Jirka se narodil 1.listopadu 1932 v Libuni, dětství prožil v Lomnici nad Popelkou ale v roce 1945 se přestěhoval do Jablonce. Zde kromě základní školy absolvoval i uměleckou průmyslovku a dálkově se pustil do studia ITVS, kde se jako student potkal také s Věrou Čáslavskou. Do roku 1968 působil v Jablonci jako hráč, tehdy se hrála druhá liga a derby s Libercem,Vrchlabím a Mnichovým Hradištěm, to byly nelítostné bitvy nebýt mezi těmito mužstvy vysoká síť, tak by to mnohdy dopadlo špatně. Ale po sprše vždy skončili u pivka jako nejlepší přátelé.

Po skončení hráčské kariéry se ujal trenérské taktovky a to zde úřadovala náramná parta na čele s Jirkou Pochopem či „bum bum“ Danilevičem a dalšími hráči. Kromě volejbalu hrál Jirka také tenis či basket, pracoval jako učitel v jabloneckém učilišti. Jeho další štací bylo kormidlo u volejbalistek liberecké Lokomotivy, kde našel v roce 1981 v Ivaně Moulisové svoji druhou životní partnerku, se kterou odjel původně na dva roky do Itálie, kde Ivana hrála za Piombino a Jirka tam pracoval jako trenér.

Odešla další jablonecká sportovní osobnost. Volejbalista tělem i duší, hráč, trenér Jirka Kůtek.Zdroj: Deník / Dagmar BřezinováPo dvou letech volejbalu v Itálii se přesunuli do Švýcarska, kde zůstali natrvalo. Jirka často jezdil do Jablonce, který mu přirostl k srdci. Není divu, že mu rodina splnila jeho poslední přání, protože Jirka chce sníž svůj věčný sen právě v místě, kde dosáhl tolik sportovních úspěchů a které mu přirostlo k srdci. Rozloučení s Jirkou Kůtkem se uskuteční v úterý 9. října v dopoledních hodinách v obřadní síni jabloneckého hřbitova, kde se s ním rozloučí jeho početná volejbalová rodina, přátelé, kamarádi.

Čest Tvojí památce Jirko!