sledoval důležitý los play off. Jak vám při tom bylo?

Samozřejmě panovalo velké napětí. Náš lísteček zůstával v osudí hodně dlouho, postupně ze skupiny našich možných soupeřů vypadli silní Angličané a Španělé. Ve finiši na nás připadli Řekové.

Proč si myslíte, že Anglie a Španělska se všichni obávají?

Nenazval bych to obavami, ale respektem. Jde o fotbalově velké země, které se na všech úrovních zúčastňují závěrečných šampionátů, patří ke špičce. Také proto, že mají obrovskou základnu a mají z čeho vybírat.

Ve skupině jste skončili první před Islandem. Nezamrzelo vás, že Islanďané dostali lehčího soupeře než náš tým?

Samozřejmě mi to také blesklo hlavou. Ale jen na chvilku, kdo ví, zda je silnější Skotsko nebo Řecko? Pravda je, že v koši nasazených patřilo Skotsko k přijatelnějším soupeřům. Ale taková byla pravidla. To, že jsme byli nasazeni, nám vlastně žádné výhody nedávalo. Losovalo se i pořadí zápasů a síly v jednotlivých koších byly také rozloženy rovnoměrně. Byly tam týmy hodně silné i přijatelnější. Hodně tedy záleželo na konkrétním losu.

Za dva týdny se bude hrát první zápas play off s Řeky v Jablonci. Jak vypadá příprava na utkání?

Sehnali jsme si pět posledních utkání Řecka na videu. Spolupracujeme i s pozorovatelem Miroslavem Jirkalem, který nám dělá další rozbory. Máme tedy maximálně možné informace. Ty do srazu, který bude v pondělí před pátečním zápasem, utřídíme. Zároveň sledujeme hráče, kteří připadají v úvahu. Devět dní před zápasem bude zveřejněna nominace.

Co tedy říkají první poznatky o řeckém soupeři?

Mají tam asi pět extrémně vysokých hráčů, kolem sto devadesáti centimetrů a z posledních pěti branek, které vstřelili, dali čtyři po standardních situacích.

Kdo patří k nejznámějším, lépe řečeno k nejnebezpečnějším hráčům řeckého týmu?

Určitě jsou to oba vysocí stopeři. Papasthopoulos je teď v AC Milán, předtím hrál pravidelně v FC Janov. Kyriakos Papadopoulos v létě přestoupil do FC Schalke 04. Pak jsou hráči jako obránce Siovas, spoluhráč našeho Martina Latky v Panioniosu Atény, Gianni Papadopoulos a Mitroglu jsou z Olympiakosu Pireus. Ti mají zkušenosti i z evropských pohárů a kvalitních lig, takže to nebude nic jednoduchého.

Proč se v poslední době při plánování akcí rozhodujete pro Jablonec?

V Jablonci máme vynikající podmínky. V Břízkách je regenerace, tréninkové hřiště v těsné blízkosti, dobrá strava i ubytování. Navíc je v Jablonci po rekonstrukci velmi dobrý stadion, na kterém se nám daří. A diváci nám zde vždy mohutně fandili. Věřím, že tomu bude také tak proti Řekům. Dovolím si na fanoušky z regionu apelovat – jde opravdu o hodně, troufnu si říci, že na reprezentační úrovni se takových zápasů moc v Jablonci ještě nehrálo, a proto by bylo skvělé, kdyby nám lidé pomohli!

Hraje roli, že v jednadvacítce je i hodně hráčů z Jablonce a Liberce?

Je pravda, že fotbalistů z Jablonce a Liberce je dost, ale spíše jde o shodu náhod. Vždyť většina těch hráčů přišla z jiných klubů, třeba z Prahy, konkrétně ze Slavie. Ale jistě je výhodou, že hráči znají důvěrně prostředí.

Jak vidíte vyhlídky na postup?

Pochopitelně věřím, že dvojzápas zvládneme. Ale určitě nás čeká těžký soupeř, který bude hrát ze zabezpečené obrany na brejky. Bude to takové „pohárové“ měření sil, kde je to hodně o psychice. Asi to nebude fotbal z top kategorie, ale spíše taktická válka. Samozřejmě ideální by bylo jet do odvety s jakoukoli výhrou bez obdrženého gólu.