Nechyběl ani týmový lékař Radek Fejgl, asistent trenéra Jozef Weber a technický ředitel klubu Vladislav Kavan. Navíc si do party přibrali také Jana Baranka a Petra Pižanowského.

Elitní kanonýr Jablonce David Lafata měl nejlepší čas ze současných hráčů Jablonce. I když v absolutním pořadí obsadil 2243. místo, nijak ho to netrápí. O výsledek totiž nešlo. „Jsem rád, že jsem to přežil,“ řekl v rozhovoru Lafata.

Místo odpočinku po sobotním zápase jste se vydal se spoluhráči na start Jizerské padesátky. Jaký to byl pro vás zážitek?

Byl to velký zážitek. Nikdo to kromě Jožky (Jozef Weber) a Ládi Kavana nikdy nejel. Já osobně jsem rád, že jsem to absolvoval a že jsem to přežil. Mám z toho dobrý pocit, že jsem to ujel.

Například liberecký Jan Nezmar startoval dříve na poloviční trati. Dá se říct, že jste mezi fotbalisty průkopníky na dlouhé trati. Je pozitivní, že to nikdo z Jablonce nevzdal?

Určitě, my jsme to chtěli všichni dojet. Je to velký závod, máme to tady kousek, takže když byla ta možnost, přihlásili jsme se tam. Jak říkám, nám nešlo o nějaké časy a být do určité hodiny v cíli, ale chtěli jsme to hlavně dokončit a padesát kilometrů ujet.

Kdy jste poprvé začali uvažovat, že se do závodu přihlásíte a měli jste i nějaký zvláštní trénink na lyžařský závod?

My už jsme o tom uvažovali někdo od října nebo listopadu, že se přihlásíme. A speciální trénink na to určitě nebyl. Já osobně jsem stál na běžkách asi po osmi letech. Nejsem žádný velký lyžař a navíc v neděli to tam moc nešlo, nebyla žádná stopa a špatný počasí. Ale dojeli jsme ve zdraví.

Vy jste zajel z hráčů Jablonce nejlepší čas. Měli jste mezi sebou na startu nějakou soutěž?

To ne, nám nikomu nešlo o čas nebo umístění. Prostě jsme všichni chtěli dojet. Dojel i Láďa Kavan, takže klobouk dolů před ním. Náš doktor Radek Fejgl dojel z nás úplně první, ale jak říkám, to šlo stranou. Tam bylo hlavní to přežít.

Pod hlavičkou Jablonce startovali také Petr Pižanowski a Jan Baranek. Jak došlo k tomu spojení těchto hráčů s vámi?

Honza Baranek přijel s Jožkou Weberem a s Petrem Pižanowskim jsme kamarádi, byli jsme spolu v Řecku, takže tady s námi minulý rok chvíli trénoval a nějak jsme se bavili, že pojedeme padesátku a říkal, že by si to chtěl taky někdy vyzkoušet. Slovo dalo slovo, domluvilo se to s Láďou Kavanem a jel s námi.

V některých pasážích trati jeli top závodníci ve sjezdu třeba padesát kilometrů v hodině. Jak jste zvládl tyto náročnější sjezdy třeba vy?

Jéžišmarjá, já se snažil hodně brzdit, abych se někde nevysekal (smích). Všichni si tam stěžovali, že trať je díky počasí špatná, že je těžký na to namazat. Já musím říct, že nám se o lyže staral pan Jelínek. Samozřejmě, někdy to prokluzovalo a někdy ne, tomu moc nerozumím, ale byl jsem s lyžemi spokojený. Dobrý byl i celkový servis, co nám okolo toho připravil, takže i jemu patří velký poděkování, že se o nás postaral.

Potkali jste někde na trati čelo závodu se Stanislavem Řezáčem?

Tak toho jsem neviděl ani na startu a ani někde na trati. Ten už byl asi na obědě, když my jsme byli na trati (smích). Já osobně jsem je nikde neviděl. Ti byli moc rychlí.

Co říkáte na úspěch právě Jablonečana Řezáče, že český lyžař vyhrál tento prestižní závod?

Já musím říct, že je to super. Vyhrál to domácí závodník, takže to je vždycky nejlepší. I pro něj to musí být super pocit, že to vyhrál. Samozřejmě mu k tomu gratuluji. To co jedou oni, tak to je trošku jiný sport. Já si to zkusil na vlastní kůži, pro mě jsou hrdinové všichni, co dojeli do cíle.

Trenéři Jablonce slíbili, že pro běžce na padesátce připraví v pondělí mírnější trénink. Bylo tomu tak?

Nastoupili jsme na soustředění až odpoledne a máme jen regeneraci. Já bych řekl, že fyzicky jsem to zvládl, tam jde spíš o to, že jak to člověk moc neumí, je to jiný pohyb, tak mě spíš hrozně bolely ruce. Ale musím říct, že jsem to v pondělí čekal horší, že když se probudím, tak mě bude všechno bolet, ale je to dobrý. Takže z toho jsem byl trochu překvapený. Ale když jsem v neděli dojel do cíle, tak jsem toho měl docela dost. Jsem rád, že jsem to jel.

Přeci jen fotbalisté mají také dobré fyzické předpoklady, stejně jako profesionální lyžaři.

Myslím si, že nikdo z nás neměl problém to fyzicky zvládnout. Každý jsme na lyžích stáli po nějaké době, nikdo z nás není excelentní lyžař, ještě podmínky byly těžké. Takže jsme se spíš prali sami se sebou. Samozřejmě i fyzicky to bylo náročný, ale zvládli jsme to všichni. Spíš lyžařsky to bylo horší.

Jak si tým vedl na trati závodu?
Hlavní závod na 50 kilometrů: 1. Řezáč 2:21:49.2 … 1840. Fejgl Radek 4:54:58.3 (+2:33:09.1); 1923. Pižanowski Petr 4:58:30.7 (+2:36:41.5); 2243. Lafata David 5:16:08.2 (+2:54:19.0); 2585. Loučka Luboš 5:34:03.7 (+3:12:14.5); 2658. Štochl Jakub 5:37:40.8 (+3:15:51.6); 2997. Baranek Jan 5:56:08.8 (+3:34:19.6 ); 3168. Eliáš Pavel 6:06:53.3 (+3:45:04.1); 3232. Weber Jozef 6:11:44.2 (+3:49:55.0); 3300. Novák Filip 6:16:40.0 (+3:54:50.8); 3320. Kavan Vladislav 6:18:17.1 (+3:56:27.9).