Trenér reprezentace do 21 let Jakub Dovalil odpovídal na otázky před začátkem ME.

Nezadržitelně se už blíží začátek evropského šampionátu jednadvacítek. Hlavním cílem je postoupit na Olympijské hry v Londýně, každopádně medaile by asi také potěšila.

Cílem zůstává olympiáda, což v podstatě měl zaručovat postup ze základní skupiny. Pokud teda postoupí Anglie, když ne, tak se bude hrát o postup do Londýna v play off. Samozřejmě, kdybychom ze skupiny nepostoupili, tak by to bylo takový smutný.

Čeká na vás těžká skupina, kde se střetnete s Ukrajinou, Anglií a Španělskem. Postup však není nereálný.

Tak druhá skupina vypadá, že je papírově slabší. Nicméně ty mančafty se tam dostaly, jsou kvalitní. Na turnaji je výhoda, že nikdo není favorit. Tam si můžeme ty body vzájemně nějak pobrat a podle mě bude rozhodovat první utkání a podle toho se to bude odvíjet dál.

Takže v úvodním utkání by asi nebyla dobrá ani remíza, souhlasíte?


Takhle, úplně nejhorší varianta je prohra. Já už jsem upozorňoval na to, že možná Ukrajina bude ještě těžší soupeř než Španělsko a než Anglie. Mají v týmu klíčové hráče ze Šachtaru Doněck, z Dynama Kyjev. To jsou dneska v podstatě velkokluby v Evropě, startující pravidelně v evropských pohárech. Je to opravdu silné mužstvo, je tam šest hráčů, kteří jedou a kteří nastupují za A tým. My jsme tam měli hráče, kteří jeli s áčkem, ale nastoupili na dvacet minut nebo poločas a třeba vůbec nehráli. Některý jejich kluci hráli v podstatě tři čtvrtě roku za seniorské áčko. Jsou to hráči velmi kvalitní a málokdo si to uvědomuje. Takže Ukrajina bude asi nejtěžší soupeř. Pak je to o tom, že když se vyhraje, tak je pak ta práce jednodušší, protože se tým dostane do pohody. Takže já bych řekl, že je prostě důležité první zápas vyhrát a jedno jakým způsobem. Jestli bude dobrý výkon a vyhrajeme, tak to bude v pořádku a jestli bude špatný výkon a vyhrajeme, tak to bude taky v pořádku. Tím, že se počítá výsledek, tak je prostě potřeba první utkání vyhrát.

Už se stává pomalu tradicí, že do nominace se dostává hodně hráčů z Liberce a Jablonce. Teď však bude chybět Honza Vošahlík. Jak jste přijal informaci o jeho zranění a následné absenci na ME?

Za prvé si myslím, že to byl zbytečný zákrok od Trubily a je z podivem, že to nebylo ani potrestaný. Když někdo někomu přetrhne vazy, tak by měl minimálně dostat žlutou kartu. Já jsem teda přímo ten zákrok neviděl, ale říkal mi to trenér Komňacký. No a u Honzy to vypadá, že to na devadesát procent nestihne, má tam teda přetržený jeden ze tří vazů, naštěstí ne ten nejdůležitější, ale v podstatě dneska je ve stadiu, že ho to bolí při chůzi. Řekl bych, že je to pro něj taková malá tragédie. Měl formu, podílel se jedním gólem na baráži s Řeckem. Je to dobrej hráč pro tu kategorii, splňuje i určitá kritéria z hlediska výšky a tak. Takže já si myslím, že je to určitě škoda.

Když jste dával dohromady nominaci, tak jste povolal i Václava Kadlece ze Sparty. Mohl by být třeba on dobrou náhradou za Vošahlíka na jeho postu?

Nad Kadlecem teď také ještě visí otazník, protože má problémy s kotníkem. Není to teda jako s Honzou Vošahlíkem, nicméně já bych s ním spíš počítal do útoku nebo jako podhrotového hráče. Já si myslím, že pro něho post krajního záložníka asi úplně není.

Když se podíváme na hráče z Liberce a Jablonce, tak mají podle vás nějakou šanci do budoucna usilovat o zařazení do reprezentačního áčka?

Já si myslím, že určitě. Možnost má každý a záleží jen na nich. Hráči to jsou kvalitní tady na tu kategorii. Odehráli už několik zápasů na mezinárodní úrovni, ale pořád mezi áčkem a jednadvacítkou je ještě velký skok. Musí na sobě pracovat, pokud by se jim povedlo, že by se dostali do zahraničí, tak se jejich příprava ještě zkvalitní a určitě tu šanci mají.

Takže by se mohla třeba opakovat situace z let 2000 až 2002, kdy hráči jednadvacítky plynule přešli od kádru áčka, kde vydrželi několik let.

Obecně by to měl být i cíl naší výchovy hráčů. Samozřejmě každá medaile nebo něco takového je hezké, ale největší ocenění pro hráče je, když může nastoupit za seniorské národní mužstvo. Může se podílet na jeho tvorbě, to znamená, že by to bylo jako za trenéra Brücknera.

Před časem jste měl zcela oprávněné obavy, že Tomáš Pekhart nedostává tolik příležitostí ve Spartě. V posledním ligovém zápase se však opět dvakrát skóroval, uklidnilo vás to trochu?

Já si myslím, že svou kvalitu potvrdil, i když místo v základní sestavě nevybojoval. Jeho bilance je pořád dobrá. Na jaře teď dal šest gólů ve Spartě, když nastoupil v pěti nebo šesti zápasech. Zařídil ještě pokutový kop. Takže i v té malé vytíženosti je jeho forma dobrá.

Myslíte si, že by Pekhartovi pomohlo na celkové pohodě před Eurem, kdyby získal korunu pro krále střelců?

Tak já si myslím, že by mu to určitě pomohlo. Je to individuální ocenění a myslím si, že sedmnáct branek je dobrá hranice. Samozřejmě dřív měl Siegl a Lokvenc dvacet nebo dvacet dva branek. Takže si myslím, že kdyby hrál od začátku, tak klidně mohl tu hranici dvaadvaceti branek překonat.

Co říká trenér Jakub Dovalil o soupeřích v základní skupině?
Ukrajina:
„Ukrajina většinu kvalifikace odehrála systémem 4-3-2-1, má lepší útočnou fázi než obranou. Má po čtyřech hráčích z Dynama Kyjev a ze Šachťaru Doněck, kteří pravidelně nastupují.“
Španělsko: „Španělsko je podobné jako jejich A mužstvo. Taky hrají v rozestavení 4-3-2-1, krátké přihrávky, výborně jeden na jednoho, taky mají hráče, kteří mají něco odehráno. Obrovská síla. Dokázali jsme je na sedmnáctkách i na dvacítkách potrápit, nebojíme se jich.“
Anglie: „Anglie je trošku neznámá. Nejčastěji hraje systémem 4-3-3, pro nás je dobře, že ji uvidíme dvakrát přímo na šampionátu. Mají řadu hráčů z Premier League, takže také nic jednoduchého.“
Program ME U–21 2011 v Dánsku
Češi odehrají zápas základní skupiny ve Viborgu. Svou pouť zahájí 12. června od 18 hodin proti Ukrajině. Pak hrají 15. června opět od 18 hodin proti Španělsku. Poslední střetnutí v základní skupině čeká český tým 19. června od 20.45 hodin proti Anglii.
Nejlepší dva týmy z každé skupiny pak postoupí do semifinále.