„V Jablonci máme asi padesát rozhodčích. Třicet jich píská okres, ostatní kraj. Nový zájemci se moc nehrnou. Občas se někdo zapojí z mladých hráčů, když třeba nemůže pokračovat s fotbalem ze zdravotních důvodů nebo působil ve vyšší soutěži a v nižší hrát nechce," popsal situaci v branži fotbalových sudích Jiří Vosika, předseda komise rozhodčích Okresního fotbalového svazu v Jablonci. Sám pískal i krajské fotbaly, působil jako delegát divize ČFL a pak začal dobrovolně pracovat v okrese a kraji. S obsazování krajských a okresních fotbalových zápasů má mnohaleté zkušenosti. Proto i oprávněně potvrdil, že se rozhodčí neobejdou bez pořádného proškolení a pravidelného doškolování, aby mohli čelit všem nástrahám, které je na hřišti čekají. A nezbytné jsou také jejich fyzické předpoklady.

PŘIVÍTAJÍ TAKÉ ŽENY

Když zvládne sudí písemné testy, nic nebrání tomu, aby začal pískat, ženy nevyjímaje. „Na okrese máme teď jen jednu rozhodčí, Andreu Plátkovou, která navíc ještě sama také hraje fotbal. Jinak se ženy do pískání moc nehrnou. Kdysi jich bývalo víc. Většinou to jsou ty, které samy fotbal hrály. Dost jich bývalo kdysi z týmu Čertic," okomentoval zájem žen o píšťalku Jiří Vosika a zdůraznil, že rozhodčí musí mít pevné nervy a být obrněný na všechno. „ Na diváky by neměl reagovat. Ale pokud to přesáhne určitou mez, může zápas ukončit. Většinou to ale vyřeší pořadatelé, kteří takového fanouška vyvedou z hřiště," uvedl předseda komise.

TAKOVÉ FANOUŠKY NE! Stálo by za to, aby se více kolem sebe pořadatelé rozhlíželi. Stává se totiž na některých fotbalových hřištích okresu, že slovník příznivců klubu často nelahodí uchu ostatních fandů. A už vůbec, když sebou mají malé děti. Fotbal je tvrdý, ale všechno má své meze. Možná i to je důvod, proč někde na hřištích fanoušků ubývá. Ne každý, který přijde svůj tým podpořit, má totiž chuť takové řvouny poslouchat.

Na otázku, jak jsou na tom rozhodčí finančně, vysvětlil Jiří Vosika, že odměny se řídí tabulkami.

MUSÍ NA NĚ BÝT SPOLEH

Čím vyšší píská soutěž, tím víc dostane. Na okrese je to pětistovka pro hlavního sudího, pro asistenta rozhodčího tři sta padesát.

Předseda komise rozhodčích ale zdůraznil, že na sudí musí být hlavně spolehnutí, a to říká z vlastní zkušenosti, neboť měl dlouho na bedrech obsazování víkendových zápasů právě na okrese. „Nejlepší je, když se mi někdo omluví v pátek večer nebo dokonce i v sobotu dopoledne. To se pak těžko hledá náhrada. Ještě, že existují takové opory, které, když můžou, tak pomůžou, třeba Fanda Kafka, Ivan Vasko, Václav Albl, Jaroslav Lejsek, Karel Lebeda, ale i řada dalších. U nich vím, že když zvednu telefon, tak se mi snaží vyjít vstříc," vylíčil Jiří Vosika.

Sudí se vždycky oběma týmům nezavděčí, zvláště ne tomu, který prohraje a často pak řeší sporná rozhodnutí rozhodčího a upozorňuje na jeho chyby. Jak si s tím poradí komise dál? „Když přijde oficiální podnět se všemi náležitostmi, tak ho komise rozhodčích řeší a autorovi písemně nebo emailem odpoví. Nejprve si ale pozve rozhodčí i zástupce druhé strany a vyslechne si je. Pak je to věc názoru. Zvláště v okrese, kde zatím neexistují videozáznamy zápasů. V kraji už se jimi ale řídit může. Tam k dispozici jsou," uvedl Jiří Vosika. A když se chyba rozhodčího prokáže, tak za ni vyfasuje odpovídající trest.

Soutěže v kraji a na okrese začnou příští víkend. „Papírové podklady mám hotové. Sudí mají v pátek 12. srpna seminář," uvedl.