Mladíci z Jablonce zakončili minulý ročník na devátém místě, což byl oproti umístění v polovině sezony propad. Náročný program se však podepsal na fyzičce hráčů, kteří toho měli ke konci tzv. plné zuby. I to byl důvod, proč nový kouč Pavel Drsek nedával hráčům na přestávku žádné tréninkové plány. „Kluci skončili dva dny po A-týmu, takže si myslím, že ty tři týdny jsou odpovídající tomu, aby si hráči odpočinuli. Nedával jsem žádný tréninkový plán, někdo si potřeboval odpočinout víc, někdo míň. S hráči jsem mluvil, ale každý něco ve svém volnu dělal. Jsou tam taky hráči, kteří potřebovali dodělat školu," říká nový lodivod juniorského týmu.

Na začátku letní přípravy byl úvodní trénink takový spíše seznamovací, navíc se ho do tréninku zapojilo celkem 26 hráčů, z čehož byli tři brankáři. Nepříjemně ale začala příprava pro Jaroslava Chropůvku, který si v jednom z prvních cvičení poranil koleno. „V pondělí jsme začali takovým lehčím tréninkem. V úterý máme testy na atletickém stadionu a odpoledne budeme zase trénovat v Rychnově. Tento týden až do pátku dvoufázově a v sobotu a neděli mají odpoledne kluci volno," nastínil plán přípravy trenér Pavel Drsek. Jeho svěřenci také odehrají celkem šest přípravných zápasů. Ten první je na programu ve středu 2. července na hřišti v Doubravě proti Hradci Králové.

Mít tolik hráčů na tréninku je v některých případech radost, ale v některých už tolik ne. Základ týmu zůstal stejný z loňské juniorky, ale tým doplnili někteří hráči z dorostu a ještě se do přípravy zapojila trojice kluků z áčka. „Na začátek jich je dost. Kluci z áčka se zeptali, jestli můžou trénovat. Lukášovi Třešňákovi skončila smlouva, ale nemám nic proti tomu, že bude s námi trénovat. Pavel Eliáš s Jakubem Štochlem mají ještě smlouvu, takže ti ještě s námi trénují. Když se jim něco naskytne, tak půjdou jinam," říká Drsek. Z dorostu pak přišla skupina sedmi hráčů (Breda, Žemba, Kuhn, Mihálik, Chropůvka, Tichý a brankář Masařík), dále se vrátili z hostování Macháček a Vodrážka.

„Já bych si představoval, že budeme mít v té kostře takových osmnáct hráčů plus gólmani. To, kdo zůstane, mají ve vlastních rukách. Někdo má ten bonus, že juniorku hraje rok nebo dva, tak má šanci větší. Beru to tak, že nejlepší zůstávají," připomněl trenér juniorky, že do sezony se všichni hráči nedostanou.

S týmem se také nadále připravuje sedmnáctiletý Chorvat Neno Kovačevič, který odehrál již několik zápasů na konci minulého ročníku. „Kovačevič pokračuje, ale člověk na něm vidí, že je to hráč z bývalé Jugoslávie, občas pata a špička, jinak je to ale dobrý fotbalista. Je na něm vidět, že tam kvalita je, tak uvidíme," říká na adresu chorvatského fotbalisty Drsek. O tom, jestli mladý hráč dostane v Jablonci smlouvu, ale polemizovat nechtěl. „ To je věc hráče, jeho manažera a vedení. Do toho já nezasahuji," dodal.

Po dvou týdnech tréninku pak čeká tým soustředění na Turnovsku poblíž Sedmihorek, kde se bude na hřišti trénovat. „Je to spíš takové herní soustředění, fyzičku děláme v prvních dvou týdnech. Moc vytrvalosti tam není, spíš to jde do rychlosti," míní Drsek.

Juniorka vstoupí do své třetí sezony a potřetí to je s jiným trenérem. Tentokrát tomu velí Pavel Drsek. „Je to tak, potřetí s jiným realizačním týmem. Uvidíme, na jak dlouho dostaneme důvěru. Pro nás je ale důležité, aby se hráči zlepšovali, vyhrávat chceme, ale aby se každý jednotlivec zlepšoval, tak to je to nejdůležitější. A aby se připravili pro áčko nebo dospělý fotbal," uvědomuje si Drsek.

Juniorská liga v novém složení, jen dvacet týmůPraha - Ve třetím ročníku Juniorské ligy se představí dvacet týmů, tedy o jeden méně než v minulé sezoně.
Nováčkem budou České Budějovice, které postoupily z Fotbalové národní ligy do Synot ligy a mají tedy povinnost soutěž hrát. Naopak Sigma Olomouc, která sestoupila z Gambrinus ligy, se rozhodla Juniorskou ligu nepřihlásit. Podobně se zachovaly i druholigové Pardubice, které ve své premiérové sezoně mezi juniory obsadily poslední místo.
Na seznamu účastníků příštího ročníku se toho příliš nezměnilo. Z Fotbalové národní ligy se přihlásily týmy Varnsdorfu, Táborska, Třince a Znojma. K těmto celkům se připojí všech šestnáct účastníků Synot ligy včetně Českých Budějovic, které se po jednoleté odmlce vrací mezi prvoligovou smetánku i do soutěže juniorů.
Zatímco Znojmo se rozhodlo dobrovolně se přihlásit do příštího ročníku Juniorské ligy, druhý sestoupivší tým z Gambrinus ligy Olomouc hrát ligu talentů nebude. Soutěž opouští i druholigové Pardubice, které se rozhodly odhlásit.
První kolo podzimní části je na programu 28. července a hrát se bude až do začátku prosince. Jarní část začne 22. kolem 23. února. Poslední duely jsou v plánu 1. června. (spo)