VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jozef Weber: Nějaké body nám chybí

Jablonec n. N. /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Fotbalisté Baumitu mají za sebou podzimní část sezony, která byla i díky účasti v předkole Evropské ligy vcelku pestrá. Ovšem postavení v tabulce není podle představ Jozefa Webera. „Poztráceli jsme pár bodů, které nás mrzí a které nám teď chybí,” říká.

14.12.2011
SDÍLEJ:

Asistent trenéra Baumitu Jablonec Jozef Weber.Foto: Archiv Deníku

Po podzimu jste na pátém místě a stále ve hře o evropské poháry. Nicméně současné umístění asi nebude podle vašich představ.

Určitě ne, poztráceli jsme tam pár bodů, které nás mrzí a které nám teď chybí. K naší optimální spokojenosti chybí nějaké tři čtyři body.

To by znamenalo zhruba umístění na třetím místě, kdyby se přičetly chybějící body.

Přesně tak. Zisk okolo třiceti bodů by bylo ideálnější. Jak říkám, tam jsme poztráceli zbytečně body, některé zápasy venku jsme nezvládli a body nám dneska chybí.

Teď momentálně ztrácíte na druhé místo sedm bodů. Na vedoucí Spartu je odstup už hodně velký, třináct bodů. Myslíte, že je reálné se dostat za jaro minimálně do první trojky?

Tak na Spartu je ztráta obrovská, tam už je to samozřejmě složité. Ale na první trojku ještě samozřejmě máme šanci zaútočit. Hlavně na Plzeň, ta nemá takový bodový náskok před námi a navíc ji máme doma, takže ta šance tam určitě je.

Když se podíváme na začátek podzimu, tak mezi evropskými poháry jste doma sice remizovali a venku prohráli, nicméně pak se vám celkem dlouho dařilo. Závěr podzimní části se ale příliš nevydařil. Jak to vysvětlit?

Na to jsou různé pohledy. Samozřejmě tam byli jiní soupeři v závěru podzimu, zápasy nebyly ideální z pohledu výsledku, ale výkony v pořádku. Třeba v Liberci jsme odehráli dobré utkání, první poločas se Spartou byl také velmi kvalitní. Bohužel jsme ale z kvalitních výkonů vytěžili jen bod. Takže to je přesně to, co jsem již zmiňoval, že nám ty body chybí. Ve druhé části podzimu jsme nezvládli některé zápasy venku i herně. Třeba proti Slovácku a v Hradci. Tam jsme neodehráli dobrá utkání.

Ze zápasů s týmy, které jsou v tabulce nad vámi, tak jste získali dohromady jen dva body za remízu s Libercem a Mladou Boleslaví. To také o něčem svědčí.

Je to tak, právě pro to jsou ty mančafty před námi. Tabulka o něčem svědčí. V Plzni jsme měli dobře rozehraný zápas a nezvládli jsme ho, s Boleslaví to bylo mezi pohárovými zápasy, to bylo takové specifické, bohužel jsme výsledkově nezvládli zápas v Liberci, kde jsme mohli vyhrát. Pak jsme doma prohráli se Spartou a to se v tabulce projeví.

Po halovém turnaji v Liberci vám začala dovolená. Nebude však moc dlouhá, protože liga startuje díky Euru dřív a začátek přípravy máte v plánu na 2. ledna. Na čem se budete snažit v zimě nejvíce pracovat?

Máte pravdu, ta dovolená je kratší, než bývala. Opravdu začínáme druhého ledna, protože liga začíná dřív. Co se týče zimní přípravy, tak tam je cíl jasný. Kvalitně se připravit na jaro, protože se určitě nevzdáme boje o třetí místo a navíc jsme ve hře v Ondrášovka Cupu, takže jsme ve hře na dvou frontách a v obou máme šanci se dostat do evropských pohárů. Takže musíme být kvalitně připraveni.

Jak byl podzim ve statistikách?
Evropská liga UEFA
2. předkolo: Flamurtari - Jablonec 0:2; odveta Jablonec - Flamurtari 5:1
3. předkolo: Alkmaar - Jablonec 2:0; odveta Jablonec - Alkmaar 1:1
Gambrinus liga
1. Jablonec - M. Boleslav 0:0; 2. Sparta - Jablonec 2:1; 3. Jablonec - Bohemians 5:0; 4. Jablonec - Ostrava 4:0; 5. Č. Budějovice - Jablonec 1:5; 6. Jablonec - Slavia 4:0; 7. Plzeň - Jablonec 4:2; 8. Jablonec - Žižkov 3:1; 9. Slovácko - Jablonec 1:0; 10. Jablonec- Příbram 5:1; 11. Dukla - Jablonec 1:3; 12. Jablonec - Teplice 0:1; 13. Hradec - Jablonec 0:0; 14. Jablonec - Olomouc 2:0; 15. Liberec - Jablonec 2:2; 16. Jablonec - Sparta 2:4.
Ondrášovka cup 2011/2012
2. kolo: Roudnice - Jablonec 0:8
3. kolo: Kunice - Jablonec 4:6
Osmifinále: Jablonec - Dukla 1:0; odveta Dukla - Jablonec 3:2
Pořadí střelců klubu v první lize
1. Lafata (18 gólů); 2. Kovařík (5); 3. Kopic (4); 4. Beneš a Jarolím (oba 3); 5. Piták a Zábojník (oba 2)
Počty minut v první lize
Loučka, Pavlík a Špit (všichni 1440 minut z 16 utkání)
Diváci v první lize
Jablonec vidělo celkem v zápasech doma a venku 66441 diváků, což je 4152 divíků na zápas. Domácí zápasy Jablonce navštívilo celkem 33742, to znamená průměrně 3749 diváků na zápas. Nejvíce diváků přišlo na duel se Slavií Praha - 5452. Nejméně naopak na zápas s Olomoucí - 1950.
Prodkutivita v první lize
Jablone za podzim nastřílel celkem 38 branek a 18 jich inkasoval. Vybojoval 27 bodů, což pro Jablonec znamená průběžné páté místo v tabulce. V domácích zápasech Jablonec vsítil 25 branek a jen sedm jich inkasoval. Naopak venku Jablonec skóroval jen třináctkrát a jedenáct gólů obdržel.


Tomu napovídá počet přípravných zápasů, kterých máte v programu přípravy opravdu hodně. Takže prostoru na pilování herní fáze je dostatek.

Přesně tak. Je také otázkou, v jakém složení nastoupí kádr v lednu do přípravy. Budeme se věnovat zkvalitňování naší hry. Může se také stát, že někteří hráči odejdou a my budeme muset do mužstva zabudovat někoho nového, takže k tomu ty přípravné zápasy slouží.

Naznačil jste, že by mohl někdo třeba tým opustit. Máte už nějaké informace, kdo by mohl z Jablonce odejít? Případně kdo by mohl přijít na doplnění kádru?

Na doplnění kádru jsme se dohodli, že budeme pracovat v momentě, kdy budeme vědět, jaké budou odchody. Pokud nebudou nějaké výrazné odchody, tak nebude ani výrazné posílení kádru. Těch patnáct šestnáct hráčů máme kvalitních, šanci dostávají mladší hráči jako Vaněk a Novák. Honza Vošahlík už se uzdravil a určitě se popere o svou šanci. Takže tihle hráči budou dostávat příležitost. Uvidíme, kdyby došlo k odchodu nějakého klíčového hráče základní sestavy, tak bychom hledali náhradu asi i někde jinde. Pro trenéry je důležité vědět, v jakém stavu bude kádr. Asi víme, o čem mluvíme, mluvíme o Davidu Lafatovi, a to je klíčový bod, jestli by odešel, tak bychom museli do útoku shánět nějakou posilu.

Právě David Lafata je, dá se říct, nejdůležitějším hráčem na hřišti. Tím ale nechci snižovat důležitost dalších kluků, ale přece jen na něm stojí ofenziva týmu. Bylo by to pro vás trenéry náročné odehrát jaro bez elitního střelce?

Co si budeme povídat. Hráč, co dá osmnáct gólů za podzim, nepůjde jen tak lehce nahradit. Ale museli bychom si s tím poradit, a sehnat typologicky takového hráče je skoro nemožné. O tom jsou ty přípravné zápasy, třeba zkusit jiné rozestavení. To ale předbíhám, ale byl by to odchod klíčového hráče a určitě by ten zásah byl značný.

Kdyby tedy Lafata teoreticky odešel, tak by se Jablonec vrátil k systému na dva útočníky?

Samozřejmě, pro nás rozestavení není dogma. Jestli sledujete vývoj v Jablonci, tak ta sestava takhle vykrystalizovala. Když tady byl Pekhart, tak jsme hráli na dva útočníky celé jaro. Takže nejsme žádní dogmatici, co se týče rozestavení. Když budou dva kvalitní útočníci, kteří budou mít větší přínos pro mužstvo než třeba Jarolím a Piták v záloze, tak to tak můžeme rozestavit, to není problém. Ale jak říkám, jde spíš o kvalitu a nejde o to, aby tam dva útočníci jen stáli. Postavit dva útočníky není umění, můžete postavit i tři, ale jde o to, jestli mají větší kvalitu než stávající hráči v kádru.

Vraťme se teď zpět k Evropské lize. Podruhé v řadě jste absolvovali předkolo a určitě byla letošní cesta pohárovou Evropou úspěšnější než první pokus s Apoelem.

Přesně tak, bylo to úspěšnější, napravili jsme dojem. Ten první rok jsme trochu doplatili nejen my jako tým, ale i fanoušci a novináři na to, že jsme brali Apoel Nikósii jako rovnocenného soupeře, také byl soupeř veřejností trochu podceňovaný. Když se teď podíváte, tak postoupili ze základní skupiny Ligy mistrů. A je tam osm nebo devět hráčů v sestavě, kteří hráli proti nám. Takže to asi nebyla náhoda, že nás vyřadili. Co se týče letošního roku, tak jsme postoupili přes albánský tým, což bylo důležité i pro diváky. Pak jsme měli trochu smůlu na los. Myslím si, že jsme neudělali ostudu a odehráli jsme s Alkmaarem dva dobré zápasy. V domácím prostředí to byl vynikající zápas z obou stran. Kvalitu toho výsledku ještě zdůrazňuje fakt, že Alkmaar vede holandskou ligu, to určitě není náhoda.

Otázka návštěvnosti je v Jablonci stále velkou diskuzí. Právě na Alkmaar se očekával plný dům, je to holandský mistr, ale přesto byla návštěva dejme tomu standardní. Čím to je, že nechodí moc lidí na fotbal?

Je to škoda. Když se vrátíme na zápas s Apoelem, tak kyperský fotbal se u nás podceňuje. Za Apoel hrají dva Brazilci, Argentinec, to je někde úplně jinde. Nedokážu si představit, že by u nás působil tým s takovým rozpočtem a s takovými hráči. Co se týče Alkmaaru, tak si myslím, že ten tým nemá takový zvuk v České republice. Dneska už je před Ajaxem a Feyenordem v tabulce, ale pro českého fanouška je pořád větší jméno právě třeba Ajax nebo Feyenord z holandského fotbalu. Ale samozřejmě nás to hodně mrzelo, myslím si, že holandský tým by u nás měl vyprodat stadion. Těch důvodů a příčin je asi víc. Liberec druhý, my třetí čtvrtí, hrajeme v předposledním kole o druhé místo a byla návštěva průměrná. I když psali pět tisíc devět set diváků, tak si nemyslím, že tam tolik lidí bylo. Přemýšlíme nad tím, ale těžko to zdůvodnit.

Možná se dá říct, že je to celkovou vizitkou českého fotbalu. V minulých letech se divákům třeba nelíbilo málo branek a spíše defenzivní bitvy. Naopak letošní sezona začala dobře, padá hodně gólů a většina týmů se snaží hrát otevřený fotbal. Také jsou návštěvy trochu vyšší, ale pořád to asi není to, co by si klub představoval, že?

Těch důvodů je samozřejmě víc. Dneska si zapnete satelit přes víkend, a když máte chuť a náladu, tak vidíte pět šest fotbalů přes italskou, španělskou a anglickou ligu, takže ta konkurence je ohromná. Co si budeme namlouvat, nejsme až tak fotbalový národ, vím, že to fanoušci neradi slyší. Máme takové tři tisíce věrných skalních fanoušků, kteří chodí, ale nenabalují se na to další, jako třeba v Německu chodí rodiny s dětmi, kteří se jdou podívat na fotbal, tak u nás nepřijdou. I přesto, že se zlepšila infrastruktura stadionu a jak říkáte, že i fotbal je koukatelný, padají góly, je to ofenzivnější, tak přesto to lidi neodláká od televize.

Když se trochu dotkneme managementu klubu, tak myslíte, že by i tam byla možnost zlepšit prezentaci klubu?

Na to jsou různé názory po městě, ale myslím si, že v rámci možností Jablonce se toho dělá dost. Je internet, stránky fungují, informace o tom, že fotbal je, tak jsou k dispozici. Myslím si, že mediálně to někam posunout je téměř nemožné. Není to hokej, kde jsou o pauzách třeba roztleskávačky, je to prostě jiný sport a fanoušek musí mít fotbal rád. Fotbal se hraje v zimě, víte, jak je to v Jablonci. Najednou je v televizi přímý přenos a hrajeme v pátek v osm večer, večer je zima a na fotbal přijdou jen lidi, co ho mají rádi a nebo ti, co nám fandí. Určitě máme ještě nějaké rezervy, ale nemyslím si, že je propagace hlavní příčina menší návštěvnosti.

Jarní část ligy bude určitě dramatická, tak jaký je váš cíl do druhé poloviny soutěže, abyste se dostali alespoň na třetí místo?

Vidíte, jak jste všichni náročnější (smích). Pro nás pro trenéry a hráče je to velké vyznamenání, že po pěti letech, co jsme tady, tak se řekne alespoň na třetí místo. Určitě se kvalitně připravíme a jak jsem říkal, máme i Ondrášovka Cup, který nepodceňujeme, a je to také cesta do evropských pohárů. Máme určitě velkou motivaci se dostat co nejvýš a nějaký pohár pro Jablonec získat.´

Gambrinus liga pokračuje 17. kolem 18. února, kdy se Jablonec představí na hřišti Bohemians 1905.

Autor: Martin Bergman

14.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda Octavia - Čína
AUTOMIX.CZ
22

Tohle opravdu není Superb. Škoda v Číně prodává jednu zvláštnost

Oslava 100. výročí narození plk. Františka Truhláře, válečného hrdiny, československého letce a střelce i stíhače britské RAF, proběhla 21. října v Lomnici nad Popelkou. U Truhlářova pomníku proběhl pietní akt s přeletem letounů JAS-39C Gripen Vzdušných s
23

Vzdali letci vojenskou poctu, vzpomněli na rodáka

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Jablonec, Pivovarská

Jablonecko – Ve středu 25. října přinese Jablonecký deník čtenářům další díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Reakce KNL na povolební prohlášení poslance Bláhy

Liberec – Přinášíme reakci Krajské nemocnice Liberec na povolební prohlášení poslance Jiřího Bláhy (ANO).

O české povolební hysterii a nenávisti

Jablonecko - Poznámka redaktora Jana Sedláka.

Politolog Jan Kubáček říká: „Kroužkování nakazilo i ODS“

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ - Podle známého politologa Jana Kubáčka jsou voliči v Libereckém kraji vybíraví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT