Ajax je přes potíže, které s jabloneckou hrou v úvodním duelu Evropské ligy ve svém svatostánku měl, stále jasným favoritem. Hráči si určitě ten zápas užili, stejně jako si to užilo nás, pár desítek „Jabloneckých"fandů v ochozu. Všechny nás nakonec ale trochu mrzí, že Šilhavého tým, ač mohl, tak neskóroval. Protože tak v Amsterdam Aréně mohla vybuchnout daleko větší bomba. Ale ona vybuchla i přesto.

Určitě přijede áčko

Slavný Ajax, jehož trofeje jsou vyobrazeny pod střechou skvostné arény (a že jich je!), má na lavičce dva z hráčů nejslavnějších epoch tohoto slavného klubu, trenéra De Boer s asistentem Bergkampem, takový odpor zřejmě nečekal. A výsledek zaručuje, že do Jablonce ke čtvrteční odvetě nastoupí určitě v dresu Ajaxu áčko! I za to patří hráčům Jablonce dík.

A propos Ajax, je hrdý reprezentant slavného města a přístavu. První zmínky o Amsterdamu se datují někdy v roce 1000, o tisíc let později slávu města drží fotbalisté. Není divu, že mezi nejslavnějšími jmény převažují fotbalisté. Posuďte sami, například:

• André Hazes (1951 - 2004), zpěvák

• Theo van Gogh (1957 - 2004), režisér, publicista, televizní producent a herec

• André Kuipers (* 1958), lékař a astronaut ESA

• Ruud Gullit (* 1962), fotbalista

• Frank Rijkaard (* 1962), fotbalový trenér a bývalý záložník

• Dennis Bergkamp (* 1969), fotbalista

• Patrick Kluivert (* 1976), bývalý nizozemský fotbalový reprezentant

• Denny Landzaat (* 1976), fotbalový záložník

Amsterdam dnes obývá kolem 850 tisíc obyvatel, je tedy menší než Praha. Plnou třetinu tvoří přistěhovalci a zajímavostí je, že zde žijí lidé 177 různých národností.

Pořádně to dunělo

Město leží na řece Amstel a Ij. Amsterdam si svůj Ajax hýčká, je reprezentantem města a jako takový se i chová. Dávno před zápasem to v různých barech, kavárničkách či pubech dunělo. A to doslova. Ale rojilo se to i v Amsterdam Areně. Tak trochu mi bylo líto kolegů novinářů, kteří přijeli do Amsterdamu za prací. Auto v podzemí, akreditace v I.patře, místo ve druhém patře, tiskovka v přízemí. No, bylo tam pro ně i schodiště co připomíná točité schody na Petřín. To vše a možná i další vstřebávali fandové i hráči během své návštěvy v tomto krásném a zajímavém městě. Ti, kteří jeli po vlastní ose pak až do Německa, projížděli krajinou, ve které je obrazně nejvyšší horou vzrostlá řepa… Však i Ajax z těch bájných výšin tak trochu spadl a sází na mládí své akademie. Ale, když se někde někdo zajímavý objeví, tak hup na něj!

Na co se vzpomíná

A tak za Ajax kope nejen polský reprezentant, který nám dal tu nešťastnou penaltu Arkadiusz Mlika, ale i velký talent z Česka Václav Černý. Na toho asi Filip Novák, na něhož míří laso z Kodaně, bude dlouho vzpomínat. Ten kolotoč zadarmo v Černého podání třicet tisíc červenobílých fanoušků na tribunách tedy hodně rozparádil !

A na co se bude nejvíce vzpomínat? Na šance Doležala, Greguše i Wagnera. Na atmosféru v ochozech, kterou, na rozdíl od Střelnice, rozproudila rytmická hudba už před zápasem. Však jsem už moderátorovi Honzovi Žílovi taky tlumočil připomínky řady diváků, že na Střelnici to vypadá, jako že spíše hraje hudba z Marsu a sci-fi z Vetřelců. Vzpomínat se bude také na všudypřítomnou korektnost a respekt, jaký všichni vůči Jablonci chovali. A na skvělou akci domácích, jedinou v utkání, která zápas rozhodla. A z Víta Beneše udělala docela nezaslouženě otloukánka. A nakonec taky na ten fotbalový chrám Amsterdam Arena, který ještě dlouho po utkání natěšení, byť trochu smutní hráči nechtěli opustit. Vůbec se nedivím. Jablonec totiž ve své historii prožil zatím to největší, co zažít mohl.

Nejsou nazdárkové

A ta reklama města mi připomněla to legendární Paroubkovské, pánové, kdo na to má? No zaplatit takovou reklamu jinak než fotbalem, no tak na to bezesporu v Jablonci nemá nikdo, buďme na to patřičně hrdí! A vy přátelé, co to čutání do balonu až tak nemusíte, se nad tím alespoň zamyslete.

Čtvrteční odveta slibuje být skvělou fotbalovou podívanou. Domácím jedna rada: nepropadejte euforii a zaslouženému plácání po zádech z prvního zápasu. Jste FK Jablonec a hrát tu bude Ajax Amsterdam. S respektem a pokorou, ale s tunou odpovědnosti, bojovnosti se mnohdy stane to, co nikdo nečeká. Ajax už ví, že jablonecký tým nejsou nazdárkové, kteří padnou před slavným jménem. O to to bude mít Šilhavého tým složitější.

O to ale jede. A o to je ten fotbal krásnější a zajímavější!